Englantilainen filologia

mighty92

Hei! Onko täällä ketään joka opiskelee kyseistä alaa? Aion hakea Ouluun lukemaan englantilaista filologiaa nyt keväällä ja mietin vaan että millaista opiskelu on? Ja onko paljo läsnäolopakkoa? Entä pääsykoe, oliko helppo? Kaikki mitä voitte kertoa on tervetullutta :)

1

381

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • austerism1

      Opiskelin itse aikoinaan Vaasassa, joten en juuri Oulun opinnoista tiedä. Luulenpa silti, että ovat hyvin samankaltaisia. Lisäksi, omista opinnoistani on jo vierähtänyt useampi vuosi, joten ihan tuoretta tieto ei tältäkään osin ole.

      Ensinnäkin opinnot ovat tietysti kokonaan englanniksi. Hieman yliopistosta riippuen opinnoissa saatettaan painottaa joko kielitiedettä tai kirjallisuutta / kulttuurintutkimusta, tai sitten on tasapuolisesti molempia, jolloin voi suuntautua oman kiinnostuksensa mukaan. Filologian opintoihin kuuluu yleensä myös (ainakin jonkin verran) kääntämisen opintoja ja käännöstiedettä, vaikka varsinaiset käännöstieteen opinnot ovat toki erillisiä muutamissa yliopistoissa.

      Opiskelu tapahtuu pääosin pienryhmissä, mikä on vain ja ainoastaan hyvä asia. Joitakin luentokurssejakin toki on, mutta en kyllä muista, että yhdelläkään "massaluennollakaan" olisi ollut yli 30 henkeä (vrt. joillain aloilla voi olla useita kymmeniä, jopa satoja opiskelijoita massaluennoilla). Yleensä isommissa ryhmissäkin oli noin max. 25 henkeä jos sitäkään. Lisäksi on harjoituskursseja, tutoriaaleja ja seminaarikursseja, jotka järjestetään pienryhmissä. Näissä oli mukana kurssista riippuen noin 8 - 15 henkeä. Eli paljon on pienryhmäopetusta. Luennoilla ei yleensä ole läsnäolopakkoa, pienryhmäkursseilla on.

      Tosin luennotkin on saatettu toteuttaa "amerikkalaistyylisesti" niin, että esim. jos kurssilla on vaikkapa kymmenen luentoa, niin tentin lisäksi seitsemän luennon aiheesta pitää kirjoittaa lyhyt analyysi luennon ja kyseisen luennon aiheeseen liittyvän aineiston pohjalta. Näin ollen on siis oltava läsnä noilla seitsemällä luennolla.

      Iso osa opinnoista suoritetaan käymällä luennoilla, suorittamalla harjoituskurssien tehtävät, lukemalla kirjallisuutta (sekä kauno- että tieteellistä kirjallisuutta) j ja kirjoittamalla esseitä ja pienimuotoisia tutkielmia - kirjoittamista on paljon. Pienryhmissä keskustellaan harjoitustehtävistä, luetaan muiden kirjoituksia ja annetaan niistä palautetta - ja tietysti otetaan vastaan palautetta omista töistä. Lyhyesti sanottuna tenttejä on vähemmän, kirjoittamista (ja siihen liittyvää tiedonhakua ja lähdeaineiston lukemista) enemmän.

      Toimin itse englannin kielen amk-opettajana ja kääntäjänä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      101
      2180
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      302
      1980
    3. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      111
      1950
    4. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      344
      1781
    5. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      209
      1637
    6. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      34
      1415
    7. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      29
      1225
    8. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1143
    9. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      70
      1130
    10. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      1077
    Aihe