Magma-akatemia järjestää kallita kursseja mutta lupaa maksaa kurssimaksut osanottajien puolesta. Mitähän vastapalveluksia akatemia odottaa kurssilaisiltaan joiden kurssimaksutkin maksetaan?
Magma-akatemian tärkein tehtävä on Suomen kaksikielisyyden lisääminen vaikkapa symboolisella tasolla.
Magma-akatemian tärkein tehtävä on Suomen kaksikielisyyden lisääminen vaikkapa symboolisella tasolla.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Osallistumismaksu
Kurssin osallistumismaksu on 90 euroa. Akatemia vastaa mm. muilta paikkakunnilta tulevien matkoista, yöpymisestä sekä opintomatkan kustannuksista.Luennoitsijat ja kurssin ohjelmaan osallistujat
Tuuli Kaskinen, Demos Helsinki
Håkan Tribell, Timbro
Risto Uimonen
Katrine Kielos, pääkirjoittaja, Aftonbladet
Alexis Kouros
Sixten Korkman, professori
Erkki Liikanen, Suomen Pankin pääjohtaja
Matti Vanhanen, entinen pääministeri, politikko ja nykyinen Perheyritysten liiton toimitusjohtaja
Risto E.J. Penttilä, Keskuskauppakamarin toimitusjohtaja
Laura Rissanen, hallinto- ja kuntaministerin erityisavustaja
Annika Söderlund, kulttuurineuvos, Opetus- ja kulttuuriministeriö
Mohamed El-Fatatry
Anna-Maja Henriksson, oikeusministeri
Reijo Paananen, SDP:n puoluesihteeri
Muxlim oli internetissä toiminut marraskuussa 2006[3] avattu yhteisöpalvelu. Sen kohderyhmänä olivat islamilaista elämäntapaa viettävät muslimit, jotka haluavat käyttää sosiaalista mediaa. Sivusto sisälsi videoita, blogeja, mielipidekyselyitä ja kuvia. Sivuston itsensä mukaan se oli maailman suurin muslimien elämäntapasivusto.[4][5][3] Portaali perustui Mohamed el-Fatatryn aiemmin perustamille sivustoille, jotka yhdistettiin yhdeksi.
Muxlimin perustivat vuonna 2006 Suomen egyptiläinen Mohamed el-Fatatry ja Pietari Päivänen. Myöhemmin Päivänen jättäytyi pois yrityksestä. Yrityksen omistusosuus jakautui vuonna 2010 siten, että El-Fatatry omisti lähes puolet yrityksestä ja muita osakkeenomistaja on 14. Suomalaiset omistivat yrityksestä kolmanneksen.