Mitenkä mahtaa olla museoauton ruostesuojauksen laita, Pitääkö auto olla massattu jos se on suomessa uutena ollut massattu.
Entä vanhat alle 70-luvun autot..minkälainen suojaus niissä sallitaan. Pitääkö olla pelkästään maalattu ?
Entä vanhat alle 70-luvun autot..minkälainen suojaus niissä sallitaan. Pitääkö olla pelkästään maalattu ?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Riippuu aivan tarkastajan henkilökohtaisista mieltymyksistä.
No eipä tarvi ei,toki suosittelen ainakin itse jos kyseessä tämmöinen "Kalifornia"auto tms jossa pohjassa pölyt laittamaan täällä vaikka öljysumutuksen.
Kestää hyvin kesäkäytössä,helppo ja suojaa hyvin sekä ryömii joka koloon sekä onhan tuo halpakin.
Monen monta upeaa tuontiautoa ja Suomi kärryäkin tehotuhottu jättämällä suojaukset tekemättä.
Onhan se hieno ja siisti moinen puhdas alusta kotelot,ei vaan Suomessa kauaa semmoisina pysy....Kuivissa etelän maissa kyllä.
Voi olla ruostesuojattu, tai suojaamaton. Ei väliä. Ruostesuojaamaton auto kestää hyvin kesäkäytössä, kunhan ei autoa pidä jatkuvasti kosteana, esimerkiksi säilytä ulkona.
Nastarengaskautena on hyvä välttää ajoa, koska märkä pölymössö täyttää kaikki kolot ja raot pitäen auton kosteana lähes koko ajan. Suola ei ole niin vaarallista kunhan auto on muuten puhdas. Tästä todisteena ovat saksalaiset käytetyt autot, joista aina loppuu moottori ennekuiin kori, vaikka Saksassa suolataan enemmän kuin Suomessa. Suomessa on päinvastoin; kori loppuu ennenkuin moottori.