Oliko Aatamilla ja Eevalla napaa?

He olivat luotuja, eivätkä kohdusta syntyneitä joten heillä kai ei ollut napaa.
Mitä sanovat asiantuntijat?
4776
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Jos tiedät ihmisen lisääntymisen tekniikan- syntymän niin osaat päätellä sen itse. Ellet tiedä sitä niin olet liian nuori tietämäänkään.

Äänestä
  • Koska Aatami ja Eeva eivät olleet Raamatun mukaan lisääntymisen tulosta niin heillä ei siis voinut sinun mukaasi olla napaa.
    Kiitos selkeästä vastauksestasi!

    Äänestä

Mitenkähän tuon anatomian kanssa lienee, jos ei olisi napaa, niin retkottaisiko maha hervottomasti polvissa laihoillakin?

Äänestä
  • sitä vartenhan napa on. Niin kutsutulla napanuoralla se pitää mahan kasassa. Napanuora taasen on sidottu rusettisolmulla selkärankaan. Tytöillä punaisella rusetilla, pojilla sinisellä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Matti kirjoitti:

He olivat luotuja, eivätkä kohdusta syntyneitä joten heillä kai ei ollut napaa.
Mitä sanovat asiantuntijat?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu