E-pillerit

helpp1

Elikkä haluaisin selvyyden asioihin jotka kuuluvat näin: Jos syö pillerit ohjeiden mukaan ja ajallaan, niin voiko sitä tulla missään vaiheessa raskaaksi? Vaikka näiden lumetablettien aikana? Ja sitten kun alottaa taas hormooneja sisältävät tabletit niin pitääkö käyttää 7pv kondoomia, kun netissä luki että silloin hormoonien teho ei ole vielä tarpeeksi voimakas? Lääkärin puheista sain käsityksen että milloin vain voi harrastaa seksiä ''huoletta'' ja että ehkäisyteho on koko kierron ajan.
Kiitos vastauksista!

7

2695

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ---

      Ehkäisyteho on tietysti pillereissä voimassa koko ajan. Eihän sellaisessa toisinaan toimivassa ehkäisyssä mitään järkeä edes olisi. Mutta ensimmäiseen kysymykseesi pitää vastata kyllä - missä tahansa vaiheessa voi tulla raskaaksi, koska pillerit voivat pettää. Mikään ehkäisy ei ole 100% varma.

    • 6+2

      Jos aloitat pillerit silloin kun kuuluu (menkkojen ekana päivänä) ehkäisyteho on heti voimassa ja on voimassa myös lumepillerien aikana sekä kun uuden laatan aloitat.

      Se ohje mikä siellä on, on siihen, että jos aloitat pillerit jonain muuna hetkenä kuin menkkojen ekana päivänä niin pitäisi käyttää esim. kondomia seuraavat 7 päivää (eli 8.pilleripäivänä voi olla jo ilman kondomia).

      Pillerit, kuten mikään ehkäisymenetelmä (paitsi selibaatti) ei ole 100%, mutta pillerien ehkäisyteho oikein käytettynä ja aina otettuna on sen 99,3%... eli keskimäärin 1 nainen 100:sta tulee raskaaksi niiden käytön aikana. Onhan noita superhedelmällisiä jotka tulevat raskaaksi pillereistä huolimatta, vaikka tarkasti ottaisivatkin, mutta todennäköisyys siihen, että juuri sinä olet sellainen on aika pieni.

    • Voijukrq

      Haluaisin kysyä vaan että voiko sen e pillerien käytön aloittaa viikon menkkojen jälkeen ja kun on niitä lumetabletteja niin kun ne kaikki neljä on syöty jatketaanko suoraan syömään niitä toisia vai odotetaanko että menkat loppuvat ja sitten vasta aloitetaan syömään niitä toisia

    • hetiseuraavalaatta

      Silloin kun e-pillereissä on mukana lumetabletit, niin seuraava laatta aloitetaan heti edellisen loputtua. Siihen ei vaikuta mitään se, vuotaako vai eikö vuoda.

      Kyllä se asia pitäisi olla ihan selvästi siellä pakkauksessa kerrottu. Älä tee mitään omia säätöjä.

    • Nhyff

      Älä jätä useampia "tyhjiä" päiviä kun on lumetabletteja mutta voit vähentää niitä. Jos et ota lainkaan lumetabletteja, syöt laatat "putkeen" ja tyhjennysvuotoa ei tule. Riippuen kehostasi tyhjennysvuoto voi alkaa esim jos otat 2 tai useamman lumetabletin mutta ei jos syöt putkeen tai otat vain yhden. Lumetablettien syömisen vähentäminen ei vähennä ehkäisytehoja mutta tauon pidentäminen KYLLÄ. Eli EI useampaa taukopäivää kun on lumetabuja mutta KYLLÄ saat ottaa vähemmän jos et halua vuotoa. Kyseessä on siis tyhjennysvuoto ei luonnolliset menkat, niillä ei ole merkitystä pillerien syömiseen (paitsi jos tiputtelee paljon koska olet syönyt paljon laattoja putkeen ie ilman lumetabuja).

      Kun ekaa kertaa aloitat pillerit täytyy mennä ohjeen mukaan jotta ehkäisyteho luotettava. Itse olisin kuukauden pari varovainen ja käyttäisin kortsua just in case. Jos sivuoireena tuleekin voimakasta pahoinvointia tai maha sekaisin, pillerit ei välttämättä imeydy hyvin ja teho huono/olematon.

      • Autatakakakaj

        Auttakaa on vähä tilanne ku harrastin seksiä tyttöystäväni kanssa ja laukesin sisään vahingossa hänellä oli kyllä e pillerit käytössä mutta kun ei muista että milloim pitäs menkat alkaa nytte ei olla varmoja että onko hän tulossa raskaaksi vai ei


      • aeshr

        Jos pillereitä on syöty oikein, on raskaus erittäin epätodennäköinen. Mikä pillerimerkki hänellä on käytössä?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      152
      2165
    2. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

      Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
      Maailman menoa
      340
      1401
    3. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      94
      1365
    4. 168
      1271
    5. Hitto että tekis

      Mieli saada sua
      Ikävä
      68
      1061
    6. Minä tiedän sen

      Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
      Ikävä
      35
      968
    7. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      929
    8. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      59
      910
    9. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

      https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
      Maailman menoa
      27
      862
    10. Onko kaivattusi

      Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
      Ikävä
      46
      839
    Aihe