Willassa paljon tyhjää liketilaa?

Kun alkuviikolla poikkesin oli paljon yrityksiä poistunut, onkohan uusia tulossa vai meinaako mennä jo tynkä keskukseksi?

Siellä oli kyllä todella hiljaista muutenkin, ihmiset pyörivät cittarissa ja prismassa.
31700
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 31

Vanhimmat

Siellä on ollut pudotuspeli käynnissä. Kovat vuokrat ja aukiolopakot sunnuntaisin on vähentänyt pikkuliikkeiden halua pysyä tynkäkeskuksessa. Tämä ei tullut paikkakuntalaisille yllätyksenä, koska monia saman alan toimijoita ei liiketaloudellisesti "mahdu" samaan tilaan. Joku häviää aina.

Äänestä

Hyvinkäältä lähtee viimeisetkin järkevät yrittäjät karkuun. Niin sanotut tosi YRITTÄJÄT! Kuka perkele viihtyy Hyvinkäällä ei ainakaan tosi yrittäjä.

Äänestä
  • Järkevä yrittäjä osaa laskea tuottaako yritys niin paljon että tulot ovat suuremmat kuin menot. Menoihin kuuluu mm. tilavuokrat. Jotain pitää jäädä viivan allekin.

    Äänestä

  • Hyvin järkevä kirjoitti:

    Järkevä yrittäjä osaa laskea tuottaako yritys niin paljon että tulot ovat suuremmat kuin menot. Menoihin kuuluu mm. tilavuokrat. Jotain pitää jäädä viivan allekin.

    Tätä vain kaikki eivät ymmärrä.

    Äänestä

Siellä on ollut kyllä sellaisia yrityksiä, joista näki heti, että ei tule menestystä.
Normi hommaahan tuo kannattamattomien lopettaminen on.
Aikanaan tulee uusia yrittäjiä.

Äänestä
  • Entisten velat tulee muiden maksettaviksi.

    Äänestä

  • Normi hommaahan

    Äänestä

"Aikanaan tulee uusia yrittäjiä."

Kuka hemmetti haluaa tulla yrittämään tyhjään ja hiljaiseen kauppakeskukseen, jossa ei käy riittävästi asiakkaita ja vieläpä noilla vuokrilla? Lähtijöitä on ollut paljon enemmän kuin tulijoita ja ensi keväänä on ensimmäiset kolmen vuoden sopimukset katkolla, jolloin nähdään varmasti paljon lisää poistumisia. Valitettava totuus.

Nyt kun silmät ovat auenneet, niin monet yritykset muutenkin karsivat kuluja, lopettavat liikkeitään ja ne liikkeet jotka jäävät nostavat sitten hintoja, kun voluumimyynti laskevat, kunnes koittaa loppuunmyynti.

Suuntaus on ollut jo vuosia verkkokauppaan, johon suomalaiset yritykset suurelta osin tulevat muuhun maailmaan verrattuna jälkijunassa.
Mielenkiintoista nähdä pystyykö kauppakeskukset muuntautumaan tai sopeutumaan tähän muutokseen.

Äänestä
  • Paskapuhetta.

    Äänestä

  • Kauppakeskusten hiljeneminen ei ole mitenkään yksinomaan Hyvinkään ilmiö, ei edes suomalainen vaan koskee paljon laajempia sfäärejä. Asun itse puolet vuodesta pois Suomesta ja näen tämän saman tapahtuneen niin muualla Suomessa kuin toisaalla EU-alueella.
    Verkkokaupan lisääntyminen selittää asiaa vain osin; suurin syy on kulutuskyvyn heikentyminen. Ja nyt jos verkkokaupassa otetaan käyttöön palautusten maksullisuus, se tulee automatic karsimaan sitä ostotapaa.
    Olen käynyt Willassa viimeksi syksyllä, en sano mitään ennen kuin näen sen uudelleen, minusta oli silloin hyvinkin viriilin oloinen mesta, josta löysin pienellä kävelyllä kaiken mitä silloin tarvitsin.

    Äänestä

  • Vuokrilla on taipumus asettua kysynnän ja tarjonnan kanssa tasapainoon.
    Aina löytyy uusia yrittäjiä jollain aikajänteellä.
    Verkkokauppa on totta yksi asia, suurin osa ihmisistä haluaa kyllä ostaa hyödykkeensä muualta, kuin verkkokaupasta.

    Äänestä

  • aina kauppoja tarvit kirjoitti:

    Vuokrilla on taipumus asettua kysynnän ja tarjonnan kanssa tasapainoon.
    Aina löytyy uusia yrittäjiä jollain aikajänteellä.
    Verkkokauppa on totta yksi asia, suurin osa ihmisistä haluaa kyllä ostaa hyödykkeensä muualta, kuin verkkokaupasta.

    Osa verkkokaupoista on luopunut maksuttomista palautusoikeuksista kun homma meni ihan överiksi. Kun kaupanteko asettuu jälleen normaaliksi voi oikeatkin kaupat taas pärjätä. Tietysti kohtuullisin tilavuokrin.

    Äänestä

  • Oikeat kaupat kirjoitti:

    Osa verkkokaupoista on luopunut maksuttomista palautusoikeuksista kun homma meni ihan överiksi. Kun kaupanteko asettuu jälleen normaaliksi voi oikeatkin kaupat taas pärjätä. Tietysti kohtuullisin tilavuokrin.

    Palautusoikeuksien osalta juuri näin. Näen verkkokaupan, ihan kuten minkä tahansa muun muodon "kahden kauppana". Ts. mitä paremmin myyjä hoitaa hommansa, sen vähemmän syntyy valitetttavaa. Uskon verkkokauppiaan myös kykenevän tunnistamaan ne, jotka käyttävät systeemiä väärin.

    Kauppakeskus on itsessään bisnes ja minusta on ihan ok, että tiloista peritään kulut kattava ja voittomarginaalin tuottava vuokra. En näe tota minkäänlaisena riistona, kyllä jokaisen yrittäjän täytyy kyetä laskemaan oma kysyntänsä, panostamaan sen ylläpitämiseen ja tekemään asioita, joilla se homma skulaa. Mainoksia, tempauksia, jotain meininkiä, millä kysyntää voi lisätä. Tuleen makaamaan jääminen ei yleensä minkään asian osalta ole se optimaalisin vaihtoehto.

    Äänestä

  • Oikeat kaupat kirjoitti:

    Osa verkkokaupoista on luopunut maksuttomista palautusoikeuksista kun homma meni ihan överiksi. Kun kaupanteko asettuu jälleen normaaliksi voi oikeatkin kaupat taas pärjätä. Tietysti kohtuullisin tilavuokrin.

    Paitsi että niistä "maksuttomista palautusoikeuksista" ei kyllä ihan noin vaan luovuta, koska ne on kirjattu lakiin.

    Äänestä

  • Hatustako kirjoitti:

    Paitsi että niistä "maksuttomista palautusoikeuksista" ei kyllä ihan noin vaan luovuta, koska ne on kirjattu lakiin.

    Asiasta kerrottiin tv-ohjelmassa muutama viikko sitten. Jotkut nettimyyjät ovat *usessa toistuvien palautusten vuoksi.Mutta joku näistä ulkomaisista ainakin jatkaa palautusten hyväksymistä, vaikka niitä tulisi samalta henkilöltä toistuvasti.Uskon mitä oikeassa tv-ohjelmassa kerrotaan.Ei ollut mikään mainoskanava.

    Äänestä

  • Hatustako kirjoitti:

    Paitsi että niistä "maksuttomista palautusoikeuksista" ei kyllä ihan noin vaan luovuta, koska ne on kirjattu lakiin.

    Sorry darling, laki koskee palautusoikeutta, mutta ei ota kantaa sen maksullisuuteen/maksuttomuuteen.

    Äänestä

Juuri tilasin verkosta Lindexiltä pienen tilauksen. Miksikö verkosta? Siksi, että näen ne heti ja saan tiedon, onko kokoja jne. Jos menisin paikan päälle, joutuisin mahdollisesti odottelemaan myyjää kipeän selän krampatessa (vaikka kärryt voi viedä ylös, noihin pikku kauppoihin ei mahdu). Willa on liian lämminkin ulkovaatteissa olevalle, yritän ulos mahdollisimman pian jos sinne ylös joudun jostain syystä poikkeamaan. Ei houkuta hikisenä kokeilemaan vaatteita. Kotona on helpompi.

Lindexin tilaus tuli nopeasti, ja ilmoitus saapumisesta myös. Ei muuta kuin hakemaan kaupasta, toimitusmaksu 0 e. Samoin olen tilannut Anttilan ja Prisman nettikaupoista.

Varmaan jotkut vielä jaksavat kierrellä, minä en. Istumapaikkoja on toki käytävällä, mutta liikkeisiin niitä ei mahdu. Joskus vielä yritän suorittaa Willan läpikävelyn - ostoskärryjen kanssa, Anttilan ovesta. Joudun kyllä lainaamaan Anttilan kärryjä, mutta niinhän noita näyttää olevan eri liikkeiden kärryjä siellä sun täällä.

Äänestä

Kilpailu tekee hyvää!

Vielä on Suomessakin sentään pakkoruotsittomiakin alueita ja kauppakeskuksia.
En tosiaankaan halua kuunnella Clas Ohlssonin paukuttamaa pakkoruotsia, menen Riksun hyvintoimivaan kauppakeskukseen, siellä on erinomaiset pysäköintialueetkin!

Hyvinkäällä on myös Lidl, eikä siellä ole pakko kärsiä pakkoruotsituksesta!

Äänestä
  • Nyt en ymmärtänyt. Kyllä myyjien pitää Suomea puhua asiakkaalle ja näin Hyvinkäällä tapahtuu joka kaupassa. Tuo Riksun pysäköintiasia pitää paikkansa ja on moneen kertaan koettu.

    Äänestä

  • Oikeat kaupat kirjoitti:

    Nyt en ymmärtänyt. Kyllä myyjien pitää Suomea puhua asiakkaalle ja näin Hyvinkäällä tapahtuu joka kaupassa. Tuo Riksun pysäköintiasia pitää paikkansa ja on moneen kertaan koettu.

    Etkö ymmärrä, mitä on pakkoruotsi?
    Luuleeko Clas Ohlsson, että he ovat Ruotsissa tai ns. Ruotsalaissuomessa soittaessaan ruotsalaisia manospätkiä?

    EI, Hyvinkää ei ole toistaiseksi ainakaan Ruotsalaissuomessa!

    Äänestä

Onko riksussa joku kauppakeskuskin ?

Äänestä

Hyvinkäällä on säälittävä Lidl. Ahdas ja tunkkanen. Riksussa paljon parempi.

Äänestä

Niihin tyhjiin tiloihin voisi kaupungin sosiaalipalvelut muuttaa kun kerran uusia tiloja etsivät. Asiakkaillekin hyvä paikka kun hissitkin on käytettävissä, eivätkä he ketään häiritse, koska lehtijutun mukaan käytävät ja portaat ovat nytkin vetelehtijöitä täynnä. Vartijat niitä välillä hätistelee. Kansalaisten olohuoneena kohdetta markkinoitiinkin suunnitteluvaiheessa.

Äänestä

Itse käyn lähes päivittäin Willassa lähellä sijaitsevan työpaikkani myötä ruokatunnilla. Luulen, että sieltä tulee ruokapaikkoja ainakin pari vielä lopettamaan. Kello 11-12 välillä tuntuu siltä, että missä kaikki edes on kun ainakin teoriassa pitäisi olla ruokapaikkojen täynnä. 1 nimeltä mainitsematon taitaa ollakin aina täynnä mitä ohi mennyt monesti, juuri siksi en siellä käykään :)

Itse olin Willan rakentamista vastaan sen takia, että se on yksinkertaisesti liian iso näinkin pieneen kaupunkiin. Vuokrat on todella suuret liikehuoneistoille ja jos väkeä ei juuri käy, onhan se sanomattakin selvää, että ei tule menestymään varmaankaan kuin isojen ketjujen liikkeet.

Äänestä

Vali vali vali!!

On se nyt kumma kun ensin itketään että täällä ei tapahdu mitään eikä ole kunnon liiketiloja ja yksikään liike ei KUULEMMA tule hyvinkäälle kun ei ole kunnon liiketiloja missään ja sitten kun kaupungissa vihdoin tapahtuu muutoksia niin taas valitetaan että nyt tuli sitten liian iso kauppakeskus ja kas kummaa kun siitä joutuu maksamaan. Ja palveluakin voi ihan saada useammalla kielelläkin mutta ei sitten ole hyvä sekään. Ja liian monta liikettä saman katon alla.

Ja nyt "joutuu" ajamaan sitten lämpimään parkkihalliinkin mutta ei ole hyvä sekään kun pitäis saada jättää nyt sitten taivasalle se auto. Ei tunnu olevan mikään hyvä ikinä teikälälisille. Joillakin näyttää olevan ihan vaan tarve valittaa asiasta kuin asiasta. Aina pitää löytää joka asiasta jotain huonoa.

Kertokaas nyt arvon valittajat miten sitten asiat pitäisi olla kun ei ollut ennen hyvä eikä ole nytkään.

