Olen jo pitkän aikaa kirjoitellut, että Putin syöstään kohta vallasta, ja nyt ennustukseni alkavat toteutua. Tämän olympiafiaskon jälkeen levottomuudet Ukrainasta siirtyvät Venäjälle, jonka seurauksena kansalaisten epäsuosioon joutunut Putin joutuu eroamaan. Tämän jälkeen aloitetaan neuvottelut Karjalan palauttamisesta. Täytyykin heti ottaa ryyppy tämän evakoille suotuisan kehityksen kunniaksi.
http://www.kauppalehti.fi/etusivu/gallup putinin suosio syoksyy venajalla/201402629339
http://www.kauppalehti.fi/etusivu/gallup putinin suosio syoksyy venajalla/201402629339
Vastaukset 32
Vanhimmat
Kaatopaikat vievät kannatusta?
Olisikohan syy Putinin jyrkkään kannatuksen laskuun siinä, että hän on rakennuttanut paljon kaatopaikkoja luonnonsuojelualueille. Putinin vihreät kannatajat eivät tietysti tällaisesta roskaamisesta pidä.
http://www.tekniikkatalous.fi/energia/ymparisto/sotshin kisojen ymparistojalki laittomia jatevuoria ja tuhottuja luontoalueita/a967155
Amerikkalaisetkin antavat apua
Amerikkalaisetkin ovat tyytymättömiä Putinin toimintaan, ja siksi he antavat kaikkea mahdollista apua, jotta Putin saadaan syöstyä vallasta. Tämä on mielenkiintoinen uutinen meille evakoille.
Venäjä tarvitsee kaikissa toimissaan ulkomaista apua. Viime sodan aikana amerikkalaiset antoivat Stalinille massiivista sotilasapua ja sen lisäksi 100000 kuorma-autoa, jotta puna-armeija ei olisi nääntynyt nälkään Venäjän aroilla. Ilman jenkkiapua nälkiintyneet sotilaat olisivat olleet taistelukyvyttömiä, jolloin Hitler olisi helposti valloittanut koko Neuvostoliiton.
http://www.kauppalehti.fi/etusivu/putinin sadekeha himmeni myos yhdysvalloissa/201402629737?utm_source=iltalehti.fi&utm_medium=boksi&utm_content=Versio1&utm_campaign=Boksi3
NAZI-PUTIN IST KAPUTT
A.M 17
Ilotulitus alkoi Kiovassa
Ilotulitus Kiovassa alkoi sellaisella voimalla, että kohta varmasti tapahtuu. Putin voi Moskovassa varautua samanlaiseen ilotulitukseen Sotshin talvikisojen jälken.
Moskovan Punainen tori onkin sopiva paikka yhtä näyttävälle ilotulitukselle. Kun ilotulitus Moskovassa joskus loppuu, niin sen jälkeen aloitetaan neuvotelut Karjalan palauttamisesta.
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2014021818051951_ul.shtml
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2014021818052248_ul.shtml
http://yle.fi/uutiset/tilanne_kiovan_keskustassa_jannittynyt_-_uhreja_jo_yli_kymmenen/7096264
Eikös sitä viimeiset satavuotta ole pidetty varmana että koko Venäjä
katoaa kartalta? Ei näytä katoavan ei nyt eikä tulevaisuudessa.
Meilläkin riittää näitä ns evakkopoikia,jotka kylläkin ovat syntyneet jossain savossa
haaveilemaan uusista rajoista. Tuhansissa lienee niiden määrä joilla
venäjästä ja ruotsinkielestä on tullut pakkomielle,se teettää töitä 24/7
vuodesta toiseen. Kukaan evakkopojan ja se avarakatseisen ym lähipiirissä
oleva ei siedä näiden pauhaamista joten jossainhan heidän täytyy
purkautua . Kyllä nämä tapaukset vaatisivat pikaista psyykistä hoitoa.
Täysin väärää tietoa
" Kukaan evakkopojan ja se avarakatseisen ym lähipiirissä
oleva ei siedä näiden pauhaamista joten jossainhan heidän täytyy
purkautua . Kyllä nämä tapaukset vaatisivat pikaista psyykistä hoitoa. "
Nyt esitit taas palstalla täysin väärää tietoa. Lähipiirissäni olevat henkilöt ovat kaikki Karjalasta kotoisin, joten heille Karjala-asioista vaahtoaminen on hyvinkin mieluista. Kun olemme nauttineet hieman "lääkettä", niin silloin pauhaamme asioista aika äänekkäästikin, mutta siitä ei ole haittaa, sillä olemme kaikki samaa mieltä Karjalan palauttamisesta.
Minulla ei ole mitään tarvetta mennä psykiatriseen hoitoon, sillä ajatustoiminnassani ei ole havaittu vielä mitään vikaa. Ei missään nimessä ole sairautta, jos ihminen kaipaa takaisin juurilleen ja uskaltaa lausua tämän asian ääneen.
Ajankäyttöni on hyvin rajoitettua että joudun pyytelemään anteeksi etten koko ketjua lukenut. Toisaalta ei tarvinnutkaan.
Avauspuheenvuoro jo katseeni pysäytti. Se oli paljon parempi kuin mikään ennustus ikinä.
Ukrainassa tehdään ruumiita, homo- Putin joutuu luovuttamaan näennäisvaltansa jollekin muulle. Ukrainan levottomuudet ovat juuri siksi päässeet ryssien käsistä koska Putin on vain homostellut lempparikylässään tiukkapeppupoikien kaa.
Nyt on todellakin hyvä aika Karjalan palauttamiselle. Koko alue ei voisi vähempää Putinia kiinnostaa, nyt hänellä on aivan vähän suurempia pulmia. Kohta paukkuvat Sotshin laskutkin maksuun.... Kaikki on kuitenkin rakennettu velaksi; se on aivan varmaa...
Amerikkalaislehtikin epäilee
Tunnettu amerikkalaislehti epäilee suuresti Putinin kykyä hallita luhistuvaa Venäjää. Hieman satiirisessa haastattelussa Putinin asemasta annetaan aika mielenkiintoinen arvio. Putinin valtakausi on pian ohi, ja sen jälkeen Karjala saadaan takaisin. Täytyypä ottaa oikein ryyppy asian kunniaksi
http://www.iltasanomat.fi/jaakiekko/art-1288656387897.html
Venäjän talouskin on romahtamassa
Venäjän lopullinen romahdus on käynnistynyt. Putin on menettänyt täydellisesti otteensa ja arvovaltansa, ja sen lisäksi talouskin on alkanut syöksyä yhä jyrkemmin. Rupla luisuu kovaa kyytiä olemattomiin, jonka seurauksena Venäjä ajautuu täydelliseen kaaokseen. Kohta on hyvä aika aloittaa neuvottelut Karjalan palauttamisesta.
http://www.kauppalehti.fi/etusivu/ruplan ennatysluisu kasaa paineita keskuspankille/201402636929
Kiekkokuume vaihtui ärhentelyyn
Kun Suomi voitti jääkiekossa Venäjän, niin välittömästi Putin parantui olympiakiekkokuumeesta ja aloitti ärhentelyn. On täysin mahdollista, että Venäjän tankit ajavat Kiovaan välittömästi olympialaisten päättäjäisten jälkeen. Olympiarauhan jälkeen palataan siis normaliin päiväjärjestykseen eli Putin uhkaa hyökkäyksellä ja alkaa kääntää kaasuhanaa pienemmälle.
http://www.iltalehti.fi/ukrainan-kriisi/2014022018059598_uk.shtml
Ryssien tankit on aina ajettu pois sieltä minne ovat menneetkin. Tankkien tarkoitushan on tappaa ihmisiä eikä tuo nyt tänä päivänä enää toimi. Oman maansa ja itsenäisyytensä puolustajat ovat tiukkaa väkeä kaikkialla. Sitä ei Putinkin homoporukka ole vielä tajunnut. Turpaansa tulevat saamaan kaikkialla minne väkivallalla tunkeutuvat.
Moskovassakin käynnistellään "konetta"
Moskovassakin käynnistellään "vallankumouskonetta" ihan Ukrainan malliin. Muutama päivä menee vielä olympiakisojen jälkimainingeissa, mutta kohta Moskovan kaduillakin taistellaan. Putinin kannattaa varata jo ajoissa matkalippu Pohjois-Koreaan, johon tuollaiset hirmuhallitsijat toivotetaan tervetulleiksi.
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2014022418071524_ul.shtml
Kyllähän poliittinen valta on mukavaa niin kauan kuin se kestää.
Huono puoli on usein viran lyhytkestoisuus. Keisarit, kuninkaat, presidentit, diktaattorit menettävät usein päänsä.
Sen kiljuva kansanjoukko pistää seipään nenään, ruumista häväistään jos millä tavoin. Lopuksi vallanpitäjän päätä käytetään jalkapallona kylien välisessä tuimassa ottelussa missä kärkipotkuja ei säästellä.
Iloinen hurraahuuto torilta raikaa ja monet ottavat pikku plöröt asian kunniaksi. Näinköhän sitten käy siellä Venäjälläkin. Eihän tästä niin kauaa ole kun teurastivat koko hallitsijasuvun.
Venäjä palasi perinteiseen päiväjärjestykseen
Hetken aikaa Venäjälläkin vietettiin urheilujuhlaa, mutta nyt Putin on palannut entiseen päiväjärjestykseen. Panssarivaunuja käynnistellään Ukrainan rajoilla, jotta vallankumous ei pääsisi leviämään Venäjälle asti. Tämä on ihan turha varotoimi, sillä kohta Moskovassakin taistellaan, ja sen seurauksena Karjala saadaan takaisin.
http://www.iltalehti.fi/ukrainan-kriisi/2014022618076935_uk.shtml
http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-1288658869660.html
http://www.hs.fi/ulkomaat/Suomalaistutkija Venäjä voi painostaa Ukrainaa uudella sotaharjoituksellaan/a1393383595165
onhan näitä outoja ilmiöitä ollut ennenkin.Putinia vallan kahvasta ei ennusteilla horjuteta.Vahva mies.Horjumaton.
Tämä Putin jää mmailmanhistoriaan kaikkien aikoijen parhaimmat talviolympialaiset järjestäneenä kisaisäntänä.
Synkähkö kateus venäjään ja venäläisiin sätelee meistä katkerista sodan hävinneistä suomalaisista vielä satoja vuosia.
Hyvät kisat.ei terorismia.Onnittelut .Venäjä näytti taitonsa.
Ampumahiihto jäi kesken?
Venäjä ei mielestään saanut Sotshissa tarpeeksi mitaleita ampumahiihdossa, joten Putin toi 1500000 miestä käsittävän konetuliaseilla varustetun kisajoukkueen Ukrainan rajalle "harjoittelemaan" kohdistusta. Kunhan jyvä saadaan kohdalleen, niin sitten se rytinä alkaa, ja päitä alkaa putoilla ihan 30-luvun malliin. Venäjällä meininki on aina sama riippumatta siitä, onko vallassa Stalin vai Putin.
se olisi paras että perustettaisiin neuvostoliitto uudestaan,ja rajat boseen samanlailla miten olivat ennen vanhaan,pysyis ryssä kotimaassaan eikä tulis tänne ostamaan ahneilta maanomistajilta maita,näitäkin maanomistajia jotka ryssälle maata myyvät,tulisi syyttää maanpetoksesta ja vetää seipään nokkaan.
Teidän evakkojen pitää nyt heti kustasohottaa ja painaa ruikkuvanat toistenne päähän ja laittaa evakkoreki Ruåttiin pakoa varten. Vaatikaa siellä maksut pianoistanne!
Terve taas TOVERI ja "työn sankari".
Ilmeisen hyvin olet perillä venäläisestä viemäröinnistä!
Mikä on tilanne NYT Moskovassa? (Leningrad onkin Nyt Pietari!)
Viron PÄÄ-mies Lennart MERI osasi ennustaa erinomaisen hyvin Neuvostoliiton sortumisen vuoteen 1991.
"Luotettavimman ennusteen Neuvostoliiton romahtamisesta kuulin keväällä 1983 Lennart Mereltä, jonka kanssa vietin kostean yön. Hän ennusti, että Neuvostoliitto kaatuu vuonna 1991, kun Leningradin ja Moskovan puiset viemärit luhistuvat.
Epätieteellistä, sanoisivat dosentit, ja hylkäisivät tällaiset opinnäytteet."
Lainaus on tämän viikonlopun Laitisen blogista (Iltalehti)
Dosentit eivät tiedä, mutta ulosteisiin ja eritteisiin erinomaisesti perehtyneenä henkilönä Sinä voinet antaa arvion seuraavan keikahduksen ajankohdasta?
Todennäköisempää ja oikeampi arvaus on kuitenkin jonkun ukrainalaisen arvio, he kun ovat tottuneet viime aikoina venäläisten touhuihin, niin kuin virolaiset aikoinaan.
Kiitos asiallisesta vastauksesta etukäteen ..... muussa tapauksessa:
HAISTA ITSE!
