Tämähän nähdään jo olympialaisissa. Pohjalaiset maalaistollot epäonnistuivat surkeasti. Ruotsin ainoan oikean mitalin toi teollistuneesta Etelä-Ruotsista kotoisin oleva hiihtäjä. Näinhän asia oli sata vuotta sitten. Kansanvaltuuskunnassakin oli surkeat kaksi keskipohjalaista. Etelän juntit ei edes Alkion selittämänä tienneet mikä poliittinen puolue on. Äly ei yksinkertaisesti riitä pohjoisen maalaiselle johtamaan. Rukajärvi ja Kalla on niitä harvoja poikkeuksia.
Ei ollut maalaisista mihinkään
eikä ole vieläkään
767
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Lerdala on tuppukylä eikä hopea tollo ole mikään ihanne mitali.
Ota silimä käteen ja kato.
Ja sama typerä pentu jaksaa hokea tätä paaskaa tauotta. V*'u että kiinnostaa. Ai että? ihanko totta? Ketäs kansaa tai kansanosaa seuraavaksi taas haukut? Ajatettelitko ääliö koskaan kirjoittaa mitään asiaa?
Syöhän ne lääkkeesi. Alat taas saada yhden monista kohtauksistasi.
Oi, miten ihanan omalaatuisen kommentin keksit. "Syöhän ne lääkkeesi"
Aivan mahtaa tekstiä taas, ehkäpä jo tuhannes kerta, kun keksit vastakommentiksi tuon... Mistäs sitä tietää, että hoksaat ihan puskista sen taas tähänkin kommenttiini . Olet sinä niin välkky kaveri.
Milloin muuten keksit, että andorralaiset käppänät eivät koskaan ole voittaneet vesipallossa harvahampaisia turkkilaisia?. Siitä varmasti viriäisi melkoinen keskustelu tänne. Annas tulla taas, väkevää historian sanaa, jooko?
Profwtia kuuluukin: Kun tuolla pohjoismaalla mennee huonosti on maailmanloppu lähellä!
Tuu nyt kulta sänkyyn sieltä, täällä odotellaan jo kukkeli kovana.