Katsotaanpas, kerrotaanko vaikkapa Mohammedin joukkoineen tekemistä karavaaneihin kohdistuneista raakuuksista ?
Eikös se Mohamed sellaisia töikseen tehnyt ?
Eikös se Mohamed sellaisia töikseen tehnyt ?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Sarja alkaa Teemalla klo 21.00 1/3 - 25.2.-14
No no koittakaahan kestää historia on historiaa oli meidän aikamme tai aika jota profeetta Mohammad edusti!
Ette tunnu tietävän hänen sukujuurensa olivat arabikansojen ohella Rooman valtakunnan päähenkilöitä.
Muhammad ibn 'abd Allah ibn Hashim (Bani Hashem), (PBUH)
¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨*)
Katsoisin kyllä paljon mieluummin kristinuskon vaiheista kertovaa dokumenttia. Olisi mielenkiintoista kuulla vaikka kristinuskon kehitysvaiheista Suomessa, Ruotsissa ja Venäjällä.
Jaa, miksi ei Islam kiinnosta, kun kerrankin jotain kerrotaan ? Täällä asuneilla luulisi perustietoja olevan kristinuskosta ja Jeesuksesta.
Ja toisekseen sitä näkökulmaa ajatellen, että kuinka Islam ja Kristinusko sopivat samaan maahan.
Esimerkkejä epäsopivuudesta on, mutta politiikka ajaa tuota vastakkainasettelua suorastaan väkisillä media propagandassaan mukana.
Ovatko he sotahulluja, kun vastakkaiasettelua tahtovat ?
Youtubesta löytyy joitakin videoita tästä. Yhdessäkin asiantuntija toteaa, että pohjimmiltaan Islam ja länsimainen demokratia eivät sovi yhteen. Ja että Islam (käsitteenä) ei edes tarkoita rauhaa, vaan alistumista. Siis Allahille, ja kaikille hänen käskyilleen. Islam ei tee minkäänlaisia kompromisseja, vaan pohjimmiltaan sinulla on vain kaksi vaihtoehtoa: joko hyväksyt sen (alistut), tai sitten olet sodassa sitä vastaan. Monet länsimaiset muslimit ovat onneksi ns. "huonoja muslimeja". Ja mikseivät olisi? Koraanin käskyt ovat pohjimmiltaan hyvin epäinhimillisiä.
Perke-leen villit!
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2014022518073358_ul.shtml