Moskova haluaa sotaa
Venäjän johtoporras haluaa täyimittaista sotaa Ukrainaan, jotta Sotshin talvikisoissa huippuunsa kohotettua natsismia päästäisiin parhaiten hyödyntämään. Nyt kaikki venäläiset ovat hurmoksellisessä valloituskiimassa, ja kaikkien kalashnikov-rynnäkkökiväärien liipaisimet on herkistetty, joten ruumiita pystytään nyt tuottamaan tehokkaasti.
http://yle.fi/uutiset/duuma_pyytaa_putinia_vakauttamaan_krimin_tilanteen/7115004
http://yle.fi/uutiset/venalaislahteet_venajan_sotilaat_hallitsevat_krimin_hallintorakennuksia_ilmatorjunta-asemalla_valtausyritys/7115001?ref=leiki-uu
Valehtelun maailmanmestaruus?
Pakko on myöntää, että Venäjän nykyinen johtotroikka on saavuttanut valehtelun maailmanmestaruuden. Putin on ensin kuljettanut kymmenillä lentokoneilla Krimille tuhansia aseistettuja miehiä sähläämään lentokentille ja julkisten rakennusten läheisyyteen, ja sen jälkeen hän anoo vielä lisäjoukkojen lähettämistä sillä perusteella, että Krimillä on nähty aseistettuja miehiä???
Ilmeisesti maailmassa yksikään kansakunta ei ilkeä julkisesti valehdella näin röyhkeästi kuin Venäjä. Jaa-a - taisin unohtaa Pohjois-Korean, jonka hallitsijat ovat aina olleet Putinin kanssa samalla sivistys- ja rehellisyystasolla.
Olen jo pitkän aikaa kirjoitellut, että Putin syöstään kohta vallasta, ja nyt ennustukseni alkavat toteutua..Alkuotsikossa...Jooo mutta ensin kuitenkin Krimi valvontaan.
Aloituskirjoitus oli viisas
Aloituskirjoitukseni oli erittäin kaukonäköinen ja viisas. Putinin ote on tosiaan täydellisesti kirvonnut, ja sen vuoksi hän yrittää nyt ryhdistäytyä kansalaistensa silmissä. Useimmat kykenemättämät ja heikot hallisijat turvautuvat tällaisessa tilanteessa ulkopuoliseen apuun eli hankkiutuvat tietoisesti sotatoimiin naapurivaltioiden kanssa. Sillä saa helposti nostettua kansallistunnetta, jolloin hallitsijan kyvyttömyys jää hetkeksi taka-alalle. Näinhän Putin on tässä Ukraina-kysymyksessä toiminutkin.
Putinin ärhentely Ukrainalle on siis tapahtunut puhtaasti sisäpoliittisista syistä. Juuri tämän vuoksi Venäjän televisio lähetti suorana lähetyksenä koko maahan sen, kun sotatoimista Ukrainaa vastaan päätettiin. Vain äärimmäisem heikot hallitsijat turvautuvat tällaiseen temppuiluun. Putin ei siis kauaa hallitse Venäjää, ja sen jälkeen voimmekin aloittaa neuvottelut Karjalan palauttamisesta. Täytyykin heti ottaa ryypyt asian kunniaksi.
NATO antoi lausuntonsa
NATO on yksimielisesti todennut, että Putinin Venäjä uhkaa jo Euroopan rauhaa. Putinin kannattaisi hieman miettiä sitä, että Natolla on suuri määrä nykyaikaisia ja tarkasti maaliinsa osuvia aseita. Ei Putininkaan kannattaisi soittaa suuta vahvemmilleen, sillä tositoimiin jouduttaessa värkissä ei olisi varaa.
http://yle.fi/uutiset/naton_paasihteeri_venaja_uhkaa_euroopan_rauhaa__video/7115768
Vakava tekijänoikeusrikkomus
Onkohan tunnettu venäläinen historioitsija Andrei Zubov on ilmeisesti lukenut liian tarkkaan tällä palstalla kirjoittamiani tekstejä, koska hän ajattelee Putinista täsmälleen samalla tavalla kuin minä. Aluksi tuntui siltä, että kysessä on vakava tekijänoikeusrikkomus, mutta saattaahan Venäjälläkin olla joitakin viisaita miehiä, jotka näkevät asiat oikealla tavalla.
http://www.iltalehti.fi/ukrainan-kriisi/2014030218086560_uk.shtml
Vainoharhaisuus huipussaan
Venäjällä alkavat muutkin kuin presidentti Putler (entinen Putin) sairastua täydelliseen vainoharhaisuuteen. Vaikka Venäjä on sodassa Ukrainan kanssa, niin siitäkin huolimatta venäläismedia ihmettelee naapurimaan ministerin solmion värejä? Vainoharhaisuus on nyt huipussaan ( on aina ollut) Venäjällä.
Uskaltaisinkohan tunnustaa näin julkisestri Putlerille (entinen Putin), että laitoin aamulla jalkaani sinikeltaiset kalsarit. Tulkitaanko sekin Venäjällä kannanotoksi Ukrainan puolesta? Miten ihmeessä maailmanvaltaa hamuava Venäjä pystyy joka aamu tarkistamaan sen, millaisia kalsareita ihmiset laittavat jalkaansa Suomessa. Aivan hullua hommaa!
http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-1288661099709.html
Vielä vaan evakkoäpärillä sulan aikaan ruikkuliemi virtaa aivoissa!
Mitä on ruikkuliemi?
Tehtaankadun ureamiehet puhuvat myötäänsä jostakin ruikkuliemestä, mutta me evakot ja muut tavalliset suomea aidinkielenä puhuvat ihmiset emme ollenkaan ymmärrä, mistä aineesta on kysymys. Onko ruikkuliemi tavallista suomalaista lietelantaa, vai onko kysessä joku eksoottisempi vain venäläisten tuntema ravintoaine. Voisitko hieman selventää tätä asiaa, jotta minäkin oppisin ymmärtämään, mitä oikein yrität typerillä viesteilläsi sanoa?
Putler pelkää vallankumousta
Putler (entinen Putin) pelkää nyt suunnattomasti sitä, että mellakat siirtyvät Ukraiasta Moskovaan, ja siksi hän on siirtänyt peräti 30000 miestä Krimille oppiin. Kun nämä sotilaat palaavat Venäjälle, niin silloin sielläkin on paljon koulutettuja mellakoitsijoita. Putlerin (entinen Putin) hallintokausi ei siis ole enää pitkä, joten Karjala saadan pian takaisin.
http://www.hs.fi/ulkomaat/Ukraina Krimillä jo 30000 Venäjän sotilasta/a1394164309824?ref=hs-art-top-1
http://www.hs.fi/ulkomaat/Gazprom uhkaa sulkea Ukrainan kaasuhanat/a1394168457426
Karjalan palautus on alkanut??
Karjalan palauttaminen on näköjään alkanut, koska kaikki venäläiset eivät enää varauksettomasti kannata Hitleriä ihailevan Putlerin (entinen Putin) vaarallista seikkailupolitiikkaa, vaan yksi ajatteleva venäläiseversti ehdottaa jopa suomalaisille kansanäänestystä Karjalasta ja saksalaisille Kaliningradista. Everstin mukaan näidenkin kansanäänestysten tulos olisi jo etukäteen ihan varma. Nyt puhutaan Venäjälläkin jo täyttä asiaa.
Samainen venäläiseversti myös paheksuu johtavien virkamiesten ja oligarkkien elämäntapaa. Hänen mukaansa nämä yhteiskunnan rahat varastaneet eliitin edustajat viettävät ulkomailla makeaa elämää, ja käyvät välillä Venäjällä vain varastamassa lisää rahaa. Taidatkos asian selvemmin sanoa?
Tämä venäläiseverstin lausunto on meille evakoille jo ennestään tuttua tarinaa, josta on väännetty paljon kättä tälläkin palstalla. Tästä avauksesta saisi hyvän ketjun aikaan, mikäli Koroljovkin laittaisi ketjuun vielä pari konkurssikypsän Venäjän rauhantahtoisiuutta ylistävää kommenttia.
http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-1288665303037.html
http://www.iltasanomat.fi/digi/art-1288665284636.html
Putler tavoittaa Pohjois-Korean??
Hitleriä jumaloiva Putler (entinen Putin) on tähän asti ollut altavastaaja Pohjois-Korean diktaattoriin verrattuna, mutta nyt Krimin "kansanäänestyksen" järjestelyissä Putler (entinen Putin) on päässyt jo hyvin lähelle Pohjois-Korean yksinvaltiaan ammattiosaamista.
Krimillä järjestettävässä "kansanäänestyksessä" on jo käytössä esitäytetyt äänestysliput (täydellistä demokratiaa), jotta alueen venäläismieliset ihmiset osaavat äänestää oikein?? Tällaiseen järjestelyyn oli pakko mennä, koska Stalinin 30-luvulla järjestämissä risteytyskokeissa apina oli se älykkäämpi ja ymmärtäväisempi osapuoli.
http://www.iltalehti.fi/ukrainan-kriisi/2014031518126687_uk.shtml
Aiheellinen pelko
Pietarin kaupunki pelkää, että Hitleriä ihailevan Putlerin (entinen Putin)
kohellus Ukrainassa romahduttaa kaupungin turismin. Pelko on täysin aiheellinen.
http://www.kauppalehti.fi/etusivu/pietari pelkaa turistikauden olevan taysi fiasko/201403665577