MIhin kuuluisit?

Mihin seurakuntaan olisit mennyt, jos Vartiotorni järjestöä ei olisi koskaan syntynyt?
Missä olisivat Mormonit, ellei mormonikirkkoa olisi koskaan syntynyt?
Voihan tämä olla turha kysymys, mutta jossakin m äärin aiheellinen.
Löytyisikö maanpäältä sellaista oppia, joka olisi ns. oikea Jumalan seurakunta?
1666
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

raamattu ei kerro että joku järjestö olisi mitenkään tärkeä. ei raamattu tunne jehovan todistajia tai mormoneja. pelastuksen ehto ei ole kuin usko jeesukseen( typerä ehto on silti koska ateistitkin on yhtä hyviä ihmisiä)

Äänestä
  • Niinpä, kyllä se näin on. OLis tietysti mukava kuulla Jehovan Todistajien mielipiteitä
    asiasta. se voi olla ehkä turha odotus

    Äänestä

He eivät tule tätä kertomaan luultavasti.

Lähimmäksi kaartaa adventistit.(nykyajassa).

jehovan todistajia kutsuttiin alussa russelilaisiksi mutta jos russeli näkisi kaiken niin vaikeaa varmasti tulisi.

Sitten on jakautuneita raamatun tutkijoita (pieniä piirejä) jehovan todistajat lähtivät niistä.( Rutherfordia Jehovan todistajien oikeana perustajana.)

(Vuonna 1894 Rutherford sai käsiinsä Russellin kirjoittamien Raamatun tutkielmien kolme ensimmäistä osaa. Hän tuli vakuuttuneeksi sanoman oikeellisuudesta. Rutherford kastettiin raamatuntutkijoiden jäseneksi vuonna 1906, ja jo seuraavana vuonna 1907 hänestä tuli Siionin Vartiotorni- ja Traktaattiseuran lainopillinen neuvonantaja. Russellin kuoltua 1916 hänen johtamansa raamatuntutkijat joutuivat hajaannuksen tilaan. Vartitorniseurassa puhkesi valtataistelu, jonka seurauksena osakkeenomistajat valitsivat Rutherfordin 6. tammikuuta 1917 Russellin seuraajaksi Vartiotorniseuran presidenttinä. Russell ei melkoisella varmuudella ollut kaavaillut Rutherfordia seuraajakseen; testamentissaan hän oli antanut tälle varajäsenyyden Seuran johtokunnassa. Rutherfordin valintaa seurasi raamatuntutkijoiden liikkeen hajaantuminen; valintaan tyytymättömät perustivat omia ryhmittymiä. Rutherford puolestaan korvasi johtokunnasta eronneet jäsenet omilla kannattajillaan, mikä takasi Vartiotorniseuran taloudellisen johdon keskittymisen hänen omiin käsiinsä.)

Rutherford kiisti ajatuksen Russellin roolista Jumalan tahdon erityisenä tulkkina.

Eräs ilmaus vallan keskittymisestä oli Rutherfordin vuonna 1931 käyttöön ottama uusi nimi, Jehovan todistajat. Se erotti hänen johtamansa järjestön omaksi liikkeekseen,

Jännä miten nuo ameriikan uskonnot on aika monet kietonut sepittämään omat stoorinsa eli ihmisten oppeja,nämähän ei ole henkeyttyjä oppeja,jonka vuoksi useissa sanomissa on olleet väärässä korjailen aina tarpeen tullen.

Useimmat eivät ehkä jaksa käsittää kyseessä olevan ameriikkalainen uskonto,jossa pääpaikkakin on ja sieltä tulevat kaikki opit ja käänteet joita muualla maailmaa sitten aletaan noudattamaan.

Äänestä
  • Eikös erilaiset raamatuntutkijat ole kokolailla lähellä. Väärän uskonnon näistä tekee se, etteivät tunnusta Vartiotoniseuran hallintoelintä. Siinä onkin Jeesukselle hyvä peruste tuhota heidät siinä aivan pian alkavassa harmassa.

    Äänestä

  • Eivät kerro kirjoitti:

    Eikös erilaiset raamatuntutkijat ole kokolailla lähellä. Väärän uskonnon näistä tekee se, etteivät tunnusta Vartiotoniseuran hallintoelintä. Siinä onkin Jeesukselle hyvä peruste tuhota heidät siinä aivan pian alkavassa harmassa.

    "Eikös erilaiset raamatuntutkijat ole kokolailla lähellä."

    No tätä juuri ajatellen,(hallintoelin ei ole henkeytetty ja jumalan totuuden sanaa kertova).Ne ovat omanlaisiaan oppeja.

    Ihmiset tai seuranjänet joutuvat uskottelemaan kaikki todeksi.

    Äänestä

"Rutten tekemiset eivät kuulu aloituksen aihepiiriin."

Tässähän ajateltiin mihin kuuluisi?

Russeli oli alku ja tästä poiki useita eripiirejä samoin kuin Rutherford lähti aivan omia linjojaan vetämään,joten kyseessä on aivan eri uskonnot.

Ja raamatun tutkijat joita on vieläkin sielä täällä,adventistit on kuuluisimpina ja samantyylin järjestö.

Onhan tuossa mitä valita siis,raamutuntutkijat saattavat olla lähimpänä russelin näkemyksiä,jehovan todistajat ovat aivan eri lahko kuin russelin näkemys oli.

Äänestä
  • Ei edelleenkään kuulu aloituksen aihepiiriin. Jos et kykene keskustelemaan aiheesta, tee om aloitus tai pysy pois.

    Äänestä

Se että miksi he eivät saisi perehtyä muihin uskontoihin järjestössä olessa, niin on pelko ja suojelu.Koska tutkiessaan puolueettomasti voi nähdä jehovan todistajien olevan keksitty uskonto.

He pitävät tavallaan pelolla otteessa,jopa omat veljet ,siskot ,äidit,isät,kääntävät selän jos lähtee tutkimaan muuta,he eivät ikinä myönnä olevansa väärässä.

Heidät on manipuloitu toisin sanoen sokaistu näkemään todellisuus.

Ja kun järjestösssä on ollut 10 vuotta tai 20 tai 30 vuotta,niin paha on myöntää oleensa sokaistu ja että järjestö syötti omia näkemyksiään totena.

Se on oikeastaan liian myöhäistä poistua,ainoastaan jää periaatteessa jos ei ole oikein luja tahto niin jäädä kyseiseen uskontoon ja toivoa parasta,järjestöhän kertoo yleisellä tasolla että on toivo muuta lohtua ei ole.

Äänestä
  • "Pohtija"

    Oletko lukutaidoton? Kopsaan sulle tähä aloituksen uudelleen, koska et tajua mistä tässä keskustellaan. Kerro jos et vielä ymmärtnäyt niin tavaan sulle avuksi.

    "MIhin kuuluisit?
    Mihin seurakuntaan olisit mennyt, jos Vartiotorni järjestöä ei olisi koskaan syntynyt?
    Missä olisivat Mormonit, ellei mormonikirkkoa olisi koskaan syntynyt?
    Voihan tämä olla turha kysymys, mutta jossakin m äärin aiheellinen.
    Löytyisikö maanpäältä sellaista oppia, joka olisi ns. oikea Jumalan seurakunta? "

    Äänestä

  • helppiä tollolle kirjoitti:

    "Pohtija"

    Oletko lukutaidoton? Kopsaan sulle tähä aloituksen uudelleen, koska et tajua mistä tässä keskustellaan. Kerro jos et vielä ymmärtnäyt niin tavaan sulle avuksi.

    "MIhin kuuluisit?
    Mihin seurakuntaan olisit mennyt, jos Vartiotorni järjestöä ei olisi koskaan syntynyt?
    Missä olisivat Mormonit, ellei mormonikirkkoa olisi koskaan syntynyt?
    Voihan tämä olla turha kysymys, mutta jossakin m äärin aiheellinen.
    Löytyisikö maanpäältä sellaista oppia, joka olisi ns. oikea Jumalan seurakunta? "

    "Löytyisikö maanpäältä sellaista oppia, joka olisi ns. oikea Jumalan seurakunta? "kiitos kun kohdensit.


    Uskon ettei seurakunnasta ole kysymys,vain muutamista ihmisistä.ryhmistä.

    Etsikää niin te löydätte,mihinkään seurakuntaan ei pitäisi mennä.Ne ovat täynnä ihmisten muokkaamia oppeja.

    Jäsenet eivät voi ajatella omilla aivoillaan vaankeksityt tarinat syötetään totena .

    Äänestä

" Miialiisa12.2.2014 09:15 Lahkot ovat sosiologisen määritelmän mukaan
vallankäytöllisiä ja mielenhallinnallisia yhteisöjä'''

Henkinen väkivalta jehovalahkossa tuottaa uskontojen uhrien tuki ry:n suurimman asiakaskunnan. Tuo ry puolestaan on kristillinen yhteisö lähimmäisiä auttaessaan.

Äänestä

Tänä päivänä, niin suomessa kuin kiinassa , israelissa, afrikassa, amerikassa jne, ihmisiä tulee uskoon koko ajan enenevässä määrin.
On menossa herätys.
Heille julistetaan Jumalan sanaa ja Evankeliumi sellaisena kuin se on tämän päivän raamatussa kullekin kielelle käännetty.
Niin on tapahtunut kautta aikain.
Ihminen janoaa, pelastuksen sanomaa, jos Jumala on hänet valmistanut ottamaan vastaan syntien sovituksen ja pelastuksen Jeesuksen Kristuksen Ristin kuoleman ja Hänen vuotaneen verensä kautta.
Raamatun lupaus on ehdoton, selkeä ja täydellinen, riippumaton ihmisen omasta tilasta, kaikki saavat tulla. Jeesus lupaa antaa levon ja rauhan ja Pyhän Hengen, Ihminen vain ottaa lahjan vastaa ja sanoo tule Jeesus.
Sillä melko yksinkertaisella tavalla , ihmisestä tulee uskovainen ja alkaa vaellus uskossa. Se on sitten toinen asia millainen se vaellus kullakin on.
Mutta kyllä uskoon tullaan ja uudestisynnytään,..Ei omassa voimassa vaan Jumalan voimassa

Äänestä
  • Minut aivopestiin alkaen 4 vuotiaasta jehovantodistajaoppiin.Vasta aikuisena uskaltauduin irtautua siitä ja uskoa raamatun mukaisesti Jumalaan ja Jeesukseen.Ennen sitä se oli mahdotonta.

    Uskon että monet seurakunnat ovat oikeita seurakuntia kunhan ne ovat vain Jeesuskeskeisiä.
    Mormonit,adventistit ja jehovantodistajat ovat harhaoppeja.

    Äänestä

  • Jeesuksen srk kirjoitti:

    Minut aivopestiin alkaen 4 vuotiaasta jehovantodistajaoppiin.Vasta aikuisena uskaltauduin irtautua siitä ja uskoa raamatun mukaisesti Jumalaan ja Jeesukseen.Ennen sitä se oli mahdotonta.

    Uskon että monet seurakunnat ovat oikeita seurakuntia kunhan ne ovat vain Jeesuskeskeisiä.
    Mormonit,adventistit ja jehovantodistajat ovat harhaoppeja.

    Miljardi kakkakärpästä ei voi olla väärässä
    :D

    Äänestä

  • Jeesuksen srk kirjoitti:

    Minut aivopestiin alkaen 4 vuotiaasta jehovantodistajaoppiin.Vasta aikuisena uskaltauduin irtautua siitä ja uskoa raamatun mukaisesti Jumalaan ja Jeesukseen.Ennen sitä se oli mahdotonta.

    Uskon että monet seurakunnat ovat oikeita seurakuntia kunhan ne ovat vain Jeesuskeskeisiä.
    Mormonit,adventistit ja jehovantodistajat ovat harhaoppeja.

    Sanot uskovasi Jeesukseen? Miksi?

    Onko Jeesus ilmestynyt sulle?
    Luotat Raamatun 2000 vanhaan sepitykseeen?

    Äänestä

  • Miksi uskot? kirjoitti:

    Sanot uskovasi Jeesukseen? Miksi?

    Onko Jeesus ilmestynyt sulle?
    Luotat Raamatun 2000 vanhaan sepitykseeen?

    KUn ihminen saa uskon lahjan, se ei tapahdu ihmisen voimasta, ei omasta voimasta. Silloin tapahtuu juuri se mitä raamatussa on luvattu.
    Ei ihminen voi todistaa eikä sanoa , että Jeesus Kristus on Herra, kuin ja ainoastaan Pyhässä Hengessä.
    Kysypä tavalliselta uskosta osattomalta kuka on hänen Herransa ja Vapahtajansa niin huomaat, ettei hän pysty vastaamaan siihen. Mutta kun kysyt Uskovalta saman asian, hän vastaa sinulle heti miten asia on.
    Jo se todiastaa, että Jumala on ja etä Jumala on hänet lunastanut Pojassaan Jeesuksessa. Hän on saanut luvatun Pyhän Hengen lahjan.
    Ja voi sanoa että, Kyllä Jeesus on ilmestynyt minulle ja monille muillekin, ajasta aikaan. Siitä on paljon todistusta.
    Ota Kristus vastaan, Hän pelastaa , ja puhdistaa sinut, antaa synnit anteeksi. Lue raamattua, niin ymmärrät mitä tässä yritän sepustaa.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Kulkija31 kirjoitti:

Mihin seurakuntaan olisit mennyt, jos Vartiotorni järjestöä ei olisi koskaan syntynyt?
Missä olisivat Mormonit, ellei mormonikirkkoa olisi koskaan syntynyt?
Voihan tämä olla turha kysymys, mutta jossakin m äärin aiheellinen.
Löytyisikö maanpäältä sellaista oppia, joka olisi ns. oikea Jumalan seurakunta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu