Eutanasia on aihe joka erinäisistä syistä jatkuvasti on otsikoissa. Itse uskoisin, että sen enempää ihmiset kuin lääkäritkään eivät oikeasti halua eutanasiaa. Enemmänkin on kyse terveydenhoidon rajusta priorisointia. ns "kalliita" hoitomuotoja esim syövästä karsitaan, ja toiset hoitomuodot ovat joko kokonaan kielletty tai sitten tiukasti rajoitettu puhtaasti POLIITTISESTA IDEOLOGIASTA johtuen!
https://www.youtube.com/watch?v=DttdDOqQMuY
Yleisesti esiintyy myös myytti, että ihmiset kertakaikkiaan vaan haluavat elää pitempään. Minun isoäitini oli 20-vuotta sitten hyvin eloisa, noin 85-vuotta vanha nainen. Hyvin terve ja aktiivinen. Hän kuitenkin ajautui pyöräilyonnettomuuteen ja sitäkautta sairaalaan, jossa hän teki itsemurhan pääosin johtuen yksinäisyydestä.
Hän ei halunnut elää 100-vuotiaaksi kitumassa sängyssä muun yhteiskunnan vaivana. Joskin hän veteraanin vaimona VARMASTI olisikin ansainut sen kunnian, mutta hän ei silti MISSÄÄN VAIHEESSA HALUNNUT SITÄ!
https://www.youtube.com/watch?v=DttdDOqQMuY
Yleisesti esiintyy myös myytti, että ihmiset kertakaikkiaan vaan haluavat elää pitempään. Minun isoäitini oli 20-vuotta sitten hyvin eloisa, noin 85-vuotta vanha nainen. Hyvin terve ja aktiivinen. Hän kuitenkin ajautui pyöräilyonnettomuuteen ja sitäkautta sairaalaan, jossa hän teki itsemurhan pääosin johtuen yksinäisyydestä.
Hän ei halunnut elää 100-vuotiaaksi kitumassa sängyssä muun yhteiskunnan vaivana. Joskin hän veteraanin vaimona VARMASTI olisikin ansainut sen kunnian, mutta hän ei silti MISSÄÄN VAIHEESSA HALUNNUT SITÄ!
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kyse ei ole "halusta" elää 100-vuotiaaksi yhteiskunnan vaivana laitoksessa tai edes omassa kodissa. Kyse on HALUSTA lähteä silloin kun VIELÄ VOI, mitä hän EI SAANUT TEHDÄ!
Nykyisessä ns "eutanasiakeskustelussa" uskonto on voimakkaasti mukana. Raamatussa itsemurhaa ei suoraan tuomita. Ainoa epämääräinen kohta on muistaakseni Apostoli Paavanin kirje Johannekselle, jossa hän toteaa etteivät murhaajat tule saamaan aikuista elämää.
Löysin kirjeen aika nopeasti internetistä, ja tarkalleen ottaen se menee näin;
1.Joh.3:15 Jokainen, joka vihaa veljeänsä, on murhaaja; ja te tiedätte, ettei kenessäkään murhaajassa ole iankaikkista elämää, joka hänessä pysyisi."
Tuossa ei siis oteta käytännössä kantaa itsemurhaan OLLENKAAN vaan päinvastoin VELJEN VIHAAMISEEN! Jeesuksen omien sanojen mukaan muuten joku joka kutsuu veljeään hulluksi on jo Jumalan silmissä MURHAAJA, eli siis MURHANNUT hänet!
Uskovat vaan aina tuppaavat ottamaan innokkaasti Raamatun sanomaa asiayhteydestä.
Raamattu on kirja, jota oikein tulkiten esim orjuus olisi yhä laillista. Apostoli Paavalin kanta orjuuteen on suhteellisen neutraali. Ideaalina on orjan uskollisuus isännälleen ja isännän uskollisuus orjalle, ja että he yhdessä olisivat Jeesuksen Kristuksen palvelijoita. Saman "logiikan" mukaan lapsikauppa eräitten köyhien kehitysmaiden kanssa on myös oikeutettua niin kauan kun se tapahtuu "kristityssä hengessä"
http://www.voanews.com/content/under-pressure-ethiopia-plans-crackdown-on-baby-business-111848424/132261.html
On merkille pantavaa että Paavali puhui aikuisten, pääosin miesorjien välisestä suhteesta Välimeren maailmassa(jossa orjat olivat pääosin samanrotuisia)ei nykyisestä lapsikauppa "adoptiosta"
Tämä on vain yksi pienen pieni käytännön esimerkki kuinka Raamattua oikeasti "vääntämällä" saadaan tukemaan melkein mitä tahansa! Kun vaan kylliksi otetaan asioita pois asiayhteys kontektista. Raamattu ei suoraan kiellä itsemurhaa tai aborttia. Siellä sanotaan vain "älä tapa" Tuo on aika suhteellista. Jeesuksen kanta muuten murhaan on tämä;
"Teille on opetettu tämä isille annettu käsky: 'Älä tapa.' Se, joka tappaa, on ansainnut oikeuden tuomion. Mutta minä sanon teille: jokainen, joka on vihoissaan veljelleen, on ansainnut oikeuden tuomion. Samoin jokainen, joka sanoo veljelleen: 'Senkin hölmö', on ansainnut Suuren neuvoston tuomion, ja se, joka sanoo: 'Sinä hullu', on ansainnut helvetin tulen.
Matt..5:21-22
Jeesuksen mukaan siis veljensä vihaaja on jo murhaaja!
Raamattu pitäisi näin ollen pitää erossa koko "eutanasiakeskustelusta" Raamatun ei sallittu tulla mukaan aborttikeskusteluun Suomessa, joten miksi se nyt pitäisi sallita mukaan eutanasiakeskusteluun? Mikä elämän päättyminen on suurempi juhla kuin sen alku?
http://www.hs.fi/english/article/Only slight decrease in abortions in Finland last year/1135219408318
Arkkiatri Pelkosen kantaan eutanasiaan totean, että se on vähintääkin tekopyhä ja ristiriidassa ihmiselämän suojelemisen kanssa;
http://www.kaleva.fi/uutiset/oulu/arkkiatri-risto-pelkonen-torjuu-eutanasian/568839
http://www.kotimaa24.fi/artikkeli/arkkiatri-ei-erivapauksia-abortin-suorittamisessa
Suomessa itsemurhassa avustaminen ei muuten SUORAAN yhä ole kielletty perustuen tähän Oikeusministeri Johannes Koskisen lausuntoon vuodelta 2005
“Itsemurhaan avustamisesta ei rikoslaissa ole erityisiä säännöksiä. Rikosoikeuden yleisten oppien perusteella avustajan rankaiseminen avunannosta tai yllytyksestä edellyttäisi rangaistavaa päätekoa. Itsemurha ei ole rangaistava teko. Oikeuskirjallisuudessa on kuitenkin katsottu mahdolliseksi, että itsemurhassa avustanut tai siihen yllyttänyt voitaisiin saattaa rikosoikeudelliseen vastuuseen välillisenä tekijänä tilanteissa, joissa itsemurhan tehnyt ei esimerkiksi psyykkisistä syistä olisi ymmärtänyt tekonsa merkitystä. Myös jos avustajalla olisi asemansa perusteella erityinen velvollisuus estää seuraus, vastuun on joskus katsottu voivan seurata laiminlyöntisäännösten perusteella.
Itsemurhassa avustamisen nimenomainen kriminalisointi saattaisi johtaa vaikeisiin tulkintaongelmiin mahdollisen avunantajan tai yllyttäjän toimien ja myötävaikutuksen arvioimisessa. Se myös muuttaisi itsemurhan tutkinnan kuolinsyyntutkinnasta rikostutkinnaksi. Kriminalisointi edellyttäisi itsemurhatapauksissa lähiomaisten tai muun lähipiirin kuulustelua mahdollisten osallisten selvittämiseksi. Uhrin lähipiiri saattaisi kokea tutkinnan syyllistävänä, ja se olisi heille henkisesti raskasta muutoinkin vaikeassa elämäntilanteessa. Erityissäännöksen aiheuttamat haitat saattaisivat siten valtaosassa itsemurhatapauksia olla suuremmat kuin mahdollisesti saavutettavat hyödyt.”
Helsingissä 8 päivänä maaliskuuta 2005
Oikeusministeri Johannes Koskinen
http://www.hs.fi/juttusarja/nakokulmat/artikkeli/Suomi kieltää eutanasian mutta ei itsemurhassa avustamista/1329104180598
Olen lähtenyt kirjoittamaan aiheesta internetblogia, jossa käsitellään eutanasiaa tislatulla hengitysilmalla. Kannattaa käydä katsomassa!
http://tonikuusela.wordpress.com