Satiiri ja sarkasmi

Käsittääkseni ovat hyvin samankaltaisia, eli mikä on samaa ja mikä on erilaista?

Ainakin minun käsitykseni mukaan molemmat pyrkivät saamaan jonkin asian näyttämään naurettavalta esittämällä viesti juuri päin vastoin ja vetämällä sen överiksi. Mutta siinä missä satiiri on hyväntahtoista pilaa, sarkasmi on selkeämmin pahantahtoista.

Ja myöskin, kuinka hyvin ne tänä päivänä ymmärretään ja lähinnä mistä iästä ylöspäin?

3

225

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ymmärrän yskän.

      Palstoilla alkaa olla vuosia roikkuneita, addiktioituneita tosikkoja niin paljon, etteivät ymmärrä yskän päälle mitään. Esimerkkinä...vaikka huuhaa, vitsi mikä sekopalsta, ja sen kun pitäisi olla huuhaa.

    • inkkaritar

      Miellän satiirin yhteiskunnallisiin ja julkisiin asioihin, ilmiöihin tai henkilöihin terävästi ja liioitellen pureutuvaksi kirjalliseksi tyylilajiksi. esim. teatteri-elokuva-tv-käsikirjoitusten ilmaisumuodoksi. Satiiri on mielestäni kuitenkin aika hyväntahtoista.

      Sarkasmin ajattelen olevan täsmäpiruilua, harkittua ja jopa pahantahtoista.

      Ihminen voi olla sarkastinen, kirja(tms teos) satiirinen.??

      • Anonyymi

        Ennen sotilaat olivat talvella sarkastisia. Nyttemmin enää eivät.
        Ja ei, en ole robotti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      247
      45349
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      31
      11240
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      207
      10873
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9711
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8528
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6511
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3210
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      30
      2229
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      37
      1629
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1510
    Aihe