Mitä Raamattu sanoo itsemurhasta? Onko Raamatussa muuta itsemurhaa kuin Juudaksen tekemä?
Raamattu ja itsemurha
tätäkinjjas
4430
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Hei,
Yritän miettiä, onko muita itsemurhia kun Juudaksen, mutta ei muistu mieleeni. Jos joku muu muistaa, niin voisi kertoa.
Sen sijaan Raamatussa on paljonkin kuvausta ihmisen ahdistuksesta ja voimattomuudesta, siitä että ihminen on toivoton ja lopen uupunut. "Voimani ovat lopussa, mutta sinä näet jokaisen askeleeni." (Psalmi 142:3)
Raamatun lähtökohtana on kaiken elämän kunnioitus. Tämä elämän kunnioitus ja pyhyys koskee sekä toisten että omaa elämää. Siksi ei ole oikein riistää elämää itseltään.
Mutta ei ole myöskään syytä tuomita itsemurhan tehnyttä. Tuomio on Jumalan ja hän näkee aina enemmän kuin ihmiset. Jumalan armo on avara ja loppumaton. On totta, että kirkko on historiansa aikana suhtautunut itsemurhan tehneisiin ihmisiin julmasti ja kovasti ja näin lisännyt läheisten tuskaa ja ahdistusta. Toivon, että voisimme olla armollisia toinen toisillemme.
Erityisesti toivon, että jokainen elämänsä umpikujassa oleva ihminen voisi löytää toivon ja elämänrohkeuden sekä ihmisen, jonka kanssa jakaa elämänsä ahdistusta.
Päivi-pappi Hämeestä
>>Yritän miettiä, onko muita itsemurhia kun Juudaksen, mutta ei muistu mieleeni. Jos joku muu muistaa, niin voisi kertoa.>>
Kuningas Saul ainakin teki itsemurhan. (1.Sam.31:4)
Ei Juudas ole tehnyt itsemurhaa, selootitt tekivät joukkoitsemurhan Masadalla, toinen vaihtoehto olisi ollut roomalaisten ristinpuu, naisten raiskaaminen ja häpäiseminen ja leijonien raadeltavaksi areenalle joutuminen.
Juudaksen itsemurha on höpöhöpöä.
Jeesus uhrari itsensä ja on näin kaikkien muslimien, itsemurhapommittajien ja itsensä uhraajien esikuva. Ihmisuhriuskonnot pitää lopettaa.
Niin, siis Juudashan hirtätti itsensä =/= itsemurha sinun mielestäsi?