Kotihoito on kallista ja tehotonta

Kokemustaon

Yksinäisen vanhuksen kotihoito on järjetöntä. Vanhus dementoituu yksinään ja kodinhoitajien työajasta suurin osa kuluu matkustamiseen.

Laitoksia vaan pitää olla eri tasoisia Kustaankartanon tapaan.

3

279

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • samoin, kokemusta on

      Ihan samaa mieltä, kotihoito lisää turvattomuutta ja kallista hoidettavalle.
      Helsingissä: Muistisairas vanhus ei halua suihkuun, kolme viikkoa suihkutta.
      Ei ole ruokahalua, ei voi pakottaa syömään, laihtui 10 kg noin kuukaudessa, kuivui ja kaatui. Kodinhoito käy 4 kertaa päivässä n. 10 min, katsomassa mitä jäbä duunaa.
      Mitäs, kun levy jää päälle ja syttyy kerrostalossa tulipalo? Turvatonta myös naapureille.
      Laitospaikkoja tarvitaan ja hoito kunniaan.

      • Arveletkos että ruokahalu olisi parempi laitoshoidossa? Tai että laitoksessa olisi jotenkin enemmän keinoja ruokkia vanhusta kuin kotihhoidossa. Kaatua voi laitoksessakin.

        Minun mielestäni vanhuksen paras paikka on oma koti edellyttäen että sinne järjestetään tarpeellinen hoito ja hoiva. Tämä ei kuitenkaan tarkoita julkisen terveydenhuollon tarjoamaa omahoitajaa vaan sitä viristystä ja ihmissuhteita voisivat sitten läheiset ja vaikka kolmas sektori tarjota. Mielikuvitus vain rajana.


    • Kaikkiakanssa

      Hyvä idea toi läheiset ja kolmas sektori, mutta se ei vaan toimi! Siinä vaiheessa, kun tyypin pisteet riittää kotihoitoon pääsemiseksi, niin alkaa jo pissa haista ja kaikki siihen asti mahdolliset tahot alkavat ottaa etäisyyttä. Vapaaehtoistoimintaa on ollut vuosikausia, mutta kotona asuvilla hyvin harvalle saa ketään vapaaehtoista, kun olosuhteet alkavat olla edes istumiseen mahdottomat likaisuudesta vuoksi.

      Siinä vaiheessa viimestään, kun kunnallinen hoito astuu kuvioon, niin omaisia saa tuskin edes puhelimella kiinni ja ristiriidat ovat valmiit, kun "kun kukaan ei tee mitään". Kaikilla on erilainen näkemys kotona hoidettavan tilanteesta ja aika moni yllättyy, että kotihoito hoitaa oman sektorinsa ja ostopalvelut omansa ja kaikilla on omat kiemuransa avaimien hankinnasta ja luovuttamisesta alkaen.

      Esimerkiksi mielenkiintoinen juttu on jätteiden lajittelu kotona! Kuka lajittelee ja kuskaa roskikseen vanhuksen jätteet? Jätelaatikot pihoilla lisääntyy, mutta jos talossa on yksikin kotihoidon asiakas, niin lajittelu on turhaa, kun asiakkaan jätteet päätyvät kaikki sekajätteisiin. Joskus jouku yrittää järjestää biojätteet erikseen, niin sitten niitä ei kuitenkaan viedä ulos riittävän usein ja mikä on seuraus. Voin sanoe, että todella mielenkiintoista on mennä haisevaan ja kärpäsiä täynnä olevaan asuntoon ja viedä ulos epämääräistä lilluvaa massaa.

      Kotihoidon sanotaan olevan halpaa, mutta kenen kustannuksella?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      204
      2700
    2. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      125
      2505
    3. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      76
      1698
    4. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      203
      1221
    5. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      56
      1179
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      47
      1088
    7. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      99
      991
    8. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      6
      813
    9. Helena Koivun rikosrekisteri

      Kasvaa. Tällä kertaa murtautuminen...😁
      Kotimaiset julkkisjuorut
      106
      798
    10. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      46
      793
    Aihe