Valkoinen roskasakki kuriin!

Mamuja suurempi ongelma suomessa valkoinen roskasakki. Valkoisella roskasakilla tarkoitetaan sossun luukulla käyvää luuseria jolla ei yleensä peruskoulua korkeampaa koulutusta. White trash porukkaa löytyy varsinkin paljon suomi24 palstalta ja yleensä valkoinen roskasakki tulee tänne valittaa, kun mamut saavat enemmän toimeentulotukee. Onneksi tilaanteeseen on keksitty ratkaisu nimeltään osallistava sosiaaliturva. Laitetaan vaikka pummit paskaa lapioimaa, jos ei muuta niille keksitä. Pääasia on, että enää ei vaan loisita kotona.
6163
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Käy poika koulusi loppuun ja katsele vähemmän amerikkalaisia elokuvia. Jos haluat kirjoittaa provoja niin käytä mielikuvitusta.

Äänestä
  • No sehän juuri on sitä pahinta roska ja rosvosakkia. Ne pitäisi laittaa rautalangalla kaulastaan killumaan teiden varsille katulamppuihin.

    Äänestä

Valkoiset lihaa syövät heterot kuriin:DDD

Äänestä

Onko Black trash-porukkaa olemassa ? vai etkö uskalla sanoa sitä ?

Tiedätkö mikä ero niillä on ? No se että valkoiset eivät matkustele muihin maihin toisten kansojen verokertymillä oleilemaan.

Mustilla ei ole sosiaaliturvasysteemejä eikä oikeastaan mitään muutakaan yhteishyvää, koska he eivät ole yhteistyökykyisiä kansoina näin yleensä ottaen.

Äänestä

Taitaa rasistilla olla määritelmät ja palstakirjoittamisensa oikeutus vähän hakusessa? Nimettömänähän tuollainen onnistuu, tuollainen vihakirjoittelu, jos ei paljoa pääkopassa kirjoittajalla äly paina. Itse en koskaan ole ymmärtänyt, että minkälainen rasisti edes on keksinyt käsitteen "white trash" ja että miten sitä termiä edes kehdataan käyttää, enkä ymmärrä ylipäätään, että miksi mitään ihmisryhmää pitäisi leimata "roskasakiksi".


Mitä tulee mamuihin, niin minä ainakin annan niiden olla ja elää. Niin kauaa, kun eivät mun silmilleni hypi, tai ole kärkkymässä sen kansanosan sosiaaliturvaa kokonaan itselleen, joka koko ikänsä on veronsa Suomeen maksaneet, mamut eivät ärsytä minua yhtään. Minä kohdistan ärtymykseni mieluummin ylikansallisiin yrityksiin, jotka kuppaa valtiolta tukiaisia palkaten alipalkalla väkeä töihin, en ihmisiin. Joskin sitä mieltä kyllä olen, että Suomi ei ole velvollinen maksamaan täyttä sosiaaliturvaa toisen EU- maan kansalaiselle, joka käy Suomessa töissä tai opiskelee täällä, kun ei suomalainenkaan ulkomailla opiskeleva tai työtä tekevä sellaisia etuuksia itselleen mistään saa. Valtiot jotka on EU:n jäseniksi hyväksytty, niiden maiden taloudenhan on katsottu olevan siinä kunnossa, että ne maat itse pystyvät maksamaan kansalaisilleen kohtuullisen sosiaaliturvan. Siksi on väärin, että vaikkapa alhaisen sosiaaliturvan Virosta porukka tulee tänne keikkatöihin tekemään alipalkkatyötä ainoastaan Suomen sosiaaliturvan takia, kun oma maansa ei niiden sosiaaliturvasta huolehdi, ja väärin on myös se, että Suomi tukee sitä riistoa vain siksi, koska sillä jotkut verokirjansa muualle ( esim. just Viroon, tms.) siirtäneet SUOMALAIS-öky-yrittäjät tienaa.


Tosin kyllä muakin pari kertaa on ärsyttänyt, että on myös omahyväisiä maahanmuuttajia, vaikkakin he ovat varmasti hyvin pieni vähemmistö: kerran keskustelin yhdenkin kultaketju- Meksikon miehen oikein macho- näköisen tapauksen kanssa ( oksettavassa lähiössä, jossa olosuhteiden vuoksi olen joutunut asumaan ja missä on kaikenlaisia hiippareita, ihan kansallisuuksiin katsomatta), joka kun ystävällisesti kysyin small-talkina, että mistä hän on kotoisin, alkoi RÄYHÄTÄ mulle naiselle, että kuinka hänen maansa on paljon parempi kuin tämä Suomi; ihme että edes alentui puhumaan mulle. Ja menin sillekin puhumaan vain siksi, että se nolasi jotakin maannaisystäväänsä huutamalla sille suoraa huutoa, naisen näyttäessä pelästyneeltä. Ja monetkin alipalkalla esimerkiksi mainoksia jakavat maahanmuuttajat tuntuu luulevan - mitä olen joidenkin kanssa ystävällisyydestä pari sanaa vaihtanut, että kaikki suomalaiset ovat rikkaita ja ettei muka suomalaistaustaisilla vaikkapa opiskelijoilla kenelläkään ole mitään käsitystä tai kokemusta pienipalkkaisista töistä - jos niille puhuu pari sanaa lisää, ne on yleensä seuraavaksi luulemassa, että nainen haluaa seksisuhteen heidän kanssaan, jos suomalaisnainen ylipäätään puhuu heille. Aika machoja. Ja tämä ei ole rasismia, vaan ihan tavissuomalaisten kokemuksia elävästä elämästä.


Olen yleensä aina puolustanut, jos olen nähnyt rasismia. En ikinä voisi hyväksyä rasistisin perustein tapahtuvaa sorsintaa, mutta kyllä sen verran taitaa olla tottakin, esim. joidenkin persujen puheissakin
( vaikken ikinä missään nimelläni tätä myöntäisikään ja on vastenmielistä myöntää, että edes ajattelen joskus näin), että ei maahanmuuttajiaKAAN saa päästää kuitenkaan vetämään sitä ns. "rasismikorttia" ihan missä vaan asiassa. Maahanmuuttajat ovat keskimäärin yhtä kunnollista porukkaa, kuin kantasuomalaiset keskimäärin ( jos osaatte tilastotiedettä, tajuatte mitä tarkoitan), mutta yhtälailla suomalaisilla on oikeus elää maassaan ilman maahanmuuton negatiivisia seurauksia, eli tarkoitan, että jos maahanmuuttaja syyllistyy rikokseen, pitää sanktiot olla ihan samat kuin suomalaisillakin.


Ihailen monia maahanmuuttajia aidosti: ahkeria, tekevät paljon töitä, monet rehtejä pienyrittäjiä. Se ei kuitenkaan ole minkäänlaista keskustelua edes vaativa aihe, että kuka on muka oikeututettu laissa olevaan sosiaaliturvaan, jos on kantasuomalaisista kyse. Sosiaaliturvaan on suomalainen oikeutettu ja maahan muuttanut Suomen kansalainen myös yhtälailla, mutta ei Suomen Kela ole mikään loppumaton rahalaari, kuten ehkä jotkut maahanmuuttajat tuntuvat kuvittelevan. Täällä pitää kantasuomalaistenkin tavisten pääosin pärjätä omillaan ja sosiaaliturva on tarkoitettukin kattamaan vain osan elinkustannuksista. Joskaan sitä sosiaaliturvaa ei yhtään enää pidä heikentää, kun monet suomalaiset näkee jo melkein nälkää, vaikkei media siitä asiasta puhukaan.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


white trash kirjoitti:

Mamuja suurempi ongelma suomessa valkoinen roskasakki. Valkoisella roskasakilla tarkoitetaan sossun luukulla käyvää luuseria jolla ei yleensä peruskoulua korkeampaa koulutusta. White trash porukkaa löytyy varsinkin paljon suomi24 palstalta ja yleensä valkoinen roskasakki tulee tänne valittaa, kun mamut saavat enemmän toimeentulotukee. Onneksi tilaanteeseen on keksitty ratkaisu nimeltään osallistava sosiaaliturva. Laitetaan vaikka pummit paskaa lapioimaa, jos ei muuta niille keksitä. Pääasia on, että enää ei vaan loisita kotona.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu