Voxra ja hikoilu

Aloitin syömään 150 mg Voxraa ja sen myötä alkoi hirvittävä hikoilu.Siis hiki
valuu pitkin selkää ja pusero on kainaloista aivan märkä.
Onko kenelläkään kokemusta helpottaako tämä sivuoire jossain vaiheess vai jatkuuko koko lääkkeen käytön ajan ?
118480
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Jos on ylipainos, niin ylimääräiset nesteet poistuu. Jatka vain, niin hyödyt näet muutaman päivän päästä.

Äänestä

Nyt ei taida olla enää kyse normaalista aineenvaihdunnan kiihtymisestä.

Jos kuuri on vasta alkanut, niin lopetat lääkkeen oton heti ja ota terveydenhuollon ammattilaisiin . Jos olet jatkanut lääkkeen ottoa jo yli viikon, voi äkillinen lopettaminen olla vaarallista ja jos oireet ovat niin pahat, että koet henkesi olevan vaarassa, voit puolittaa annoksen, jos siinä on leikkausura.

Itselläni on vahva psykostimulantti käytössä joka kiihdyttää aineenvaihduntaa ja edes minulla ei ole noin pahaa hikoilua ja sinulla ei ole edes stimulantti.

Äänestä
  • *ei ole edes vahva stimulantti.

    Piti iha korjata itteeni.

    Äänestä

  • Erde kirjoitti:

    *ei ole edes vahva stimulantti.

    Piti iha korjata itteeni.

    Va i nih

    Äänestä

Ainakin minulla oli hikoilua alussa mutta loppui noin parin viikon jälkeen. Samoin masennus tuntui pahenevan aluksi mutta oireet meni ohi aika pian.

Äänestä
  • Samat kokemukset. Käykö muistin päälle?

    Äänestä

Vanha ketju mutta kirjoitan silti kun joku etsii kumminkin tietoa. Kaksi vuotta syönyt voxraa ja hikoiluttaa kovasti edelleen. Se on vähän kausiluontoista, välillä hikikohtauksia tulee ja välillä ei. En ole löytänyt vaikuttavaa tekijää.

Äänestä
  • Puoli vuotta Voxraa. Hikoilu tullut vahvasti n. kuukausi sitten mukaan. Annostus 150 mg. Pää ja hiukset märkänä useamman kerran vrk:ssa...Mieliala kuitenkin hyvä. Hikoilu vaivasi aikoinaan myös sertralinin kanssa. Jos jotain hyvää sivuvaikutuksista pitää löytää...ei ainakaan lisää ruokahalua.

    Äänestä

  • Moro

    Siirryin toisesta masennuslääkkeestä suoraan voxraan niin en muista edes tarkkaa aloitus aikaa mutta noin kuukauden olen voxraa käyttänyt ja ei minulla mitään kovaa hikoilua ole.
    Ehkä hieman enemmän mutta ei sanottavasti.
    Myöskin nukun erittäin hyvin.
    Tämä ei ainakaan lihota tai vie tunteita.
    Jotenkin ajattelen selvemmin ja kirkkaammin :)

    Äänestä

Bupropioni vaikuttaa kehon energiansäätelyjärjestelmään, yksi vaikutus on nimenomaan lämmöntuoton lisääntyminen joka voi johtaa heikkokuntoisella hikoiluun. Energiasäätelyjärjestelmä voi bupropionin vaikutuksesta vähentää näläntunnetta, lisätä lämmöntuottoa ja nopeuttaa aineenvaihduntaa. Yleensä vaikutus hyvin pieni mutta ehkä jotkut herkempiä vaikutukselle.

Ajattele positiivisesti, laihdut kun keho käyttää ylimääräistä energiaa lämmöntuottoon.

Äänestä

Kyllähän voxra on psykostimulantti. Hikouluttaa plus stimujen muut sivarit. Kuitenki vähemmän kuin masis lääkkeel. Ainakin mulla.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Hikinen kirjoitti:

Aloitin syömään 150 mg Voxraa ja sen myötä alkoi hirvittävä hikoilu.Siis hiki
valuu pitkin selkää ja pusero on kainaloista aivan märkä.
Onko kenelläkään kokemusta helpottaako tämä sivuoire jossain vaiheess vai jatkuuko koko lääkkeen käytön ajan ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu