Miksei kaikki uskovaiset halua mennä naimisiin?

valeluotsi

Miksi ihmeessä kaikki uskovaiset ja puoliuskovaiset pariskunnat eivät halua mennä naimisiin? Sen sijaan lesbot ja homot taistelevat tasa-arvoisen avioliittolain puolesta, mitä kaikkea se nyt sitten sisältääkin. Miksi niin moni itseään uskovaiseksi tituleeraavaakin haluaa elää avoliitossa?

Eikö uskovainen halua Jumalan siunaavan liittoaan - sitähän se avioliitto Jumalan edessä tarkoittaa.

19

133

    Vastaukset 19

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mistä tiedät?

      "Eikö uskovainen halua Jumalan siunaavan liittoaan - sitähän se avioliitto Jumalan edessä tarkoittaa."

      Mistä ihmeestä tiedät, mitä mikäkin jumalan edessä tarkoittaa? Ootko joskus ollut jumalan puheilla ja hän on tämän sulle kertonut?

    • Vihittinkö Aatami ja Eeva kirkossa tai maistraatissa ?

    • Mistä tiedät?

      "Vihittinkö Aatami ja Eeva kirkossa tai maistraatissa ?"
      Ei heitä vihitty ollenkaan, koska silloin ei voinut olla vielä vihkijää. Olivat siis susipari.

      • Aatami ja eeva olviat maailman hyväksytyin avopari. Ja mitäs pyhää siinä on jos ateistituomari "vihkii" maistraatissa miehen ja naisen. Vihkiminen "avioliittoon" on kirkon keksimä rituaali kuten lapsikastekin tai hautaan siunaaminen.


    • ei perhehelvettiä

      Monia ihmisiä, myös uskovia, vaivaa sitoutumispelko. Pelätään että kun sitoutuu toiseen ihmiseen niin joutuu muuttamaan elämäänsä ja sopeutumaan elämään toisen kanssa eikä saa itse päättää kaikesta. Ei haluta keskustella asioista. Voi olla omakohtaisia kokemuksia riitaisasta kodista eikä sellaista itselle haluta.

    • å:)

      Ei tässä iässä

    • liitto

      " Sen sijaan lesbot ja homot taistelevat tasa-arvoisen avioliittolain puolesta "

      Eivät ne avioliitosta taistele avioliiton takia, vaan sotkeakseen vain senkin instituution.
      Kyllähän Raamattu puhuu avioliitosta.

      Kirje heprealaisille 13

      4. Avioliitto pidettäköön kunniassa kaikkien kesken,

      ja aviovuode saastuttamatonna; sillä haureelliset ja avionrikkojat Jumala tuomitsee.

    • Aikaisemmin helluntaiseurakunnissa ei suvaittu avopareja. Kaikki kävivät, tai painostettiin käymään, vihillä lyhyen seurusteluajan jälkeen. Nykyään helluntaiseurakunnissa ei ole enää välttämätöntä käydä vihillä, vaan avopari voi olla yhtä hyvä seurakunnan jäseniä, kuin avioparikin.

      Hieman tosin olen ihmetellyt sitä, että olen viime aikoina kuullut helluntailaisten puolustavan avoliittoa sillä, että eihän raamatun aikanakaan mitään vihkimistä toimitettu ja jos uskova sisar ja veli rakastavat toistaan, ei siinä ole välttämätöntä vihkimistä suorittaa. Aikaisemmin tällainen oli kadottava synti ja tuollainen sanoja olisi erotettu seurakunnasta.

      • Pääkonttorin mies

        Mazdels, miten sinun mielestäsi pitäisi sinun unelmien helluntaiseurakunnassa toimia?


      • Pääkonttorin mies kirjoitti:

        Mazdels, miten sinun mielestäsi pitäisi sinun unelmien helluntaiseurakunnassa toimia?

        Siitä tulisikin niin pitkä kirjoitus, että ei taida mahtua tänne palstalle. Pyrin vastaamaan tuohon kysymykseen vähitellen tällä palstalla aina sopivissa keskusteluketjuissa. Miksi kysymyksesi juuri tuon yllä olevan kommenttini jälkeen?

        Tuossa kommentissani totean vaan asian helluntaiseurkunnissa olevan tuollainen. Ihmettelen asiaa sen vuoksi, että aikaisemmin oltiin hyvin jyrkkiä tuomitsemaan avoliitot (jopa erottamisiin saakka) ja nyt ollaan sitten toista äärilaitaa. Muuttuuko oppi helluntaiseurakunnissa nopeasti näinkin tärkeässä asiassa? Itse en ottanut kantaa siihen, kumpi olisi parempi ratkaisu.


      • anna olla
        Pääkonttorin mies kirjoitti:

        Mazdels, miten sinun mielestäsi pitäisi sinun unelmien helluntaiseurakunnassa toimia?

        Ei mazimaalista kannata ottaa vakavastu ei se osaa muuta räksyttää.


      • pupuko pöksyssä
        mazdels kirjoitti:

        Siitä tulisikin niin pitkä kirjoitus, että ei taida mahtua tänne palstalle. Pyrin vastaamaan tuohon kysymykseen vähitellen tällä palstalla aina sopivissa keskusteluketjuissa. Miksi kysymyksesi juuri tuon yllä olevan kommenttini jälkeen?

        Tuossa kommentissani totean vaan asian helluntaiseurkunnissa olevan tuollainen. Ihmettelen asiaa sen vuoksi, että aikaisemmin oltiin hyvin jyrkkiä tuomitsemaan avoliitot (jopa erottamisiin saakka) ja nyt ollaan sitten toista äärilaitaa. Muuttuuko oppi helluntaiseurakunnissa nopeasti näinkin tärkeässä asiassa? Itse en ottanut kantaa siihen, kumpi olisi parempi ratkaisu.

        " Siitä tulisikin niin pitkä kirjoitus "

        No anna nyt jotain vikkejä, kun olet niin hanakasti moittimassa.


      • pupuko pöksyssä kirjoitti:

        " Siitä tulisikin niin pitkä kirjoitus "

        No anna nyt jotain vikkejä, kun olet niin hanakasti moittimassa.

        Seuraa kirjoitteluani eri ketjuissa, niin löydät vastauksia pikku hiljaa. Annetaan nyt yksi hyvä ja ajankohtainen vinkki; Helluntaikirkko tulee erottaa Helluntaiherätyksestä pois.


      • Pääkonttorin mies
        mazdels kirjoitti:

        Seuraa kirjoitteluani eri ketjuissa, niin löydät vastauksia pikku hiljaa. Annetaan nyt yksi hyvä ja ajankohtainen vinkki; Helluntaikirkko tulee erottaa Helluntaiherätyksestä pois.

        Kerroit toisessa ketjussa että sinun uskovia lähiomaisia elänyt avoliitossa jo ennen helluntaikirkon syntymistä. Oletko kertonut heille mitä mieltä olet heidän avoliitosta Raamatun sanan valossa?


    • profetta

      Uskovainen sisar joka on uudesti ylhäältä syntynyt, saa kyllä miehen kun sitä Herralta Jeesukselta Kristuksesta Jumalan Pojalta rukoillen anoo. PS. Mutta kolminaisuusoppi puolustava sisar ei miestä saa ainakaan rukouksen koska ei ole ketään joka rukouksiin vastaa.(taivaissa ei ole Jeesus nimistä jumalaa ja rukoukset Isä Jumalalle, Jeesuksen nimessä eivät mene sen pitemmälle kuin ääni. kantaa.

    • Sanooko heprealaiskirje 138 että mies ja vaimo on vihittävä joko maistraatissa taikka papin toimesta. Sanooko se, että parille on heitettävä ryyniä, istuttava limousinen takapenkillä jonka puskurissa helisee kaljapurkkeja ja vanhoja kenkiä. Sanooko se että vihittävät ovat eronneet molemmat pari-kolme kertaa avioliitoistaan muttei se ole mikään synti. Ja että itse pappikin joka vihkii saa olla eronnut omasta avioliitostaan. Siis erittäin "pyhää" toimintaa tuo ns. maallinen "avioliitto".
      Edellinen huomioiden on yhtä pyhää vihkiä homoja ja lesboja, koska viimekädessä kukaan ei petä Jumalaa. Jokainen vastaa tekemisistään Hänelle, ei papeilla eikä maallisille instituutioille.

    • Hyvää opetusta.
      • Hyvää opetusta2

      • Hyvää opetusta3

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      135
      855
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      43
      619
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      21
      568
    4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      110
      533
    5. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      525
    6. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      522
    7. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      46
      471
    8. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      33
      461
    9. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      119
      442
    10. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      22
      407
    Aihe