Meneekö kepu ja persut, kokoomusen virittämään ansaan?

Katainen kutsui opposition (kepu ja PS) keskusteluun Suomen talouden kohentamisesta.
Taitaa Soini Ja Vispilä mennä retkuun. Nyt Katainen voi syyttää oppositiota
leikikausten hyväkstmisestä ja tuloerojen kasvattamisesta.

YLE:n epäluotettavien uutisten mukaan, persut kannattaa leikkauksia.
Leikkauksia Mistä?

Yleensä Suomeassa, leikkaukset tarkoittaa tuloerojen kasvua, jota
kok kepu ja sdp ovat tehneet yli 20 vuotta
376
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

"YLE:n epäluotettavien uutisten mukaan, persut kannattaa leikkauksia.
Leikkauksia Mistä?"

Et sitten ole lehtiä lukenut, johan se Soini itsekin kertoi leikkauslistojaan, myös niissä kyyti on kylmää köyhille ja sairaille. Hae hakukoneella, käytä Googlea, niin ei tarvitse kysellä turhia.

Äänestä
  • Kansa on viettänyt kulutusjuhlaa. Nyt sille pannaan piste.

    Äänestä

Kataisen neuvottelukutsusssa on kyse hallituspuolueiden kauhusta, koska "leikkausten" teko on siirtynyt vaalien alle. Puolueet pelkäävät, että totuuden paljastuessa ennen vaaleja vaalikarja saattaa pillastua - ja kuten tiedetään se ei hyvää povaa!

Niinpä myös opposiittio on saatava mukaan soppaan, jotta se ei saa etua vaaleissa.

Opposiittiolla on kaksi mahdollisuutta pysyä syrjässä tai osallistua - ainakin neuvotteluihin. Muutoin hallituspuolueet voivat syyllistää opposiittion vastarannan kiiskiksi, jotka eivät halua "ottaa vastuuta" maan tervehdyttämisestä!?

Näinpä opposiittion pakko osallistua ainakin yhteiseen riiheen osoittaakseen halunsa vaikuttaan maan asioihin positiivisesti. Neuvotteluissa sitten on aikan sanoa suorat sanat ja myös perustella ne ja esittää omat vahtoehtonsa. Vaaleissa kansa sitten valtsee - jos sille annetaan tietoa keskusteluista. Luultavasti ne kuitenkin käydään ainakin osittain salaisina keseneräisyytensä vuoksi! Näin toimii suomalainen politikointi tänään!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


GUCETUSTAJA kirjoitti:

Katainen kutsui opposition (kepu ja PS) keskusteluun Suomen talouden kohentamisesta.
Taitaa Soini Ja Vispilä mennä retkuun. Nyt Katainen voi syyttää oppositiota
leikikausten hyväkstmisestä ja tuloerojen kasvattamisesta.

YLE:n epäluotettavien uutisten mukaan, persut kannattaa leikkauksia.
Leikkauksia Mistä?

Yleensä Suomeassa, leikkaukset tarkoittaa tuloerojen kasvua, jota
kok kepu ja sdp ovat tehneet yli 20 vuotta

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu