Haisevat vanhat diesel autot!

Liikenteessä on näitä haisevia vanhoja diesel-autoja. Erityisesti vanhat pakettiautot.

Huh huh kun tuollainen ajelee edessä. Haju on jo riittävä syy päästä näistä ohi ja nopeasti.
17296
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Olepas hyvä vaan. Baana on auki.

Äänestä

Onpas sulla huono ja vanha auto, uudemmissa ja laadukkaimmissa on raitisilman suodatus ja automaattinen sisäkierto jos havaitaan ulkoa pahaa hajua.

Äänestä

Kannattaisi varmaankin ilmansuodattimet vaihtaa, koska kun on uusi/hyväkuntoinen raitisilmasuodatin ja ilmastointilaite päällä niin ei moisia hajuja tule sisälle.

Äänestä
  • Laitas kuule pyykkipoika nenään, niin ei haise.

    Äänestä

Joo, mullakin oli vanha kiisseli Mersu. kun ajoin rajoitusten mukaan ja joku kevyt kinneri änkesi perälautaan kiinni, niin aavot, pistin pakkosyötön päälle ja pienemmän vaihteen, en hiljentänyt. Johan alkaa syntyä sitä turvaväliä.

Äänestä

Kyllä ne bensa-autot joissa ei vielä ole katalysaattoria haisevat pahemmalta kuin vanhat dieselit!

Äänestä

Ratissa pimeetä keikka heittävä raksamies!

Äänestä

Ehkä sitten joskus kun ABC:n smart-diesel ja Nesteen Prodiesel yleistyvät joka asemalle tämäkin ongelma helpottaa.

Omaani en vanhanaikaista dieseliä enää tankkaa, jo hiukkassuodattimenkin takia. Hintaero on pieni, vanha diesel voi olla jopa kalliimpaa jos tankkaa kalliilla asemallla.

Äänestä
  • Vanhimmissa protoissa oli Leylandin koneet, mitkä tupruttivat paksua sinistä savua ja lavalla istuvat varusmiehet ihan kaasussa ajon jälkeen. Niitä silloin 80-luvun lopulla vaihdeltiin Valmetin koneisiin.

    Äänestä

  • Leylandin kone kirjoitti:

    Vanhimmissa protoissa oli Leylandin koneet, mitkä tupruttivat paksua sinistä savua ja lavalla istuvat varusmiehet ihan kaasussa ajon jälkeen. Niitä silloin 80-luvun lopulla vaihdeltiin Valmetin koneisiin.

    Satakasivitonen Pasi tuuttaa kanssa sellaista tankoa putken päästä kun kylmänä lyö tulille että kukkahatut saa paskahalvauksen.

    Äänestä

  • Xa-185 kirjoitti:

    Satakasivitonen Pasi tuuttaa kanssa sellaista tankoa putken päästä kun kylmänä lyö tulille että kukkahatut saa paskahalvauksen.

    Naapurimaan rekat työntää niin paksua mustaa savua, että talvidieselin sijaan käyttävät varmaan valaantraania polttonesteenä.

    Äänestä

Ei ne haise, ne tuoksuu !

Äänestä

Diisseli autoissa on hyvä tuoksu :)

Äänestä
  • Onko sinulla tuoksuaisti?

    Äänestä

Laita pyykkipoika nenään

Ongelma ratkaistu.

Äänestä

""Ratissa pimeetä keikka heittävä raksamies ""
Ainut järkevä tapa tienata. Ei kuittia, niin kaikki rahat jäävät Suomeen, eikä Kreikkaan ja Espanjaan ,

Äänestä

Se vanhan dieselauton tuoksu on jotain niin ihanaa. Miksi uudemmat ei tuoksu? Oma teoria että turbojen tulo nosti pakokaasujen lämpötilaa niin että kyseistä tuoksua aiheuttavat ainesosat hajoaa.

Voi kun olisi bensaautotkin vielä kaasarilla ja ilman kattia. Ei tulis vettä putken päästä vaan kunnon pakokaasua.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


6+17 kirjoitti:

Liikenteessä on näitä haisevia vanhoja diesel-autoja. Erityisesti vanhat pakettiautot.

Huh huh kun tuollainen ajelee edessä. Haju on jo riittävä syy päästä näistä ohi ja nopeasti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu