Päästöt koholla

Millä konstein ja mitä säätämällä noihin voisi vaikuttaa? Autona melko uusi kian dieseli. Arvot katsastuksessa karvaa alle sallitun ylärajan, joten läpi meni, mutta miten kahden vuoden päästä?
7547
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Periaatteessa voi säätää vain rajoittamalla ruiskutusmäärää eli rajoittamalla tehoa.

Käytännössä tuskin on päästöt oikeasti korkealla tommosessa, vaan kysymyksessä on vaan pakoputkesta irtoava noki, joka saa mittauksen näyttämään huonolta. Eli kun konetta kierrättää riittävästi ennen mittausta lähtee se noki irti jo silloin, ja mittauksessa saat hyvät tulokset.

Äänestä
  • Kiitos! Tätä arvelin jo itsekin kun katsastuksessa ei vitsinyt kierrättää kuten edellistä dieselautoani katsastaessa tekivät ja tulokset tasaantuivat normaaleiksi.
    Liekö tuontakia hylätty kenenkään muuten viatonta kiesiä sitten.....

    Äänestä

  • Nokivvasara kirjoitti:

    Kiitos! Tätä arvelin jo itsekin kun katsastuksessa ei vitsinyt kierrättää kuten edellistä dieselautoani katsastaessa tekivät ja tulokset tasaantuivat normaaleiksi.
    Liekö tuontakia hylätty kenenkään muuten viatonta kiesiä sitten.....

    Tankkaa Neste Pro Diesel ainakin muutama tankillinen ennen katsastusta.

    Äänestä

  • Polttoaine? kirjoitti:

    Tankkaa Neste Pro Diesel ainakin muutama tankillinen ennen katsastusta.

    Todella, voi olla siinäkin osasyy. Täytyy kokeilla ensikatsastuskerralla 2v. päästä sitten. Ja kiitos kun viitsitte vastata. Jokaisella keskustelualueella se ei aina ole niin selviö. Niin paljon kuolleita palstoja suoli 24:ssä nykyisin.

    Äänestä

Itsellä vuoden 1992 Audi 80TD 1.9. Käytin katsastuksessa maaliskuussa. Talven ajellut normaalisti talvirajoituksien mukaan. Ennen katsastusta ajelin edellisenä päivänä pienillä vaihteilla 1 -3 kakkosella 70 km/h ja kolmosella n. 100km/h isoilla kierroksilla :-) Päästömittauksen tulos 0.66 ja sallittu on 3.00! Katsastusmies ihmetteli tulosta :-D

Äänestä

Riippuu myös katsatuspaikan laitteiden kunnosta. Jos käyt otattamassa analyysin esim merkkikorjaamolla, missä on huolletut oikein toimivat laitteet, tiedät mikä on todellinen arvo. Katsastuspaikan välineet pitää olla myös kunnossa, ei pelkästään asiakkaan auto. Lueppa tuosta.

http://www.trafi.fi/tieliikenne/luvat_ja_hyvaksynnat/katsastustoiminta

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nokivvasara kirjoitti:

Millä konstein ja mitä säätämällä noihin voisi vaikuttaa? Autona melko uusi kian dieseli. Arvot katsastuksessa karvaa alle sallitun ylärajan, joten läpi meni, mutta miten kahden vuoden päästä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu