Armoa valmentajalle

Talvisodassa tappion kärsineet kenraalit ammuttiin joukon edessä. Se oli tietysti ihan oikein. Nykyaikana valmentaja Zinetulaa ei ole vielä ammuttu, mutta ei hän kauaa elä. Jos pääsisi jotenkin Suomeen niin saisi turvapaikan.

Olisipa raukka tajunnut että Teekadulla on joukko valtavan vihan täyttämiä mutantteja. Heistä olisi saanut voittamattoman joukkueen. Eivät tarvitsisi muuta valmennusta kuin vähän luisteluharjoitusta että pysyisivät pystyssä.
9<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Erkalta riittää ymmärtämystä

Suomen jääkiekkovalmentajalta riittää ymmärtämystä myös venäläismedian hampaisiin joutuneelle venäläisvalmentajalle. Venäläistenkin pitäisi ymmärtää se, että jääkiekkopeli on vain leikkiä, jossa yksi maa voittaa yhtenä päivänä ja toinen maa toisena päivänä. Ei miestä pidä lynkata vain siksi, että yhtenä päivänä ei peli kulje.

http://www.iltasanomat.fi/jaakiekko/art-1288656479052.html

Äänestä

Vaikuttaa aivan herrasmieheltä toki tuo valmentaja. Jos Hän suomesta poliittista turvapaikkaa anoisi sen voisi myöntää. Venäläiset tietysti valmentajansa kotomaahansa haluaisivat teloitettavaksi.
Voisimme sitten vaihtaa Hänet Karjalaan.
Sehän olisi molemmille hyvä kauppa.

Äänestä

En usko että mies pääsee enää mihinkään turvaan. On vain ajan kysymys milloin ilmoitetaan hänet kadonneeksi.

Äänestä

Täällä hoivakodissa liikkuu hurjia juttuja. Eräs isäntä väittää kivenkovaan että evakon pahukset ovat lahjoneen venäjän valmentajan. Hehän ovat saaneet valtavat korvaukset mökkipahasistaan ja kymmenistä pianoistaan. Ei muut sellaista tekis eikä pystyis.

Äänestä
  • Avohoidossa sinä olet etkä hoivakodissa. Muiden verorahoilla maksettu kodinhoitaja käy säännöllisesti sinua hyysäämässä.

    Äänestä

Aina valheessaan olevat järjettömät evakkohoureet nousee taas.

Äänestä
  • Hei! taas

    Sinulla lie tietoa, tai jos ei ole, käy arkistosta katsomassa ammuttiinko myös suomalaisten tuhoaman venäläisen joukko-osaston politrukit (monta?) kuoliaaksi?

    Olihan tappion syynä mitä suurimmassa määrin politrukkien heikkous ja erityisen huono kannustus sekä liian heikot uhkaukset ja patistelu osaston johtajille/komentajille!
    Politrukit olivat tosin puolueen jäseniä ja teräksisiä Stalinisteja. Ei ammuttu???

    No mitäpä siitä, pääasia on, että ITÄ-rajan takana R Y S S I T Ä Ä N, nyt ja ikuisesti.

    Äänestä

  • Eikö Sinulla olekaan pääsyä arkistoihin?
    Vastauksesi viipyy vaikka SE yleensä tulee viimeistään varttitunnissa?

    Onko Sinulla oikeus ulkomaan puheluihin? Tai yleensä OIKEUS?
    Voitko kysyä pääkontturista kuka tai ketkä olivat kenraaraali Vinorgadovin POLITRUKIT (adjutantit/sihteerit :) )? Ammuttiinko ne myös Vasajärven jäälle?

    Niinhän siinä sitten kävi, Raatteen tiellä:
    "44. Divisioonan komentaja kenraali Vinogradov ei kaatunut mottitaisteluissa. Puna-armeijan Suomussalmella kokemien raskaiden tappioiden suututtama Neuvostoliiton sodanjohto lähetti paikalle tutkintaryhmän, jonka päätöksellä Vinogradov teloitettiin Vasajärven jäällä joukkojensa rippeiden edessä."

    Lainaus Wikipediasta.

    (P.S. Neuvostoliiton sodanjohto = J.Stalin)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mieluimmin Siperiaan kirjoitti:

Talvisodassa tappion kärsineet kenraalit ammuttiin joukon edessä. Se oli tietysti ihan oikein. Nykyaikana valmentaja Zinetulaa ei ole vielä ammuttu, mutta ei hän kauaa elä. Jos pääsisi jotenkin Suomeen niin saisi turvapaikan.

Olisipa raukka tajunnut että Teekadulla on joukko valtavan vihan täyttämiä mutantteja. Heistä olisi saanut voittamattoman joukkueen. Eivät tarvitsisi muuta valmennusta kuin vähän luisteluharjoitusta että pysyisivät pystyssä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu