Keskusta ehdottaa ansiosidonnaiseksi työttömyysturvaksi yleistä ja pakollista työttömyysvakuutusta, jossa kaikki työikäiset olisivat yhtäläisin perustein vakuutettuja työttömyyden varalta. Palkansaajien ohella myös yrittäjät ja muut omaa työtään tekevät voisivat olla vakuutuksessa mukana. Uusi työttömyysvakuutus olisi verrattavissa työeläke- ja sairausvakuutukseen.
Vakuutusperusteisissa etuuksissa olisi vähimmäisturvaosuus ja ansio-osuus. Vakuutuksen vähimmäisturvaosuuden rahoittamisesta vastaisi valtio. Jokainen vakuutettu maksaisi palkastaan työttömyysvakuutusmaksua samalla tavalla kuin TEL-maksuakin nykyisin maksetaan. Työnantajat maksaisivat samoin omaa maksuansa. Työntekijän ei enää tarvitsisi maksaa työttömyyskassojen erillistä jäsenmaksua ansioturvan saamiseksi. Keskustan työttömyysturvamalli ei siis poista ansiosidonnaista työttömyysturvaa vaan tekee siitä kattavamman.
Vakuutusperusteisissa etuuksissa olisi vähimmäisturvaosuus ja ansio-osuus. Vakuutuksen vähimmäisturvaosuuden rahoittamisesta vastaisi valtio. Jokainen vakuutettu maksaisi palkastaan työttömyysvakuutusmaksua samalla tavalla kuin TEL-maksuakin nykyisin maksetaan. Työnantajat maksaisivat samoin omaa maksuansa. Työntekijän ei enää tarvitsisi maksaa työttömyyskassojen erillistä jäsenmaksua ansioturvan saamiseksi. Keskustan työttömyysturvamalli ei siis poista ansiosidonnaista työttömyysturvaa vaan tekee siitä kattavamman.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Jos pysyy samnalsiena kuin nyt eli palkanmaksuperustaisena, eikä muutu ennakkomaksuperusteiseksi muutos on hyvä.
Kaikisat ennakkomaksu systeemeistä pitäisi päästä eroon. Ne teettävät hirveästi ylimääräistä työtä yrittäjillä.
Ensin pitää hakea ennakot. Sitten pitää arvata kunka paljon palkkoja maksetaa. Sitten pitää ilmoittaa joka kuukausi kunka paljon on maksettu. sitten pitää vielä vuoistrtain ilmoittaa kuinka paljon vuositasolla on maksettu. Sitten maksaa lisää tai Anella takaisin rahaa sen mukaan kuin on alkuperäinen arvaus osunut pieleen. Ja sitten vielä kun palkan maksu lakkaa tai maksun määrä pienenee pitää jättää hakemus että ennakoista pääsee tai niiden määrää saa pienennettyä.
Varsinkin pienillö yrityksillä joiden oalkan maksun määrä vaihtelee joka vuosi tuo byrokratian pyörittäminen vie aikaa.
Nyt tuo sama pyörittäminen alkaa myös omakotirakentajilla, kun tulee se rakennusalan burokratia voimaan. Tulee jopa takootyöntekijöiden osalta.
Hallitusohjelmaan on nykyisin kirjoitettu etttä yritystoimnnan edellytyksiä halpotetaan. Työn tettämistä helpotetaan. Kuintenkin tämän hallituksen aikana tuota byrokratiaa on tullut lisää.
-Työttömyysvakuutusmaksu. Erillinen kasdsa johin pitää taas maksaa ennakot ja tehdä kuukauis ja vuiri-ilmoitukset.
-Omakotirakentajan kuukausi-ilmoitusvelvoite tehdyistä palkka- ja talkootyötunneista.
1990-luvun alussa riitti kolme maksua jotka suoritettiin palkan maksun yhteydess'ä. Verot valtiolle, vakuutusmaksut vakuutusyhtiölle ja eläkevakutusmaksut vakuutusyhtiölle. Silloinin osasi byrokraatti laskea vuosisummat yhteen. Nyt tietotekniikan ihmeaikana yksikään burokraatti ei saa vedettyä kuukausi-ilmoituksia vuoden yhteenvedoksi.
Nyt kun tuo tietotekniikka on tullut byrokraattien "avuksi" pitää olla monenlaiset ilmoiutkset moneen ekrtaan. Kumma että burokraatit ei pysty saamaaan sellaista tietokoneohjelmaa aikaiseksi että kun palkka masketaan ja siinä ilmoitetaan malsetut palkkat se voitaisi tehdä samalla ohjelmalla vuosiyhteenveto. Pitää ilmoittaa samat asiat moneen ekrtaan.
Työttömyysturvan rahoitusvirrat ovat nyt erikoiset. Kaikki ansiotuloa saavat kansalaiset maksavat palkastaan tietyn prosenttiosuuden työntekijän työttömyysvakuutusmaksuna. Samoin työnantaja maksaa kaikkien työntekijöiden palkoista työnantajan pakollista työttömyysvakuutusmaksua. Kassaan kuuluvien työttömyysvakuutusmaksuilla rahoitetaan ansioturvaa samoin kuin työnantajien maksuilla. Kassaan kuulumattomien työttömyysvakuutusmaksut ohjautuvat nyt osin ansioturvan mutta jatkossa peruspäivärahojen rahoitukseen. Kassaan kuuluvilta peruspäivärahaa vastaavan osuuden rahoittaa kuitenkin valtio. Kassat rahoittavat jäsenmaksuilla 5.5 prosenttia etuusmenoistaan.
innostu, muistaakseni reformista kirjoitettiin sivukaupalla aikoinaan ?
-perusturvan yksinkertaistaminen ja vahvistaminen
-työn ja sosiaaliturvan joustavampi yhteen sovitus
-työnantajamaksujen uusi porrastus
-työn käsitteen laajentaminen (esim. koti- ja hoivatyö, kansalaistyösopimukset)
sen osaa !
kuuma ettei keskustelua synny !