Äänestä
  • Ei täällä läheskään kaikki ole sitä Willaa tänne halunneet tai mitään muitakaan muutoksia tähän pieneen kaupunkiin. Kauppakeskus myös sekoitti keskustan pysäköinninkin. Samoin Ykköskorttelin rakentuminen.
    Esim. ei ole pysäköintipaikkoja keskustan alueella työskenteleville ihmisille (eikä myöskään kauppakeskuksen henkilökunnalle).
    Pysäköintipaikat on kaikki varattu vain lyhytaikaiseen pysäköintiin ja pysäköinninvalvojat vahtivat kuin haukat kaikkia parkkiruutuja jopa lähes tyhjällä parkkipaikalla.
    Ihan hyvin pärjättiin entisellä tarjonnallakin.
    Ne jotka aiemmin ovat joutuneet Helsinkiin menemään vaate ym.ostoksille taitavat käydä siellä edelleen.
    Nuoret ehkä löytävät nyt vaatteensa ym. kotikaupungistakin, mutta tavallisille aikuisille naisille ja miehille ei juuri ole kohtuuhintaista/ mieleistä arkivaatetta tuolla kauppakeskuksessa.
    Se täytyy myöntää, että ihminen tottuu lähes kaikkeen, ehkä siihenkin, että kauppareissulla tulee käveltyä jopa puolitoista kilometriä, sisätiloissa.
    Onhan siinä se, ettei pakkaset, sateet ja katupölyt haittaa. Siinä Willan hyvät puolet.

    Äänestä

  • Eihän tässä ketjussa kukaan valita vaan kerrotaan liike-elämän perusasioita. Myöskään ne käytävillä vetelehtivät eivät näiden kauppojen tasetta mitenkään paranna, koska notkuminen siellä ei tuo rahaa kauppiaille. Ryhdy itse kauppiaaksi ja maksa mahtivuokrat niin kohtaat elämän tosiasioita.

    Äänestä

  • arvon valittaja kirjoitti:

    Ei täällä läheskään kaikki ole sitä Willaa tänne halunneet tai mitään muitakaan muutoksia tähän pieneen kaupunkiin. Kauppakeskus myös sekoitti keskustan pysäköinninkin. Samoin Ykköskorttelin rakentuminen.
    Esim. ei ole pysäköintipaikkoja keskustan alueella työskenteleville ihmisille (eikä myöskään kauppakeskuksen henkilökunnalle).
    Pysäköintipaikat on kaikki varattu vain lyhytaikaiseen pysäköintiin ja pysäköinninvalvojat vahtivat kuin haukat kaikkia parkkiruutuja jopa lähes tyhjällä parkkipaikalla.
    Ihan hyvin pärjättiin entisellä tarjonnallakin.
    Ne jotka aiemmin ovat joutuneet Helsinkiin menemään vaate ym.ostoksille taitavat käydä siellä edelleen.
    Nuoret ehkä löytävät nyt vaatteensa ym. kotikaupungistakin, mutta tavallisille aikuisille naisille ja miehille ei juuri ole kohtuuhintaista/ mieleistä arkivaatetta tuolla kauppakeskuksessa.
    Se täytyy myöntää, että ihminen tottuu lähes kaikkeen, ehkä siihenkin, että kauppareissulla tulee käveltyä jopa puolitoista kilometriä, sisätiloissa.
    Onhan siinä se, ettei pakkaset, sateet ja katupölyt haittaa. Siinä Willan hyvät puolet.

    Olen kyllä kanssasi samaa mieltä siitä että tuo vaatepuoli ei kumma kyllä juurikaan parantunut varsinkaan miesten vaatteiden osalta. Naisille (yllätys yllätys) ja nuorille tuo vaatevalikoima kyllä parani huomattavasti mutta niin se vaan taitaa olla kaikissa muissakin kaupungeissa. Miesten vaatevalikoima on aina tungettu hyvin pieneen nurkkaukseen.

    Tuo käsityksesi pysäköinnistä hieman ihmetyttää. Willahan toi huimasti lisää pysäköintipaikkoja. Eikä niitä pitkäaikais pysäköintipaikkoja ennenkään keskustassa ollut yhtään enempää. Päinvastoin, kaikki paikat oli maksullisia, tätä nykyä kaikki pysäköintipaikat on ilmaisia, Mitä oli Willan paikalla, virastotalo jonka pihalla sai pysäköidä max puoli tuntia ja sitähän vasta parkkipirkot kyttäsivätkin virastotalon ikkunoista.

