Latauksesta

Latauksen merkkivalo hehkuu himmeästi auton käydessä.Tällöin akulta mitattuna volttimittari näyttää 12,5 V.Riittääkö säilyttämään akun täytenä?Paljonko volttimäärä pitäisi olla?
2316
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

mikä on kuormitus. Ja myös akun jännitteestä auton ollessa sammutettu sekä kuormitettuna että ilman kuormaa. Yleisesti 12.5V on liian alhainen latausjännite.

Äänestä

Eiks se valo syty aina kun kulutus on isompi kuin lataus, elikä akku purkaantuu... Lataus jännite on kai jotain 13v mutta ei saa ylittää 14,4v ja latauksen teho ambeereissa vaihtelee. Mun autossa 50 amppeerin laturi ja autotallissa oleva laturini on 6 amppeerin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kalle kirjoitti:

Latauksen merkkivalo hehkuu himmeästi auton käydessä.Tällöin akulta mitattuna volttimittari näyttää 12,5 V.Riittääkö säilyttämään akun täytenä?Paljonko volttimäärä pitäisi olla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu