OK, eli en ollut 100% varma mille foorumille tämä aihe kuuluu. Pari juttua sai minut miettimään tätä. Ensinnäkin tämä video:
http://dai.ly/x17zpy5
Eli vaikka rintojen suurennus onkin ollut suosiossa, tutkimuksen mukaan taloudellisesti vakaat tai varakkaat miehet kuitenkin suosivat pienirintaisempia naisia.
Jotkin historioitsijathan ovat sanoneet jotakin hyvin samankaltaista. Siniveriset ollaan hyvin usein ja monessa maassa samaistettu veistoksellisiin piirteisiin, kun taas pyöreät tai kurvikkaat rahvaisiin. Muun muassa Henrik VIII:en tiedettiin suosineen pienirintaisia naisia (syy miksi mitätöi avioliittonsa Anna Kleveläisen kanssa, joka oli kurvikas).
Eli ajatuksia tästä? Onko meissä jokin kirjoittamaton sääntö, jonka mukaan korkeamman sosiaaliluokan tulisi näyttää veistokselliselta?
Veistoksellisuus = korkeampi sosiaaliluokka?
3
126
Vastaukset
- ....................
Ylemmissä sosiaaliluokissa ihmiset ovat hoikempia ja sopusuhtaisempia. Muodokkuus, isot rinnat ja muodokas takapuoli naisilla ja miehillä ylipumpatut lihakset ym. ovat yleisempiä alemmissa sosiaaliluokissa.
- hei haloo
Miksihän tätäkin pitää pohtia. Jokaisessa sosiaaliluokassa on nykyisin kaiken mallisia vartaloita... Joku on taas ottanut itseensä kun naapuri otti rintaimplantit.
Mä en ymmärrä tätä keskustelua ollenkaan...millä vuosisadalla ollaan...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2674809Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii813257- 392857
- 472533
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua451807- 971600
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘941378PS uusimman gallupin rakettimainen nousija
https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden1441015- 70997
- 102956