Tavara ei liiku suomesta ulos enää kuten ennen, tehtaita on pysähtynyt, samat työ tehdään toisaalla, mutta Venäjän vienti se vaan porskuttaa ja venäläiset käyvät turisteina tuomassa seteleitä miljardien edestä.
Euro-EU:n olisi korkea aika näyttää suomelle, että siitä olisi jotain hyötyäkin tänne pohjolaan maahan.
Olisipa aikanaan sorvattu se pohjoismaiden liittouma...
Euro-EU:n olisi korkea aika näyttää suomelle, että siitä olisi jotain hyötyäkin tänne pohjolaan maahan.
Olisipa aikanaan sorvattu se pohjoismaiden liittouma...
Vastaukset 4
Vanhimmat
Niinistö ajoi Suomen euroon.
Kyllä siinä oli monia muitakin ja Lipponen tulee mieleen yhtenä ja tietysti media oli heidän tukena.
Koiviston konklaavi:
http://jormajaakkola.fi/Koiviston CV
Suomen liittyminen EU:hun oli Koiviston määräyksillä harjoitettua ulkopolitiikkaa, joka koski talous- ja rahapolitiikkaa, oikeuspolitiikkaa ja perustuslain muuttamista.
Koivisto markkinoi itsenään vallan parlamentarisoijana. Tosiasiassa Koivisto vei toiminnallaan eduskunnalta vallan ja tuhosi vallan kolmijaon. Kalevi Sorsa todentaa asian kirjassaan UUSI ITSENÄISYYS ja Muistikuvia, mielikuvia.
Käykää tutkimassa.
sossut teki likaisen työn kaikessa hiljaisuudessa.