Miksi ihmiset valittaa ja purnaa keskustan parkkipaikkojen maksullisuudesta. Ensinnäkin, jos on varaa ostaa auto, niin ihan 100% varmasti on myös varaa maksaa parkkimaksut.
Sitten toiseksi, miksi tulla autolla keskustaan? Seinäjoella palvelee hyvä paikallisliikenne, polkupyöräilläkkin voi ja kulkea vaikka apostolinkyydillä jossei muuta keksi. MIKSI ETTE PYÖRÄILE, KÄVELE TAI KÄYTÄ PAIKALLISLIIKENNETTÄ?
Sitten toiseksi, miksi tulla autolla keskustaan? Seinäjoella palvelee hyvä paikallisliikenne, polkupyöräilläkkin voi ja kulkea vaikka apostolinkyydillä jossei muuta keksi. MIKSI ETTE PYÖRÄILE, KÄVELE TAI KÄYTÄ PAIKALLISLIIKENNETTÄ?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Hyvä kirjoitus.
Lisäisin tähän, että jos hankkii auton, niin pitäisi kyllä opetella liikennesäännötkin. Tai siis ei saisi unohtaa niitä autokoulun oppeja.
Seinäjoella mm. ajetaan punaisia päin, ajetaan suojatietä ylittävien ihmisten päälle, ei osata väistämisvelvollisuuksia.
Sitten yksi asia mikä ärsyttää, on se, että pysähdytään odottamaan ajovuoroa SUOJATIEN PÄÄLLE. Ja syyllinen on aina se toinen auto, jonka pitäisi jättää rako suojatielle, niin kauaksi aikaa kunnes se edessä oleva auto on saanut ajovuoron. Siitä risteyksestä kun ei pääse suojatien päällä odottamalla yhtään ennemmin eteenpäin.
Sitten kantakeskustassa kun taskuparkkeeraa oikeaoppisesti peruuttamalla, vilkku asianomaisesti päällä, niin takana tuleva ajaa aivan perääsi ja estää taskuparkkeerauksen. Tätä ei tapahdu missään muualla kuin Seinäjoella, tai e-p:n alueella.
Kantakeskustassa kannattaa olla myös tarkkana kun on ns kaksi kaistaa suuntaansa. Viereiseltä kaistalta voi yhtäkkiä auto poukata kylkeen mitään varoittamatta. Esim siitä syystä että sen eteen pysähtyi auto jostain syystä. Täkäläinen tapa on se, että jarruttaa ei osata, vaan ensireaktio on väistöliike, peileihin katsomatta ilman vilkkua. Sama juttu tietysti pohjanvaltatiellä, kun rampilta tulijoita väistellään äkkiarvaamatta, katsomatta tuliko vasenta kaistaa ketään. Vauhti pitää pysyä samana, jarruttaa ei voi.
Suojatien eteen jos pysähtyy, niin kuin pitäisi, niin sillä aiheuttaa vaaratilanteen jalankulkijalle, jos on kaksi kaistaa suuntaansa. Takanasi tuleva auto varmasti koukkaa ilman vilkkua ohi, ja koko vasenta kaistaa tuleva autoletka köröttelee pysähtymättä ohi. Siitä huolimatta että olit se suojatien eteen pysähtynyt auto. Ja töötöttelijöitä piisaa sitten takanasi, kun se suojatielle astunut mummokaan ei sitten uskalla hievahtaa eteenpäin.
Mun mielestä monen olisi syytä siirtyä tosiaan sen linja-auton käyttäjäksi, tai polkupyöräilijäksi. On Seinäjoella hyviäkin kuskeja, jotka huomioi toiset, mutta valitettavasti se on vain marginaalinen vähemmistö. Suurin osa ajaa huonosti. Osalla syy on suoranainen havainnointikyvyn puute. Osalla ylimielisyys ja piittaamattomuus.
Jos voisi yleistää, niin miehet ajelee punaisia päin, ylinopeuksia, sekä jalankulkijoiden päälle suojatiellä, PIITTAAMATTOMUUTTAAN. Kun taas naiset ajelee punaisia päin, ylinopeuksia, sekä jalankulkijoiden päälle, HUOMAAMATTOMUUTTAAN.
Jos et kuule tykkää olla täällä niin painu hevonkukunkuseen!
En ole enää kuluttanut kaupunkinne kauppojen ovia kun aloitte parkkeeraamisellakin tienata. Sain Torikadun ja Ruukintien risteyksessä olevan marketin parkkipaikalla sakon. Iltapimeällä ei maksumerkit näkyneet ja en tiennyt maksaa parkista, en myöskään edes tullut ajatelleeksi marketin kaiuppiaan olevan niin typerä, että alkaa hankaloittamaan kaupassaan asioimista parkkimaksuilla.
No voitte puolestani leikkiä keskenänne siellä Seinäjoella. Minulla, kuten useimmilla on muitakinkauppapaikkja käytettävissäni.
Taas typerys kirjoitti tänne. Ei se ole kuule kauppias, vaan kaupunki joka ne maksulliset pysäköinnit on järjestänyt. Mieti seuraavan kerran hetken aikaa, ennen kuin osoitat tyhmyytesi kirjallisessa muodossa. Voiko noin yksinkertaista ja tyhmää ihmistä edes olla olemassa. Tyhmä kuin saapas. Ja tuo sen vielä esille. V*ttu mikä IDIOOTTI ! ! ! ! ! ! !