Tällainen uutinen Jerusalem Postissa: http://www.jpost.com/Opinion/Columnists/Column-one-Why-Turkey-is-gone-for-good-341421
Viime torstaina kaksi turkkilaista liikemiestä pysähtyi lounaalle kalaravintolaan ollessan työmatkalla Edirnessä Babaeskin alueella.
Jossain vaiheessa ateriointia ravintolan omistaja sai selville, että he olivat juutalaisia.
Sen sijaan, että hän olisi näyttänyt heille vieraanvaraisuutta, josta Turkki on tunnettu, hän sanoi, ettei palvele juutalaisia, ja alkoi kiroamaan heitä ja Tooraa. Sitten hän otti pitkän veitsen ja uhkasi tappaa heidät.
Miehet juoksivat karkuun henkensä edestä.
Juutalaisvastaisista hyökkäyksistä on tullut säännöllisiä tapahtumia Turkissa. Joulukuussa poistuttuaan korruptionvastaisesta mielenosoituksesta Istanbulissa, nuori nainen joutui 10-15 islamistipääministeri Recip Tayyip Erdoganin kannattajien hyökkäyksen uhriksi, jotka olivat juuri lähteneet pääministeriä tukevasta mielenosoituksesta.
He syyttivät häntä juutalaiseksi samalla kun hakkasivat hänet.
Israelilaisen Times -lehden haastattelussa turkkilainen oppositiopoliitikko Ayken Kerdemir sanoi, että Erdogan on viljellyt antisemitismiä Turkissa. "Hän ei käytä hyväksi vain nykyisiä tunteita", Kerdemir selitti, vaan Erdogan "ruokkii joitakin Israel- ja juutalaisvastaisia tunteita retoriikallaan, salaliittoteorioilla, kampanjoiden iskulauseilla ja toimillaan."
Viime torstaina kaksi turkkilaista liikemiestä pysähtyi lounaalle kalaravintolaan ollessan työmatkalla Edirnessä Babaeskin alueella.
Jossain vaiheessa ateriointia ravintolan omistaja sai selville, että he olivat juutalaisia.
Sen sijaan, että hän olisi näyttänyt heille vieraanvaraisuutta, josta Turkki on tunnettu, hän sanoi, ettei palvele juutalaisia, ja alkoi kiroamaan heitä ja Tooraa. Sitten hän otti pitkän veitsen ja uhkasi tappaa heidät.
Miehet juoksivat karkuun henkensä edestä.
Juutalaisvastaisista hyökkäyksistä on tullut säännöllisiä tapahtumia Turkissa. Joulukuussa poistuttuaan korruptionvastaisesta mielenosoituksesta Istanbulissa, nuori nainen joutui 10-15 islamistipääministeri Recip Tayyip Erdoganin kannattajien hyökkäyksen uhriksi, jotka olivat juuri lähteneet pääministeriä tukevasta mielenosoituksesta.
He syyttivät häntä juutalaiseksi samalla kun hakkasivat hänet.
Israelilaisen Times -lehden haastattelussa turkkilainen oppositiopoliitikko Ayken Kerdemir sanoi, että Erdogan on viljellyt antisemitismiä Turkissa. "Hän ei käytä hyväksi vain nykyisiä tunteita", Kerdemir selitti, vaan Erdogan "ruokkii joitakin Israel- ja juutalaisvastaisia tunteita retoriikallaan, salaliittoteorioilla, kampanjoiden iskulauseilla ja toimillaan."
Vastaukset 13
Vanhimmat
Ihan sama tilanne on minun entisessä kotimaassani. Entä sitten?
Jos sä taas olet , riippuu kumpi Fussu niin sulla ei ole tällä telluksella kotimaata.
Ja tarkoitan sitä jolla ei ole kotimaata tällä telluksella - en sitä toista, jolla saattaa olla jossain katuojassa joku oma kotikolo.
mikä se on? länsi-pasila?
Hirvee toi tarina on.
Jaa varmaan totta sitähän ne tekee opettaa lapsilleen juutalaisvihaa
Siellä on miljardi arabi/muslimia yrittämässä murhaa isralilaisia ja jutalaisia - ja sitten nää Suomessa vöittää ettei ne mittän tee.
että mua sapettaa.
Muslimit ovat olleet pääsyyllisiä orjuuteen, uskonsotiin, juutalaisvihaan jne., mutta jostain ihmeen syystä puhutaan vain valkoisen miehen taakasta, vaikka valkoiset juuri lopettivat orjuuden, antoivat uskonvapaudet ja rotujen sekä sukupuolien ja sukupuolisuuntauksien tasa-arvon. Silti valkoinen heteromies on ikuisesti syntipukki ja muslimi uhriraukka.
Mm.. orjuus oli kyllä valkoisten teollisuutta. Brasilian ja Karibian sokeriplantaasit, Yhdysvaltojen puuvilla perustuivat massaorjuuteen.
Uskonsotia on harjoitettu monessakin paikassa. Ristiretket, 30-vuotinen sota (vaikka siinä pakka meni hyvin nopeasti vain poliittiseksi), ent. Jugoslavia etc.
Juutalaisviha oli tsaarin Venäjällä harrastus, suomalaiset 20-30-luvulla kunnostautuivat, vaikka täällä ei edes ollut juutalaisia (tosin pääasiasa pieni, mutta äänekäs ryhmä), natseja ei edes kannattaisi mainita, niin tunnettuja he ovat, elleivät heidän tekosensa olisi johtaneet suoraan Israelin valtion perustamiseen, joka taas on Lähi-Idän tilanteen jatkuva kipupiste. Puolalaisilla vaikuttaisi olleen valtava into tappaa juutalaisia, he eivät edes tarvinneet natseja innoittajikseen.
"Valkoisen miehen taakka" on Kiplingin säe; hän puolusti brittiläistä imperiumia.
Orjuutta ei ollut Euroopassa juurikaan siirtomaa-ajan alkaessa. Sen sijaan Afrikassa ja uudella mantereella oli. Eurooppalaiset vain käyttivät hyväkseen olemassaolleita orjamarkkinarakenteita. Ja koska eurooppalaisilla oli eniten tarvetta ja eniten maksukykyä uusia siirtomaitaan varten, niin lähinnä vajaan 200v ajan (mikä oli mitätön kullinluikaus, kun afrikkalaisen orjuuden historia on vuosituhantinen) eurooppalaiset olivat merkittävimpiä orjakauppiaita ja orjien loppukäyttäjiä. Varsinaisen uusien orjien sieppaamisen hoitivat lähes täysin muslimit sekä änkerit, joista monet rikastuivatkin bisneksellä silmittömästi.
Kuitenkin ainoa ja ensimmäinen orjuuden omalta mantereeltaan lakkauttanut rotu, valkoiset eurooppalaiset, alkoivat jälleen ainoana oikeudentunnon omaavana rotuna nähdä orjuuden vääryytenä ja melko pian lakkauttivatkin sen myös siirtomaistaan. Ankarasta orjuuttajamuslimien ja mustien orjakauppiaiden vastustuksesta huolimatta eurooppalaisten painostus on nyt lopulta 2000-luvulla johtanut siihen, ettei edes arabi saa enää laillisesti orjuuttaa änkeriä.
Änkerit ovat siis vapautensa velkaa eurooppalaisille.
Eli pari ydinkohtaa orjuuden historiasta:
-Rotu, joka olisi pystynyt ylivoimallaan orjuuttamaan koko muun maailman, antoi muille vapaaehtoisesti vapauden.
-Sama porukka, valkoiset, ovat sittemmin tulleet kaikkein eniten syyllistetyiksi orjuuttamisesta, koska MYÖS osallistuivat siihen.
-Syyllistäminen on lähtöisin valkoisilta itseltään. Muslimimaissa ei käsitellä mitään orjuuttajan taakkaa, vaikka heidän osuutensa orjuuttamiseen on paljon rankempi. Tämä johtuu siitä, ettei muslimeilla ole syyllisyydentuntoa, mutta valkoisilla on liiallisesti.
-Koska valkoiset ovat itse itsensä syyllistäneet, ovat myös mustien orjakauppiaiden jälkeläiset syyttämässä valkoisia ja vaatimassa korvauksia. Korvausvelvollisuus ulottuu myös mm. suomalaisiin, vaikkei Suomessa ole koskaan ollut yhtään änkeriorjaa.
Päivän Hesarista:
-Yli 400 nepalilaista työläistä kuollut MM-kisojen rakennustyömailla Qatarissa.
Eli vaikka orjuus on virallisesti lakkautettu, meno muslimimaissa jatkuu samaan malliin. Ja syy on valkoisen miehen, koska jalkapallo on Englannista.
"orjuus oli kyllä valkoisten teollisuutta"
Tyypillinen monikultturistien tietämättömyyttä ja rasismia hehkuva väite. Todellisuudessa orjuus ei ole ollut mitenkään valkoisten yksinoikeus, vaan sitä on harjoitettu ihan kaikkien kansakuntien toimesta läpi historian. Myös valkoiset ovat usein joutuneet orjiksi, ja valkoihoisia siepattiin orjuuteen mm. muslimimaihin niinkin kaukaa kuin Irlannista 1800-luvulla..
Sitä paitsi suurin osa - 60-70% - Afrikan orjakaupasta suuntautui islamilaiseen maailmaan ja muslimit olivat pahimpia orjarosvoja. Muslimit olivat myös varsin brutaaleja isäntiä. Siinä missä länsimaihin tuotujen orjien jälkeläiset elävät nyt vapaina kansalaisina, niin muslimimaihin päätyneet orjat kastroitiin - heiltä leikattiin sukuelimet pois etteivät he pystyisi lisääntymään.
"Ristiretket"
Nehän olivat vain kristikunnan (viivästynyt) vastaus muslimien vuosisatoja jatkuneeseen jihadiin. Ilman muslimien sotaretkiä kristikunnan ei olisi tarvinnut tehdä ristiretkiä.
"Juutalaisviha oli tsaarin Venäjällä harrastus"
Se on valitettavasti ollut monien historian saatossa monien harrastus, ja vielä nykyäänkin se on suuressa suosiossa erityisesti muslimimaissa. Juutalaisviha on itse asiassa kirjoitettu islamin DNA:han ja jo ensimmäiset muslimit Muhammadin johdolla puhdistivat Arabian niemenmaan juutalaisista.
"Israelin valtion perustamiseen, joka taas on Lähi-Idän tilanteen jatkuva kipupiste"
Itse asiassa Lähi-idän varsinainen kipupiste on muslimien kyvyttömyys hyväksyä toisenlaista elämäntapaa ja kulttuuria. Israel on lukemattomia kertoja tarjonnut muslimeille rauhaa, mutta se ei ole heille kelvannut. Heille kelpaa ainoastaan juutalaisten hävittäminen.
kuinkasen ny valkoisuuden ottaa,ottomaanit käyttivät liljanvalkoisia janitsaareja valloitus sodissaan iskujoukkoina.
mayat ja inkat alistivat lättäjaloiksi lyömänsä kansat ainakin pätkäduunareiksi pyramiideja rakentamaan ja maissia viljelemään. pyörää he eivät kuulemma keksineet.
tuskin ne mesopotamian duunarit olivat kaikki vapaaehtoisia tai hyysättätyjä tulijoita niinkuin meitin somalit. ruoskan voimalla siihen aikaan värvättiin,eiollut kukkahattu tätejä huokailemassa että voi kauuuheeta.....
Miksi "antirasistit" ovat hiljaa tällaisesta rasismista?
Saattaa olla noinkin vaan saattaa se koko juttu olla kasaari"juutalaisten" hasbaraakin. Ja todennäköisesti onkin. Uusi siionistinen maailmanjärjestys käyttää juuri tuollaista hasbaraa aseenaan mielipiteenmuokkauksessaan. Kuten sitä ikivanhaa legendaansa 6 miljoonasta uhristaan, mikä on nyt keksitty liittää muka Saksaan ja natsismiin ja joka on todettu huijaukseksi mutta josta ei saa puhua. Nämä siionistit kun hallitsevat maailmaa ja päättävät, mistä saa puhua ja miten.