Kalcipos-D forte

Mihin aikaan vuorokaudesta otatte kalkki / d-vitamiinin? Lääkärini kirjoitti sitä minulle ja määräsi ottamaan illalla. Olen nukkunut huonosti viime aikoina ja epäilen lääkkeen piristävää vaikutusta illalla otettuna.
66059
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat
  • Ota aamulla ne, niin teen minäkin.

    Äänestä

•Calcia Sitraatti -valmisteessa kalkki on hyvin imeytyvässä orgaanisessa muodossa kalsiumsitraattina.

Myydään Citymarket ja on edullinen, jos et mitään maitotuotteita syö ja ravinto muutenkin yksipuolista. Tosin silloin on puutetta muustakin ja terveys on kortilla, ei vain luusto.

http://www.hankintatukku.fi/fi/tuotteet/?-calcia-sitraatti-&product=86

D-vitamiinin tarve aikuisella on n. 100µg/vrk.

Muista myös magnesium.

http://www.hankintatukku.fi/fi/tuotteet/?-magnesia-sitraatti-300---&product=96

Myydään Citymarket ja on edullinen.

Molemmat liukenee nesteeseen eivätkä maistu miltään eli on helppo nauttia.

Äänestä

Kypsytetyt juustot ja hapanmaitotuotteet sisältävät usein K2-vitamiinia. Se ehkäisee hyvin verisuonten kalkkiutumista, ja siitä on hyötyä myös luustolle.

Oheisen tutkimuksen mukaan K2-vitamiinin hyviä lähteitä ovat mm. sinihomejuustot, ranskalaiset pehmeät juustot, eräät kovat ja mureat juustot (Caerphilly, Cheshire) sekä cheddarjuusto. Myös monet hapanmaitotuotteet olivat hyviä K2-vitamiinin lähteitä, mutta niissä pitoisuudet vaihtelivat paljon.

Keskimääräisiä pitoisuuksia oli usein puolikovissa juustoissa.

K2-vitamiinia ei ollut lainkaan Comté- ja Mozzarella-juustoissa, ja Emmentalissa sitä oli erittäin heikosti.

https://www.facebook.com/suomenterveysravinto/posts/10152178475477159?stream_ref=9

Äänestä

Miten D-Kalcipos imeytyy .. tuskien se nyt yöunia vie

Äänestä

Käyttääkö täällä muut nivelrikko ihmiset. D-Kalcipos500 mg. minulle määrättiin 2 tabl yöksi

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kfff kirjoitti:

Mihin aikaan vuorokaudesta otatte kalkki / d-vitamiinin? Lääkärini kirjoitti sitä minulle ja määräsi ottamaan illalla. Olen nukkunut huonosti viime aikoina ja epäilen lääkkeen piristävää vaikutusta illalla otettuna.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu