Itse aina menen valittamaan kaikesta turhasta jonnekin, jossa on palvelutyössä ihmisiä. En voi olla täysin varma, mutta luulen, että joku on heistä potkutkin saanut. :)
Mites konnankoukkuja muut vapaaherrat- ja rouvat ovat keksineet? :)
Mites konnankoukkuja muut vapaaherrat- ja rouvat ovat keksineet? :)
Vastaukset 10
Vanhimmat
et ole hassuttelija vaan ilkeilijä.
Hah, hyvä idea!
Itse olen monesti kävellyt "vahingossa" märän asfaltin päältä tai kupannut kaipoissa sulkemisajan jälkeen :D
Edellinen kommentoija taitaa itse olla orjatyön lampaita, joka ei uskalla jättäytyä pois!
asioinnit viranomaisten yms. kanssa tapahtuvat huomattavasti nopeammin ja tehokkaamin kun menet toimistoon pienten lasten kanssa.
Jos "asioinnissa" kestää aikaa, niin lapset alkavat vähitellen hermostumaan, itkemään, juoksemaan ympäriinsä ja kiipeilemään pöydillä, tuoleille, leikkimään esitteillä,kynillä, puhelimilla jne...
Tulee kukkahattutäteihin vauhtia.
Ja kun asiat viranomasen mielestä ovat kunnossa, niin sitten pyydät vielä kopiot papereista varmistaaksesi että asiat ovat juuri siten kuten olet selittänyt ja ymmärtänyt.
Ja jos papereissa edelleen on epäselvyyksiä, niin pitää vaatia korjausta tai tarkentavampaa tietoa.
Virkaloisen esimies tai muu korkeampi johtaja onkin yhtäkkiä salamana paikalla selittämässä asiat tarkemmin, ja tarvittaessa korjaamassa asiat.
Ja jos ylempää tahoa ei ole saatavilla, niin kukkahattutädin puhelin käy kuumempana kuin safarin aurinko, kun asia vaan pitää saada selvitettyä.
Nykyään virkaloiset täyttävät kaikki lomakkeet puolestamme automaattisesti, jotta ei vain tulisi virheitä ja väärinkäsityksiä.
Ja joo, olen kantasuomalainen.
Ja joo, totean, että kyllä sitä palvelua ihan oikeasti saa.
Eipä ole tarvinnut asioda "kukkahattu tätien" kanssa, joilla ilmeisesti tarkoitat sossun henkilökuntaa...::))
Avaahan nyt tätä vähän.
En todellakaan ymmärrä mikä logiikka tavallisten pieni- tai keskituloisen palkkatyöläisten kiusaamisen takana on. Mitä tarkoitusta se mielestäsi palvelee?
Jos haluat ottaa kantaa yhteiskunnalliseen eriarvoisuuteen tai työttömien asemaan, niin tällä tavallako sitä mielestäsi parhaiten edistetään?
Vai onko kysymyksessä kateuden ilmaus ketä tahansa palkansaajaa / veronmaksajaa kohtaan?
Lähinnä tyhmyyttä.
Se palveluammatissa oleva ihminen on useimmiten heikkopalkkainen ja taistelee toimeentulon kanssa ainakin pääkaupunki seudulla.
Satunnainen vxttuilu toisille kuvastaa vain heikkoa henkistä kypsyyttä tai ja tyhmyyttä.
Myöskään nämä sossukirjoittajat eivät ymmärrä mitään kansantalouden lainalaisuuksista, mistä se sosiaalitoimen maksama tukiraha tulee, veroista se tulee.
Onneksi olen osannut optimoida verotukseni, maksan veroja alle 20% kohtuu suurista tuloistani.
Olen itse ns. palvelualalla. Kun tienaa 2000 , mutta ei liikaa, niin veroprosentti pysyy siedettävän matalana. Jossain 2300 kohdalla alkaa jo tuntua hyppy.
Sijoitan myös osakkeisiin, nästä tietysti menee vakioprosentit, vaikka saisi pääomatuloa vain euron.
Alkossa kysyn aina joltakin sievältä naismyyjältä, että mistä löydän tietyn merkkistä viiniä :)
aloittaja on sama joka huutaa sossuu ja räkii minne sattuu.
Nimimerkki 3 66 taitaa itse olla katkera räkijä hölmöistä jutuistaan päätellen. Miten voitkin olla noin lammas??
BÄÄÄH BÄÄÄ BÄÄH BÄÄ!