Vapaa-ajattelijat väärinkäyttäneet valtionavustusta

Salailua

Vapaa-ajattelijat ovat saaneet huomattavan suurta valtionavustusta. Vapaa-ajattelija Mäntysalon sanoin: "paljon" http://keskustelu.suomi24.fi/node/12049023/#comment-66130745

Tätä valtionavustusta on siirretty Vapaa-ajattelijoiden haarakonttoriksi muodostuneelle Humanistiliitolle. Valtio on kuitenkin hylännyt Humanistiliiton avustushakemuksen.

Vapaa-ajattelijat siis siirtävät runsaita avustuksiaan tarkoitukseen, johon valtio nimenomaan ei ole halunnut antaa avustusta.

Vapaa-ajattelijoiden toiminta valtionavustuksen käyttämisessä ei kestä päivänvaloa. Juuri siksi se on nostettava esiin.

Asiaa voi pohtia myös pidemmälle. Valtio ei enää katso Humanistiliiton toiminnan ansaitsevan avustusta. Mitä epäilyttävää siellä on ruvennut tapahtumaan? Mutta ennen kaikkea: miksi vapaa-ajattelijat haluavat tukea tällaista toimintaa?

5

87

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kretarded

      Nyt sitten varmasti osoitat että avustuksen käyttäminen on tässä tarkoituksessa sääntöjenvastaista tai laitonta.

      Jaa et osoita vai?

      Kukaan ei tainnut yllättyä?

    • eliökunnanvirkailija

      Vapaa-ajattelijoiden ja kreationismin välinen yhteys on mikä?

      • kretarded

        Ehkä yhteys on se, että kreationistit näkevät vapaa-ajattelijat uhkana, joita on aktiivisesti vastustettava.


      • kretarded kirjoitti:

        Ehkä yhteys on se, että kreationistit näkevät vapaa-ajattelijat uhkana, joita on aktiivisesti vastustettava.

        Enemmänkin. Vapaa-ajattelijat ovat yksi Saatanan eksyttelyaktiivisuuden ilmenemismuoto.

        Kretut haluaisivatkin, että vapaa-ajattelijoiden avustukset siirrettäisiin joitakin iskuja saaneelle fundamentalististen järjestöjen lähetystyölle.


    • VMP.

      >>Vapaa-ajattelijat ovat saaneet huomattavan suurta valtionavustusta. Vapaa-ajattelija Mäntysalon sanoin: "paljon">Tätä valtionavustusta on siirretty Vapaa-ajattelijoiden haarakonttoriksi muodostuneelle Humanistiliitolle. Valtio on kuitenkin hylännyt Humanistiliiton avustushakemuksen.Vapaa-ajattelijat siis siirtävät runsaita avustuksiaan tarkoitukseen, johon valtio nimenomaan ei ole halunnut antaa avustusta.>Vapaa-ajattelijoiden toiminta valtionavustuksen käyttämisessä ei kestä päivänvaloa. Juuri siksi se on nostettava esiin.>Asiaa voi pohtia myös pidemmälle. Valtio ei enää katso Humanistiliiton toiminnan ansaitsevan avustusta. Mitä epäilyttävää siellä on ruvennut tapahtumaan? Mutta ennen kaikkea: miksi vapaa-ajattelijat haluavat tukea tällaista toimintaa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      201
      1591
    2. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      58
      1011
    3. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      140
      954
    4. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      912
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      61
      896
    6. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      11
      770
    7. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      266
      766
    8. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      75
      717
    9. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      61
      712
    10. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      342
      711
    Aihe