Tarinoita alelaarien maailmasta.

Eilen illalla kävin elintarvikeliikkeessä. Matkaani tarttui mm:

- meiju margariini (normaali suolainen) 1rs
- HK:n sininen (alelaarista) 1kpl
- punamölö (kallislaatu) 1l
- karjalanpiirakat 5-6kpl

Tänään elintarvikeliikkeestä hankin:

- muruleipää 1pkt
- banskut 2kpl
- vesikinkkua 150g
- juusto 150g
- saksanmaito 1l
- punamölö (alelaatu) 1l
- pesemisen aine 2l

Jokerina tänään oli mustamakkara, johon investoitui 1.25€.
9203
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Hienoo et sun elämässä on
TÄRKEITÄ asioita kuten (kauppaostoksesi)!

Äänestä

Mikä on punamölö, vesikinkku ja muruleipä??

Äänestä

Samaa ihmettelin minäkin. Nälkäkurkiainen mahtaa asua jossain pohjanmaalla kun on niin kummallisen kuuloiset eväät.
Tuota vesikinkkua olen jo pidempään kummastellut.

Äänestä

Yritin Googlella etsiä, että mitä on punamölö, mutta ainoa hakutulos oli tämä viestiketju. Olet näköjään keksinyt ihan uuden ruokalajin.

Äänestä

Koska punamölön yksikkö on litra, tuli ekana mieleeni siis täysmaito. Punainen purkki ja ruotsalaisittain mjölk, tästä väännettynä suomalaisittain mölö.

Vesikinkku on sellasta johon on pumpattu suolan ja lisäaineen avulla vettä, jotta saadaan kinkulle enempi volyymiä.

Muruleivästä en minäkään osaa arvata mikä se on.

Äänestä
  • Näkkileipä on.

    Äänestä

Kävin tänään L kaupassa, mukaan tattui 2 muovikassillista tarjous muonaa, noilla taitaa pärjätä puoleenväliin viikkoa, silloin ulkoruokinta päättyy ja emäntä palaa pitämään ruotua ruuan hankimiseen.

Äänestä

..nähtäville, että nähdään, että mitä oikein maksoit tuosta lastista. Muuten ei uskota. Täällä vaan kirjoitellaan kaikenlaista, mutta mitään dokumenttia ei ole esittää asiasta. Skannaa vaan kuitti nähtäville!

Äänestä

Kalliita ruokia näköjään kaupasta tarttuu mukaan. Puoli litraa maitoa aikuiselle riittää ihan hyvin. Makkaraa ei pidä syödä edes joka viikko. Karjalanpiirakat eivät ole kunnon ruokaa.

Samalla rahalla olisi voinut ostaa esim. kaalin, riisiä ja jauhelihaa ja tehdä niistä lihakaalilaatikon, josta olisi riittänyt yhdelle ihmiselle syötävää 4-6 annosta.

Säälittävää, ettei ihmiset opi peruskoulun aikana suomenkieltä ja kirjakieltä. Suosittelisin lämpimästi iltalukiota tai peruskoulun saattamista loppuun iltakoulun kautta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nälkäkurkiainen kirjoitti:

Eilen illalla kävin elintarvikeliikkeessä. Matkaani tarttui mm:

- meiju margariini (normaali suolainen) 1rs
- HK:n sininen (alelaarista) 1kpl
- punamölö (kallislaatu) 1l
- karjalanpiirakat 5-6kpl

Tänään elintarvikeliikkeestä hankin:

- muruleipää 1pkt
- banskut 2kpl
- vesikinkkua 150g
- juusto 150g
- saksanmaito 1l
- punamölö (alelaatu) 1l
- pesemisen aine 2l

Jokerina tänään oli mustamakkara, johon investoitui 1.25€.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu