vinopenkki 30 astetta

kekka

Pääliikkeenä rinnalle.. Kun en pysty tasapenkkiä tekemään,en ole koskaan pystynyt... Olkapää kivun takia... Vinopenkissä ei mitään kipua,nyt menee 5*5 90kg.. Kyllä tuolla vinopenkilläkin tuntuu rintalihakset kasvavan.... Kai se vähän hitaammin kehittyy kun tasapenkki... Joku 120 olisi hyvä välitavote parin vuoden sisään... ite painan 70kg...

11

2237

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • penkkihauispelle

      Et saa maksimaalista ärsykettä rintojen lihaksille, jos pelkkää ylärintaa teet. Alarinta on noin 80% koko rinnasta.

      Vinopenkissä käytät lähinnä etuolkapäitä, ylärintaa ja ojentajia.

      Luultavasti teet väärin vinopenkkiä (kuten 90% idiooteista, jotka työntää perseensä ylös egon puitteissa. Eli tässä tapauksessa sulle iroonisesti hyvä koska kohdistusta tulee myös alarintaan. Silti tästäkin huolimatta sekään ei ole optimaalisesti lihaskasvun kannalta tehokas, koska sun ylärinta menee paljon aikasemmin failureen ennenku alarinta vaikka perse olisi katossa kiinni.

      Toisekseen ei ole olemassakaan pääliikettä rinnalle. Jos joku vajokki pakkishomo tai roinalehti sulle niin sanoo, niin haistata niille vittu.

      Rinta ymmärtää vain nivelen funktionaalista toimintaa. Se on ihan sama rinnalle teetkö rintaa taljassa vai penkissä.

      Punnerrusliikkeet vapailla tangoilla on siinä mielessä hyvä, että kehität siinä olkapäiden stabilisoivia lihaksia. Myös tämän kyseisen seikan takia mitkään prässi koneet ei korvaa kyykkyä, koska kyykky vahvistaa keskikropan sisäisiä lihaksia millä et millään pinnallisilla vatsalihasharjoituksilla tule koskaan saamaan aikaseksi.

      Jos punnerrusliikettä haluat tehdä (mitä suosittelenkin) nimenomaan alarinnalle ja et pysty penkkaa, niin kokeile ala-viisto penkkiä, jossa on vähemmän rasitetta etuolkapäille. Vielä parempi on tehdä penkkiä käsipainoilla.

      Vaihtoehtoisesti voit tehdä pystypunnerrusta käsipainoilla ja rinnalle tehdä pelkkää ristikkäistalja punnerruksia ja ajat 100% saman asian.

      • haankkipeuis pelle

        Alaviisto penkkiä en ole koskaan kokeillutkaan... Pystypunnerrusta en myöskään pysty tekeen ton helvetillisen olkapääkivun takia... Enkä tasapenkkiä edes 20kg käsipainoilla sekin sattuu... Juu no en mä sitä silleen meinannu pääliikkeenä, vaan itelle kun se tuntuu olmaan ainut liike mitä voi tehdä. Parempi kai sekin kun ei mitään...?


      • MasaTre
        haankkipeuis pelle kirjoitti:

        Alaviisto penkkiä en ole koskaan kokeillutkaan... Pystypunnerrusta en myöskään pysty tekeen ton helvetillisen olkapääkivun takia... Enkä tasapenkkiä edes 20kg käsipainoilla sekin sattuu... Juu no en mä sitä silleen meinannu pääliikkeenä, vaan itelle kun se tuntuu olmaan ainut liike mitä voi tehdä. Parempi kai sekin kun ei mitään...?

        Ootko käyny fysioterapeutilla?
        Jos et, niin suosittelen.


      • Enmuistamilläaloitin
        MasaTre kirjoitti:

        Ootko käyny fysioterapeutilla?
        Jos et, niin suosittelen.

        En ole käynyt... Muistaakseni vuonna 2005 Kävin erikoislääkärillä (en nyt muista mikskä niitä sanotaan jotka tutkii noita tommosia vikoja... Mutta otettiin varjoaine kuvatkin ja olkapäässä ei ollut kuulema mitään vikaa... Väitti että sielä on joku hermo vaurio/puristus, vaikka olkapää naksuukin kun sitä pyörittää... Ja väitti että se paranee ajan kanss itestään.. Ei.ole parantumista vielä tähänpäivään mwnnessä tapahtunut...


    • penkkihauispelle

      Ei toki. Vinopenkki käsipainolla/tangolla on mainio. Jos sen ohella ET vedä normipenkkiä, niin se on vielä parempi.

      Nimittäin vinopenkin jälkeen sun etuolkapäät/ojentajat on jo väsyneet ja et saa optimaalista hyötyä alarinnalle siten normipenkissä. Failure tulee etuolkapäihin vaikka alarinta olisi jaksanut jatkaa. Jos yks lihas sammuu, niin muutkin sammuu automaattisesti.

      Tän takia suosittelen vain yhtä punnerrusliikettä

      Mun pointti vaan oli, että et pelkästään sen varassa haluat olla, niin et saa optimaalista hyötyä rinta treenistä. Luultavasti sainkin vääränlaisen kuvan, että pelkkää vinopenkkiä teet. Eli jos ylärinnan ohessa treenaat alarintaa toisessa liikkeessä, niin kaikki on täysin perfect.

      Kannattaa siis tehdä vinopenkin ohella cable flyesseja. Eli rintoja ristikkäistaljassa. Tässä liikkeessä toki käytetään etuolkapäitä mutta huomattavassa vähemmän määrin kuin puristusliikkeissä.

      Myös pecdec on hyvä. Itseasiassa jopa parempikin, kuin flyes koska sun lapaluut liikkuu hiukan eteenpäin ja siitä johtuen treenaat ohella serratus ja pectoralis minor lihasta, mitä ei penkissä kehity.

    • Ripuli Jaska

      VIT TU TE KAIKKI TEETTE TUON LIIKKEEN PÄIN VIT TUA! Ei ole olemassa mitään saa tanan ylä ja alarintaa, on vain yksi rintalihas! Vit un nettibodarit menkää lipittämään isin pyllyä kun ette tuommoista asiaa tajua! Vit un pässit te muutenkaan tajua mistään mitään!

    • Fatkoja..

      Kantsii tehä alavinopenkkiä, jos salilta vaan sellainen löytyy. Se aktivoi kaikista rintaliikkeistä eniten rintaa (EMG tutkimukset yms) ja säästää olkapäitä. Miksi siis edes tekisit tasapenkkiä, joka tuhoaa olkapäät kun voit tehdä liikettä, joka ei tuhoa olkapäitä sekä kasvattaa rintaa enemmän?

      Itse teen yleensä aina aluksi vino- sekä alavinopenkin kässäreillä jonka jälkeen teen samoissa penkeissä flaisseja. Joskus harvoin teen punnerukset tangolla käsipainojen sijaan, mutta käsipainoilla tehtäessä rinta aktivoituu enemmän jotenka pidän sitä optimaalisempana variaationa. Myöskin tangolla tehtäessä rasitus kohdistuu enimmäkseen rintalihaksen ulko-osiin kun taas käsipainoilla sisä- ja keskiosiin. Flaissit teen kanssa yleensä käsipainoilla, mutta joskus teen myös taljassa tai pec deckissä. Käsipainoilla saa alhaalla paremman venytyksen, mutta taljassa saa supistettua ylhäällä paremmin. Pec deck taas on näiden molempien välimuoto. Kaikkia kolmea flaissivariaatiota kannattaa tehdä. :)

      Edelliselle postaajalle tiedoksi, että kyllä on olemassa sekä ala- ja ylärinta. Toki ne ovat osa samaa lihasta eli pectoralis majoria, mutta ne kiinnittyvät eri luihin, josta tulee nimitykset ylä- ja alarinta. Ylärinta on siis rintalihaksen osa, joka kiinnittyy solisluuhun ja alarinta puolestaan rintalastaan ja sen alapuolella olevaan aponeurosikseen.

      http://ittcs.files.wordpress.com/2010/11/img_03511.jpg

      • Ripuli Jaska

        Vit tu sinä puhut saa tanan pas kakasa pas kaa!


      • mopotta
        Ripuli Jaska kirjoitti:

        Vit tu sinä puhut saa tanan pas kakasa pas kaa!

        Mä teen vinopenkkiä alaviistossa,se on hyvä kannattaa kokeilla...


    • Fwshk

      "
      Luultavasti teet väärin vinopenkkiä (kuten 90% idiooteista, jotka työntää perseensä ylös egon puitteissa. Eli tässä tapauksessa sulle iroonisesti hyvä koska kohdistusta tulee myös alarintaan. Silti tästäkin huolimatta sekään ei ole optimaalisesti lihaskasvun kannalta tehokas, koska sun ylärinta menee paljon aikasemmin failureen ennenku alarinta vaikka perse olisi katossa kiinni"


      Mitä ne 10% idiooteista sitten tekee? 😁😁😀😀😀

    • 443t34t

      Taas joku ihan pihalla kun väittää että 80% rintalihaksesta on alarintaa. Siinä on iso rintalihas ja pieni rintalihas sen alla. Et voi treenata ison rintalihaksen yläosaa erikseen, se nyt vaan on fysikaalinen fakta jota moni ei tunnu tajuavat kun kuuntelee Rich Pianan kaltaisia tyyppejä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moikka rakas

      Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa
      Ikävä
      65
      17003
    2. Mitä tapahtunut

      Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?
      Kankaanpää
      41
      4734
    3. HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?

      https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa
      Maailman menoa
      298
      2676
    4. Gallup: kaivattusi syntymävuosi

      Minä vuonna kaipaamasi henkilö on syntynyt?
      Ikävä
      140
      1969
    5. Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan

      Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.
      Maailman menoa
      132
      1579
    6. Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?

      Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon
      Maailman menoa
      396
      1512
    7. Missäpäin,,,

      Lapuaa tapettu ihminen viime yönä ? Hurjaa touhua nykymeno täällä...
      Lapua
      16
      1449
    8. Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä

      Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E
      Ikävä
      10
      1293
    9. Lakea konkurssiin. Asukkaat menettävät asuntonsa

      Kuntarahoitus on tänään jättänyt konkurssihakemuksen lakean kaikista kiinteistö osakeyhtiöistä. Kassa on tyhjä, kaikki
      Seinäjoki
      20
      1194
    10. mahdollista, että olet ollut iltavuorossa

      Ja kotiin päästyäsi tulit palstalle etsimään merkkiä minusta, jos kaipaat yhtään minua niin kuin minä sinua Ei mennyt k
      Ikävä
      10
      1109
    Aihe