    Viepäs autosi Jussintorin pysäköintihalliin niin kylläpä löytyy hallista tilaa kun sinne ei nykyään enää kukaan aja. Ja samaten torin viereinen parkkipaikka kaikuu tyhjyyttään tätä nykyä. Että kyllä pysäköintipaikkaa löytyy jos vaan vähänkään viitsii kävellä. Kuten myös se Sillankorvankadun ja Seittemänmiehenkadun kulmassa oleva hiekkakenttä. Mutta jostain kumman syystä "kaikki" haluavat ajaa Willan lämpimään parkkihalliin ja sinne pitäisi tietysti mieluusti saada se auto jättää koko päiväksi että voisi lähteä junalla Helsinkiin vaateostoksille ;)

    Ja hei, kaikkihan saa tehdä omat valintansa. Ei sinne Willaan ole mikään pakko mennä jos se tuntuu niin vastenmieliseltä.

    Äänestä

  • Ala ryhdikkääksi kirjoitti:

    Eihän tässä ketjussa kukaan valita vaan kerrotaan liike-elämän perusasioita. Myöskään ne käytävillä vetelehtivät eivät näiden kauppojen tasetta mitenkään paranna, koska notkuminen siellä ei tuo rahaa kauppiaille. Ryhdy itse kauppiaaksi ja maksa mahtivuokrat niin kohtaat elämän tosiasioita.

    Miksi pitäisi maksaa "mahtivuokria" kun vapaita halpoja liiketiloja on tarjolla niissä vanhoissa liiketiloissa joista liikeet poistuivat Willaan. Mutta kun ei näytä kelpaavan, pitää kuitenkin vaan päästä sinne Willan liiketiloihin itkemään ilmeisesti ihan periaatteen vuoksi.

    Äänestä

  • niinpä niin kirjoitti:

    Miksi pitäisi maksaa "mahtivuokria" kun vapaita halpoja liiketiloja on tarjolla niissä vanhoissa liiketiloissa joista liikeet poistuivat Willaan. Mutta kun ei näytä kelpaavan, pitää kuitenkin vaan päästä sinne Willan liiketiloihin itkemään ilmeisesti ihan periaatteen vuoksi.

    Kaikki Willaan muuttaneiden jättämät tyhjät myyntitilat saivat nopeasti uudet vuokralaiset. Ainoan poikkeuksen tekee Sampotalo ja siellä pitäisikin tilarakenteita muuttaa paremmin käyttöön sopiviksi.

    Äänestä

  • Ihme valitusta kirjoitti:

    Olen kyllä kanssasi samaa mieltä siitä että tuo vaatepuoli ei kumma kyllä juurikaan parantunut varsinkaan miesten vaatteiden osalta. Naisille (yllätys yllätys) ja nuorille tuo vaatevalikoima kyllä parani huomattavasti mutta niin se vaan taitaa olla kaikissa muissakin kaupungeissa. Miesten vaatevalikoima on aina tungettu hyvin pieneen nurkkaukseen.

    Tuo käsityksesi pysäköinnistä hieman ihmetyttää. Willahan toi huimasti lisää pysäköintipaikkoja. Eikä niitä pitkäaikais pysäköintipaikkoja ennenkään keskustassa ollut yhtään enempää. Päinvastoin, kaikki paikat oli maksullisia, tätä nykyä kaikki pysäköintipaikat on ilmaisia, Mitä oli Willan paikalla, virastotalo jonka pihalla sai pysäköidä max puoli tuntia ja sitähän vasta parkkipirkot kyttäsivätkin virastotalon ikkunoista.

    Viepäs autosi Jussintorin pysäköintihalliin niin kylläpä löytyy hallista tilaa kun sinne ei nykyään enää kukaan aja. Ja samaten torin viereinen parkkipaikka kaikuu tyhjyyttään tätä nykyä. Että kyllä pysäköintipaikkaa löytyy jos vaan vähänkään viitsii kävellä. Kuten myös se Sillankorvankadun ja Seittemänmiehenkadun kulmassa oleva hiekkakenttä. Mutta jostain kumman syystä "kaikki" haluavat ajaa Willan lämpimään parkkihalliin ja sinne pitäisi tietysti mieluusti saada se auto jättää koko päiväksi että voisi lähteä junalla Helsinkiin vaateostoksille ;)

    Ja hei, kaikkihan saa tehdä omat valintansa. Ei sinne Willaan ole mikään pakko mennä jos se tuntuu niin vastenmieliseltä.

    Viime viikolla liikenneillassa vihjaistiin noidenkin parkkihallien tulevan maksullisiksi. Luotettava taho sen kertoi runsaslukuiselle yleisölle.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kulkija x kirjoitti:

Kun alkuviikolla poikkesin oli paljon yrityksiä poistunut, onkohan uusia tulossa vai meinaako mennä jo tynkä keskukseksi?

Siellä oli kyllä todella hiljaista muutenkin, ihmiset pyörivät cittarissa ja prismassa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu