Verotusta painon mukaan.
Mitäkö tämä esim: käytännössa merkitsee?
No vaikka 80kg maksaa veroa 40%
100kg 50%
65kg 32,5%
jne...
Tämä olisi järkevää
Mitäkö tämä esim: käytännössa merkitsee?
No vaikka 80kg maksaa veroa 40%
100kg 50%
65kg 32,5%
jne...
Tämä olisi järkevää
Vastaukset 58
Vanhimmat
Miksei vaikka pippelin pituuden mukaan?
Koska me porvarit joutuisimme maksamaan todella suurta veroa.
Ei vaan teitä varten tietenkin tehtäisiin pykälä, että alle kymmensenttiset on verovapaita!
EI TOLLASTA!!! :( Kyllä minäkin haluun ers VÄHÄN maksaa veroja!
No katos katos. Minusta verotusta voisi nostaa asuntolainan suuruuden mukaan, eli jos on pikkunen asuntolaina, pieni verotus, jos on ökymulkku, iso verotus ja jos ei ollenkaan asuntolainaa, vapautus asuntolainaisten ongelmista. Se varmaan vaan ei teille porvareille sovi, vaan mieluummin olisitte karsimassa hyvinvointiyhteuskunnan maksaneiden eläkeikäisten vanhusten hoivasta.
Rikolliset sais maksaa erityisveroa, eli jos on linnassa istunut rikollinen elikkä = lakia kunnioittamaton paska, niin veroa loppuiän mukaan sellainen vaikka about 40 % kaikista valtion tuista miinus, jos haluaa asua mun isänmaassa, tai passitus v*ttuun riistämästä ja pelottelemasta rehellisiä koko maasta.
Minulle sopisi, että ihmisten elopainoa ei arvosteltaisi. Satun olemaan entinen anokrektikko, vaikka siitä sairaudesta on jo lähes kaksikymmentä vuotta, ja koen vihaa nähdessäni telkkarissa ohjelmia, missä aöennetaan ihmisiä ulkonäön mukaan, ja missä kauneusleikatut siannäköiset ihmiset esiintyy kauneus-ekspertteinä. Ylipäätään mitään halveksuttavampaa ja narsistisempaa ammattia ei ole, kuin mallin ammatti, ja jokaisen sellaisen pitää olla päöästään vialla, joka menee esittelemään itseään kaupallisiin muotikuviin. Syvällisyyttä tietysti ei jaeta kauhalla, puhumattakaan empatiasta, tässä sairaassa yhteiskunnassa.
Verotus voisi mennä puoluekannan mukaan, eli jos kannatat sosialismia ja toisten kukkarolla elämistä, niin maksaisit veroa niin paljon, että elintasosi olisi jonkun sosialistisen valtion tasoa.
Passisi tietysti otettaisiin pois, että et pääse pakoon verojasi inhimillisiin oloihin.
http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-1288657385592.html
Juu ja jos oot yrittäjä, joka saa: yritystukea, investointitukea, palkkatukea, mitälie ituntukea, niin tilität koko firman liikevoiton valtiolle? :) ... Tehääks diili?
Ilmoitanko nyt asiattomasta viestistä? Olen sietänyt nimimerkin "Porvari nuori" tahallisen asiattoman aloituksen tällä palstalla, missä on tarkoituksena keskustella päivänpolttavista aiheista ja hänen kiojituksessaan ei ole mitään palstan aiheeseen liittyvää havaitusti, mutta että jos minua vielä vaaditaan sietämään vihaa vasemmistoa vastaan, en ole velvollinen sietämään sellaista. En ole perheestä, missä kannatetaan toisten "kukkaroila elämistä", eli toi o sulta anonyyymilta vitun törkeä solvaus ja seuraavaksi taas saisin varmaan tappokehoituksia tai kehotuksia itseni tappamisesta itsemurhaan, eikö niin, vaikka minulle ei taloiusasiat keskustelupalstalla keskustelemisessa ole koskaan ollut minkäänlainen motivaattori. Sori ei ole talousvaikeuksia, ja tunge perkele porvari omasi omaan vastuuseesi, aläkä vastuuta vasemmistoa!
Kerran annnoin jopa oman osoitteeni, joskin onneksi mulla sitten minuutissa järki leikkasi ja pyysin viestin postoon, kun joku mielisairas uhkaili keskustelunaloituksessaan tässä Suomi24:ssa tappaa kommunisteja ja vasemmistolaisia. En ole kommunisti, mutta olen antanut itseni ymmärtää, että te saastaiset äärioikeistolaiset porvarisiat, jotka olette häpeäksi jopa isienne porvareille, vihaatte eduskunnassa istuvaa vasemmistoa ja kai myös niitä harvoja SKP- kommunisteja näillä Suomi24-fi. palstoilla. Satun olemaan sen verran hyvästä taustasta, että arvaan, ettei kukaan normaalieettinen uhkailiisi minua nettipalstalla ja satun olemaan sen verran tavis, että teidän keskustelupalstakäytöksenne minua kohtaan kuvottaa.
Vainoatteko kaikkia näille palstoille kirjoittavia, jotka kertoo itsestään jotakin? Ruikutte ja kyttäätte näillä palstoilla riekkumassa ja käytte kuin sika limppuun, kun joku keskituloinen ta kesituloisen perheen jämen uhriksenne valitsema sattuu kirjoittamaan tänne, niinkö? No olen siitä jopa poliisia informoinut, että minua on vainottu nimettömän keskustelupalstakirjoittamisen perusteella Suomi24.fi:n. Sille asialle en sitten mitään voi, jos ne eivät tajua, että kuinka törkeää käytöstä se on minua kohtaan, mitä olen kokenut, peliottelu ja keskusteluhistorian vääristely. EN ole nimellä kirjoitellut sitä mitä olen kirjoitellut.
Olen todellakin yrittäjä. Anoin starttirahaa ja sitä luvattiin 50 000 markkaa siihen aikaan, eikä tarvitse maksaa takaisin.
Kohta ilmoitettiin, että määrärahat ovat siltä vuodelta lopussa, joten ehdotettiin, että siirrä aloitusta puolella vuodella seuraavan vuoden alkuun. Tuumasin, että pitäkää tunkkinne.
Palkkatukea ole saanut sillä tavalla, että joitain työntekijöitä on ollut jopa ilmaiseksi. Noista tukityöllistetyistä ei kuitenkaan koskaan tullut ainuttakaan vakituista työntekijää. Joillekin työmaille heitä ei edes päästetty, jos olin aliurakoitsija. Pääurakoitsija kielsi, että heitä ei saa tuoda työmaalle juttelemaan ja viemään oikeiden työmiesten aikaa. Se herätti, enkä ole enää sen jälkeen ottanut ainuttakaan tukityöllistettyä. Firmalla ei yksinkertaisesti ole varaa heihin, sillä heitä pitää koko ajan opastaa, vaikka olisivat ahkeriakin, mitä heistä ei kyllä moni ollut.
Suoraa tukirahaa en ole saanut senttiäkään.
Olen oman osani jo tehnyt tukityöllistettyjen kouluttamisessa, joten aion edelleenkin pitää sen mitä verottajalta jää.
Vaikka olisi tappiollinen vuosi, niin alv:tä saa maksaa hirveitä summia. Sen maksat tietysti sinä aina kun ostat tai teetät jotain.
Muutettiin olympiapronssin kunniaksi tuohon loppuun "peliottelu", koska se oli meistä hauska vitsi. ;-)
Sananvapaus ei joitakin kiinnosta, kun tavallista keskusteluplstalle klikkaavaa pakotetaan lukeaan rikollisten kirjoittelua. Haluaisitko rikollinen, että sun oma tyttäres joutusii lukeemaan rikolilsten amisten viestejä kesustelupalstalla, joissa rikolliset amikset kehottaa nuorta naista tappamaan itsensä, horsisee solvauksia tytön rehellisestä isästä, jauhaa raha-asiosita uhkauksia täysin syyttä tai horisee raha-.asioista ylipäätään, syyttelee aids-potilaaksi tai huumehörhöksi ja muutenkin uhkailee tyystin sivullista? Toivon, että sinun tyttäresi joutuisi kokemaan sellaista, tai mitä paskarunkkuja lapsia sulla onkin - takuulla tollanen paska on vielä siinnyt, joka vainoaa viatonta aktiivisella kirjoittelulla Suomi24-palstalla, joku mulkku työtön ttai rikostaustainen nelikymppinen, jolla on varmaaniso rääkyvä lauma kakfrua ja pari sislikonbimääää akkoina.
Jätä minut rauhaan! Tää on julkinen palstal, ja ikinä en kirjoittaisi näin, jos tietäisin kerkä mulle kirjoittaa, teistä en tiedä, mutta s*tanan huonot käytöstavat omaavat roskasakkia. Missään elämässäni mua ei ole uhattu tai vaadittu tappamaan itseni, paitsi tässä Suimi24.fi:ssa, joten vika ei ole minussa, vaan siinä, että tänne kirjoittelee viattomille täyttä törkyä tä'ysin asiattomat nettikäyttätyjät.
No voi suo ressukkaa kun joudut maksamaan ALVia ja kaikkea?! :( Me muuthan ei?!
Ja nyt suorastaan itkettää ettei ilmaset orjatyöntekijät raadakaan sulle kuten wanhan hywän ajan orjat! ;( *yhyy byhyy*
*hohhoijaa!* :/ ...annamunkaikkikestää!
Alkaako keski-ikä näkyä jenkkakahvoina vyötäröllä, kun vedit noin totaaliset pultit? Kirjoitusvirheitä on ennätysmäärä, kun vihapäissäsi hakkaat.
Miksi muuten hermostuit, koska sinulla ei ole tuloja, niin ei sinulta voisi veroja periäkään?
Osoitteesi on toki tallessa, jos sen olet nettiin erehtynyt pistämään. Kiitos tiedosta.
Ei kun päinvastoin tietysti, onhan nyt kokoomushallitus jolla on vasemmisto-niminen kakkelberinmarja perskarvassa.
Mitä pienempi asunto ja mitä pienempi laina, niin sitä isompi verotus. Miljoonlalainasta ei menisi veroa lainkaan ja kun laina riittävästi kasvaisi, alettaisiin lainan maksua tukea verovaroion.
Ja SUN "tietämykses" kyllä herättää himot hakata päätä seinään! :/
Meinaan kyllähän Suomessa on työttömät joutunu maksamaan tuloistaan veroja jo PITKÄN pitkän aikaa! :) (aikalailla saman verran (prosentuaalisesti) muuten, kuin Björn Wahlroos toissa verotuksessa! :) Reilua reilua!!
Kerro omat tulosi. Mä en ole koskaan nettiin kertonut. Kiitos jos kerrot, että netin yksityisyydensuoja vuotaa, niin onhan se aika ikävää, kun mn tavisekt vihataan teitä rikollisia. Tästä syystä minä en someen kuulukaan. Toki erikoista on ollut, että un en ole netissä koskaan kertonut kulloisistakin tuloistani, niin täällä Suomi24:ssa herjaajat tietävät asiani aina minua paremmin, vaikken koskaan itse mitään kerrotaan etenkään raha-asioita missään netissä. Kas kun eivät oikein naamaa käytä mun tekstien ohessa. No se olisikin rikos ja juuri sellainen, että siksi olen poliisille soittanut, kun epäilen harmitonta kirjoitteluani hyväksikäytettävän netissä ja joidenkin ehkä keräävän minusta asiattomasti tietoja, koska kirjoitan Suomi24.fi-keskustelupalstoille.
Mitä tulee tilanteeseen, jossa annoin osoitteeni, todella ainostaan pelästyin ja soitin samantien poliisille ja viesti poistui. Joku hullu uhkasi tappaa kommunisteja, eli jonkun mielipuolen harrastus on tässä Suomi24.fissa tahallisesti kirjoitella tänne Suomi24.fi, "keskustele päivänpolttavista uutisista ja maailman uutisista"- palstalle, että halua tappaa kommunisteja tai tappaa minut. En ole kommunisti,muta en usko kommunistien olevan vastaan tätä yhteisuntaatahi että heitä kohtaan kenenkään pitäisi voida osoittaa rikollista väkivaltaa. Minä myös olen ilmeisen kiinnostava, koska jotkut kuvittelee, että mulla erityisesti on rahaa, kun on kyylänneet mun perässä näillä palstoilla. No en ole köyhästä taustasta enkä varakkaastakaan, vaan ihan tavallisesta rehellisestä ja olen rehellinen, enkä ikinä ole ollut netissä kiinnostunut kertomaan tai keskustelemaan raha-asioistani, missään.
Jos minä jotakin vihaan, niin löyhän moraalin ihmisiä. Mulla on äärimmäinen inho sellaisia kohtaan. En esimerkiksi ymmärrä miksi mulle rakas iäkäs sukulainen puolusteli jotakin runkkaria, joka kuukausia jätti maksamatta vuokrat asunnosta, jossa asui sen tyttären kanssa: kun sinne meni tytön sukulaiset viimeinkin asiallisesti juttelemaan etä mitäs tämä on, tyyppi hiipi kuulemman pyyhe päällä käytävään pakoon ja pakeni kadulle... Sille mun sukulaiset oli laittaneet ruokaa ja pitäneet kuin omanaan. Joskin kuulin sitten myöhemmin. että se huijari oli mennyt töihin ja maksanut velkansa, eli mun sukulainen haukkui mua, että ENÄÄ edes arvostelin sitä tyyppiä, mutta oli se aika väärin kuulemani perusteella, että joku pässinpieru parikymppinen tuntematon jäpikkä kuulemma aukoi naamaansa arvotamilleni ihmisille, että te olette "kermaperseitä" ja että "kaikki ei ole syntyneet kultalusikka suussa". Joo ei olla, mutta osa meistä on rehellisiä.
Sinulle se ei kuulu, mitä minä olen. Koen ylemmyyttä nähdä, että Suomi24-fi-palstalle kirjoittavat kokee kiinnostusta minua kohtaan, koska se on epäasiallista ja netiketin vastaista.
Kerro itsestäs, sä olet minun yksityiselämäni asiatttomasta julkituomisessa ja valehtelussa innokas häirikkö, mites sinä? Mites sinun sukusi ja läheissuhteesi? Kerro ihmeessä!
Alvin maksaa asiakas ja minä vain välitän sen valtiolle.
Kuten sanoin, orjia en huoli edes ilmaiseksi, vaan työtekijäni saavat keskimäärin tuplat tessiin verrattuna, kun painavat urakalla töitä.
Taulukkopalkalla ei tee kukaan kunnon ammattilainen töitä.
No kyllä se vaan sinäkin ALVis maksat jos et pelkkää ilmaa puhaltele huultes välistä töikses?!?
(Työkalut, työvaatteet, mahd. Ulkoset palvelut esim. Palkanlaskentaa/kirjanpitoa varten yms!)
Työttömät saavat ilmaiseksi vastikkeetonta rahaa, joten ei pitäisi olla valittamista. Täältä ei tarvitse surffata pakoon http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-1288657385592.html#comments-anchor
Nalle maksaa miljoonia veroja ja jos sitä edes yritettäisiin periä häneltä vieläkin enemmän, niin kohta hän ei enää olisi veronmaksaja Suomessa.
Tuolle huuhaalle: Jos itse panet jotakin julkisesti nettiin, niin kuka tahansa saa tallentaa ihan kaiken koneelleen. Oletko mustalainen, kun et osaa edes kirjoittaa?
No en tosiaan maksa. Saan vähentää nuo alvit täysimääräisesti. Alvin maksaa aina kuluttaja.
Toki tilitän sitä joka kuukausi monta tonnia, mutta joka sentti on mukana myyntihinnassa jonka maksat sinä.
Jos ostan uuden puhelimen ja läppärin, niin firman nimiin, niin saan vähentää koko paskan_alveineen_ verotuksessa. Heh heh. Eipä onnistu yksityiseltä.
Juu ja FIRMAS ei sitten kans maksa veroja ollenkaan vai? :) Ees noista puhelimesta ja läppäreistä vai? Pitääki sut vissii ilmottaa firmas verotarkastajalle? Mikäs sen nimi oli?
Kyse ei olekaan summasta, vaan PROSENTISTA, pölvästi! Jos Nalle maksaa miljoonia veroja, se meinaa että sille jää niiden jälkeen KYMMENIÄ miljoonia KÄTEEN!!
Ja ei KUKAAN ihminen tarvitse moisia tuloja!
Ja lisäksi, jos Nalle ei maksa omaa osuuttaan veroista, niin sinä ja minä maksamme hänenkin loppu-osuutensa, koska valtion vuosibudjetti on melko lailla vakio! Mutta: Mikäs siinä jos sä mielellään maksat rikkaiden, veronmaksukykyisten verotkin niitten puolesta! :) .. Minä EN!
Älä turhaan vaivaudu, tarkastaja käy muutenkin tämän tuosta, mutta joka kerta turhaan.
Maksaahan firma veroja, jos se paperilla jotain tuottaa. Ei läppäreitä ja puhelimia viitsi määräänsä enempää ostaa, eikä sikamainen sähköliikkeen myyjä edes suostunut kirjoittamaan 50" taulu-tv:stä tietokonenäytön kuittia.
Onneksi sentään on parempiakin keinoja kiertää veroja, eikä verottaja voi kuin levitellä käsiään. http://suomenkuvalehti.fi/jutut/kotimaa/poliisi-loysi-kasinopelurin-miljoonat-taman-vuoksi-syyte-jai-nostamatta/
Kaikki nuokin rahat ovat tietenkin peräisin sinulta, suomalaiselta kuluttajalta, joka et pääse 40%:n veroistasi edes kuolemalla, koska silloin iskee perintövero. ;-)
Jos Suomi ymmärtäisi luopua sodanjälkeisestä skdl:n ja muiden kommunistien aikana säädetyistä hirmuisista veroista ja velvoitteista, täällä kannattaisi työliistää, mutta hallitus sen kun keksii lisää menoja ja miljardit sekä työpaikat vaihtavat osoitteen palmurannoille. Valtio itse näyttää esimerkkiä siirtämällä Trafin puhelinpalvelut Espanjaan, jonne suomalaisen verotarkastajan pitkä käsi ei yllä paikallisen liikekumppanin papereihin.
Mahtaako valtio saada edes kuittia maksamistaan palkkioista? Sitä kun ei siellä ole tapana kirjoittaa.
Toi puhelinmyyntityö on ny selkeesti pehmittäny sun viimesetkin vähäiset aivosolunrippeet?!? :/ Sä nyt siis vai AIVAN tosissas väität, että esmes mun ja muitten tavan pulliaisten verotus jotenki KEVENIS, jos Suomes FIRMOJEN ei tarttis maksaa veroja OLLENKA?!? :D Joo soot takuul jonku kauppaopiston käyny ku kyl toi niin pimeelt kuulostaa?!? :/ Viittiks sit kertoo, että KUKA MUUKAAN ne valtion kassasta uupuvat firmojen verot sit maksaa ku MYÖ?! :D *annamunkaikkikestää!* :/
Ja ei MULLE kyl tuottais MITÄÄ vaikeuksii maksaa 0 € veroo tähän maahan, jos MÄ haluisin! ;) Here Goes:
1. Meen työkkärii sanoo et en haluu enää edes ettiä töitä ku ei teil ole niitä, poistakaa mut kirjoiltanne!
2. Marssin sossuu ilmottamaa siitä, ja samalla et moon asunnoton. Jonka jälkeen mä saan hilloni sieltä! (nääs niist ei me veroo!
3. Marssisin maistraattii muuttamaa mun osotteeks jonku mun sukulaisen osotteen, jolloin mun posti menis sinne.
4. Paljaisin kimpsuni ja kampsuni, irtisanosin vuokrasopparini, ja muuttasin Viroo, mis on muutenki paljo halvempaa!
5. Kävisin kerran kuussa (saatanallisen kaljalastin kanssa, luonnollisesti!) täyttääs sossun hakemuksen tääl, ja hilpasisin sit takas tonne!
Ei tää mitenkä vaikeeta o! ;)
Kyllä me porvarit ajattelemme vain suomen parasta!
EU:sta olisi tehtävä mahdollisimman nopeasti liittovaltio.
Muutenhan tästä EU:sta ei tule mitään.
Verotusta olisi saatava roimasti ylös.
Leikkauksia eläkeläisiltä ja autoilijoilta, bensaan lisää hintaa reilusti.
http://www.yrittajat.fi/fi-FI/verotjarahat/verotus/arvonlisaverokannateumaissa/
Näyttääkö siltä, että Suomella olis paljoo varaa tota nostaa, jos halutaan enää YHTÄÄN MITÄÄN tehdä vähänkään kilpailukykyseen hintaan tässä maassa!? :)
Pohjoismaiden pienin ALV, joten korottamisen varaa on ja se tehdään vielä, kun saadaan lisää seiniin nojailijoita.
Miten niin? Eikös toi ole 2013 tilasto, ja eikös se tälle vuodelle noussut prosentilla, joten: vitut ole! :) Ja Pohjoismaissa nut on muutenkin AINA ollut Euroopan kovin verotus AINA ja KAIKESSA, joten jos näet tuossa vielä jotain korotusvaraa menettämättä viimeistäkin kilpailukykyämme, niin et kyllä tunnu tietävän taloudesta paskaakaan!
Ei meillä ole varaa ottaa seiniin nojailijoitakaan, mutta otamme silti. Siksi verot. Ja alv ON Pohjoismaiden pienin...
Miten ni varaa?!? Sä et maksa PENNIN latia orjatyöläisistä ite, et väitäks sä ny vai iha pokkana et sun firmal menee NII huonosti ettei o varaa ottaa ees ILMASIA seinäännojailijoita?!? :D
(ja joo on se sittenki vnäköjää viel "alin"! Mutta mutta ... Sen nosto 1 % tasoihin muiden kanssa ei kyllä vielä ratkase yhtään mitään! :/ Toisaalta yhteisöveron 4 % lasku kyllä vähens firmojen verotusta TAKUULLA enemmän kuin toi "huokea" ALV! :)
Ei mulla ole firmaa eikä orjia. Yrittämisestä en tiedä höykäsen pöläystä mutta työnteosta kylläkin ja veronmaksusta.
Toistaiseksi rahat ovat riittäneet ja töitä piisaa. Saa nähdä kuinka kauan?
My mistake!
Luulin et oot sama jamppa ku kirjotteli tuol vähä ylempänäkin. Hieman samanlaine kirjotustyyli? Sattuuhan näitä.
Tämä oli kai minulle tarkoitettu? Ei minun firmani tosiaan ole NIIN rikas, että sillä olisi varaa antaa ilmaista koulutusta. Ammattikoulu on sitä varten.
Sinun on ehkä vaikea käsittää, että vaikka työntekijästä ei olisi sentinkään palkkakuluja, niin ei hänestä ole tulojakaan läheskään niin paljon mitä hänen opastamiseensa ja valvomiseensa menee muilta aikaa, mikä maksaa.
Et itsekään maksaisi palvelusta jonka joutuisit itse opettamaan ja vielä maksamaan tyrityt tarvikkeet omasta pussistasi.
Vielä veronmaksusta, palkansaaja rehentelee maksavansa 15 000 euroa veroa joka vuosi, mutta miten se oikeasti menee? Työnantaja sen maksaa suoraan verottajalle, eikä työntekijä näe rahoista vilaustakaan muuten kuin lukuna veroehdotuksessa. ;-)
Tämän 15 donaa työnantaja taas perii asiakkaalta, eli sinulta, joka olet loppukäyttäjä. Tämän päälle tietysti se 24% alvia, eli maksat tuotteen hinnassa n. puolet veroa suoraan valtiolle jo niistä. Päälle vielä yrityksen ja yrittäjän omat verot. Kyllä, yrittäjätkin maksavat paljon veroa, ellei kyse ole jostain Koneen kaltaisesta jättiläisestä, jolle tuosta yhteisöveron laskusta on oikeasti hyötyä. Tämä hyöty sitten revitään pienyrittäjän selkänahasta, tai paremminkin pienyrittäjän asiakkaan selkänahasta, koska joka korotus tietysti lisätään tuotteen hintoihin. ;-)
Yrittäjälle on sinänsä yksi lysti kuinka iso alv tai mikä tahansa vero on, jos vain asiakkaita riittää. Nyt vain ostajat haluavat kiinalaista halpiskamaa, joten lopputilejä sataa.
Juuh!
Ja taas onnellisesti unohdit SEN vähäpätöisen pikkuseikan, että olman työntekijöitä sun firmas kasdavirta olis TASAN 0 € :) Että siinähän sit elvistelet noilla rikkauksillas! :D
Ja PS: Mulle pn kyl aivan turha alkaa tota tekemään! Mä en ole, enkä varsinkaan tule (VARSINKAAN kauniiden mainospuheitesi jälkeen! :) koskaan tilaamaan, ostamaan enkä yhtään mitään muutakaan yhdestäkään puhelinmyyntifirmasta ikinä yhtään mitään! :)
Joten: Onnea ja menestystä yrityksellesi! :)
Hyvähän se kait on jonkus elää täällä elämäänsä laskin kourassa, vaan .. porvarina varmaan lisäisit halpoihin valmisruokiin lisää hormooninhäiritsijä- kemikaaleita, että köyhät köyhtyisivät ja rikkaat rikastuisivat ..
;-)
Suomeen täytyy saada siltamaksut.
Heti välittömästi.
Viinan ja oluen hinta ALAS, verotus pienemmäksi kuin virossa.
on myös Virossa osattu päättää oikein.
Ravinnon ALV kasvaa silloin jos on ylipainoa, mitä enemmän sitä progressiivisemmin kalliimpaa on ruoka ostaa ylipainoiselle, sitä tuollainen tarkoittaa.
Antti R. ja Jutta U. maksaisivat silloin ainakin 120% veroa.
Myös jos on alipainoinen niin saa -ALV:tä ruoasta, tietystikin :D
Valtion terveydenhuollon säästötoimia vain, valtion kulujen säästöjä, se ei ole sen kummallisempaa....
pitäisi saada tasaveroitus kuten eteläisessä naapurissa Virossa!
Suomalaiset ihailevat vähän verottavia maita, mutta poliitikot eivät osaa ottaa mallia. Onneksi yrityksen voi siirtää Viroon, niin ei tarvitse maksaa edes kirkollisveroa. Suomessa kun yritys ei voi erota kirkosta.
Kyllä seuraava hallitus on taas porvari hallitus.
Teidät porvarit pitäisi hirttää munistaan TAMMEEN!
https://www.youtube.com/watch?v=LdEX_q31_-g
Mitenkäs tuo menisi silloin, no jos on 180cm pitkä mies ja painaa yli 73kg, jauhelihapakettiin tulee jo 3x ALV silloin :D
Kun on ylipainoinen.
20euroa maksaapi sitten halvan makkaran paketti jos on yli 180cm pitkä ja painaa yli 73kg.
Voipaketti noin sata euroa.
Joo ja palkka pitäisi kanssa maksaa painon mukaan. AI NIIN KUN NAISET SAAVAT JO NYT VÄHEMMÄN PALKKAA :D
Niinkö? Meidän osastolla palkkataulukoissa ei ole ollenkaan merkitty sukupuolta, että kummalle maksetaan. Tuskin opettajillakaan? Tai missään? Esimerkkejä ja linkkejä, please!
Tarvitsemme tuhansittain maahanmuuttajia paikkaamaan laiskoja ja kalliita suomalaisia.
Vasså!
https://ec.europa.eu/eures/main.jsp?acro=emp&lang=fi&catId=7563&parentId=0
Sieltähän niitä löytyy! Eiku vapaasti valkkaamaan!
PS: Kas kun et itse osannut!? Oliskohan se SITTENKÄÄN vikaa enemmän osaamattomissa työnANTAJISSA tässä maassa, kuin työntekijöissä!? .. Hmmm?
Hulluko olet? Yksikään firma ei peräänkuuluta tavallisiin duuneihin työntekijöitä ilmoituksella.
Minä olen joskus kauan sitten erehtynyt kysymään työvoimatoimistosta väkeä ja tulijoita olisi ollut, mutta siihen aikaan ihmisillä oli vielä lankapuhelimet ja aika monen kohdalla myös ammatti puhelinluettelossa.
Ei ole kovin vakuuttavaa, kun työntekijä ilmoittaa omaavansa asentajan ammattitaidon, mutta puhelinluettelossa luki ammatin kohdalla "muusikko", eräällä jopa kanttori.
Kannattaa myös lopettaa painonnosto,sillä lihasmassa painaa
enemmän kuin läski.
Fantastinen idea
Suomi tarvitsee lääkäreitä ulkomailta, venäläisiä lääkäreitä enemmän suomeen niin jonot alkaa lyhentyä, ovat ahkeria.
Myös venäläisiä hoitajia tarvitaan.
Niin ja varsinkin ahkeria venäläisnaisia me tarvitsemme myös Suomeen iloluonteisiin töihin, jotta myös me nörtinnäköiset Porvarinuoret kykenisimme menettämään poikuutemme ennen eläkeikää!
Suomen hallitus on esimerkillinen ja tehnyt kaiken oikein.