Tänään tulee TV2:lta kli 22:05 elokuva nimeltä Agora. Siinä kuvataan hyvin miten ja mistä syystä ääriuskonnollisuus ei suvaitse sivistystä, tiedettä, inhimillisyyttä ja moraalia.
Uskonto on sivistyksen vihollinen
Agora.
5113
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Elokuva kertoo Hypatia Aleksandrialaisesta, jota pidetään ensimmäisenä merkittävänä naispuolisena matemaatikkona ja filosofina.
http://jumalasuomi.tripod.com/hypatia.htm#KIRJASTOT
Hänet murhasivat raakalaismaisesti "pakanallista" tiedettä, tietoa ja sivistystä vihanneet kristityt uskonkiihkoilijat. Nuo entisajan nuoren maan kreationistit.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Hypatia_Aleksandrialainen
Erittäin hyvä elokuva, kannattaa katsoa. Kannattaa myös toki muistaa, että kyseessä ei ole dokumentti vaan fiktiivinen elokuva, jonka kaikkia tapahtumia ei varmuudella historiasta tiedetä, joskin pääpiirteet suunnilleen tunnetaan.
22:00 tänään TV2
Katsokas kuinka kristityt alkoivat tuhoamaan sivistyksen ja vapauden monijunalaisia kehtoja. Maailma koki kivikauteen päin siirtymistä kristillisyyden vaikutuksesta.
Pitää osittain paikkansa, sanoisin tosin että sivistymättömyys johtaa radikalismiin; poliittiseen, uskonnolliseen tai poliittis-uskonnolliseen. Johtajat toki yleensä sivistyneitä, mutta massa sivistymätöntä, helposti ohjattavaa.
Ääriuskonnollisuus on tyhmyyttä ja ylimielisyyttä yhdessä, yhdessä paketissa. On kuitenkin harmi, että useat meistä [uskonnottomista] antavat ymmärtää, että uskonnot sitä ja uskonnot tätä. Uskontokritiikki = hyvä. Propaganda = paha.
Esimerkiksi me uskonnottomat useasti tykkäämme levittää uutisia pedofiilipapeista ja saarnaajista ja mollata kirkkoja, mutta unohdamme, että esimerkiksi monet uskonnottomat jalkapallovalmentajatkin tykkäävät kosketella pikkulapsia ja tennisvalmentajat valmennettaviaan. Katolinen kirkko ei ole minkään todisteiden mukaan maailmanlaajuinen pedofiilirinki, vaikka näin olisi viime vuoden otsikoista voinut päätellä. Samoin terrorismia on kaikkialla, eikä väite "kaikki muslimit eivät ole terroristeja, mutta kaikki terroristit ovat muslimeita" pidä paikkaansa.
Vastakkainasettelu ei toimi, etenkään kun uskonnottomatkaan eivät ole millään tavalla ihanteellista väestöä. Uskonnollisuudessa on riskinsä, mutta toisin kuin osa uskonnottomista tuntuu kuvittelevan, se ei ole ainoa ongelmakohta ja on epäreilua aina mustamaalata uskonnollisuutta. Suurin osa suomalaisista ovat uskonnottomia, ainakin Etelä-Stadissa, mutta ihan hyvin naapurustossani osataan juoda alkoholia, kiroilla, töniä kaupan jonossa, räkiä maahan, varastaa kaupasta, kuseskella porttikongeissa, rikkoa fillareita, katsoa vastaantulijoita nokka pitkänä, tapella; olemme hyvin sivistymätöntä joukkoa, vaikkemme uskokaan parrakkaaseen imaamiin tai suippohattuiseen piispaan. Meitä ja meidän naapurustomme somalimuslimeita yhdistää se, että me molemmat [ryhmät] olemme ennakkoluuloisia, rasisteja, ymmärtämättömiä ja huonokäytöksisiä.
Ääriuskonnollisuus on ennemmin politiikkaa kuin varsinaista uskoa Jumalaan/Jumaliin, esimerkiksi maailman suurimman kultti-itsemurhan aluillepanija Jim Jones oli ateisti. Hän ymmärsi pääsevänsä vallan kahvaan helpoiten uskonnolla.
Mikäli hän olisi halunnut, hän olisi voinut luoda samanlaisen kultin esimerkiksi rodun, kansallisuuden, hiustyylin tai musiikkimaun perusteella.
Uskontojen mollaaminen tai pilakuvien piirtäminen ei ratkaise mitään. Filosofisen pohdiskelun ja eettisen pohdiskelun asettaminen koulun pääaineeksi sitä vastoin saattaisi hyvinkin luoda itsenäisiä, rakastavia ja viisaita, yhteiskunnallisesti valaistuneita nuoria, jotka loisivat hyvän tulevaisuuden riippumatta siitä rukoilisivatko he Jerušalemiin päin, Mekkaan päin vai rukoilisivatko minnekään.
Neuvon siis näin;
Kun kritisoimme islamia, kritisoikaamme Koraania ja Sahih Haditheja. Niissä on paljon kritisoitavaa, mutta luomme vain eripuraa kritisoimalla islamia siihen kuulumattomilla asioilla kuten naisten ympärileikkauksella, joka ei siis löydy Sahih Haditheista, eikä todellakaan Koraanista. Samoin Koraani kieltää itsemurhan, joten lentokoneen lentäminen pilvenpiirtäjään ei ole pätevää islamin kritisoimista, vaan Lähi-Idän ääripoliittisten joukkojen kritisoimista.
Kun kritisoimme kristinuskoa, kritisoikaamme kristillistä Raamattua. Siinä on paljon kritisoitavaa, mutta luomme vain eripuraa kritisoimalla kristinuskoa siihen kuulumattomilla asioilla kuten holokaustilla, jonka "kristillinen" vaikuttaja oli toki Luther, tuo juutalaisia vihannut mieshenkilö, mutta mitään holokaustiin rinnastettavaakaan ei löydy Raamatun kehoituksista. Samoin Raamattu kieltää esiaviollisen seksin ja Jeesus kieltää lapsien vahingoittamisen, joten pedofiilipapit eivät ole pätevää kristinuskon kritisoimista, vaan mieleltään sairaiden henkilöiden kritisoimista, jotka käyttävät asemaansa lasten panemiseen aivan kuten osa pesäpallovalmentajista, kiekkoilijoista ja opettajista.
Vastakkainasettelu ei ole hyväksi. Yhteisymmärrys ja universalismi on!
Lopetetaan siis jatkuva uskontojen mollaaminen niihin kuulumattomilla asioilla, mikäli haluamme aidosti parantaa maailmaa. Mikäli haluamme vain päästä pätemään ja vittuilemaan hihhuleille, niin sitten jatkuva mustamaalaaminen toimii, mutta samalla osoittaa että omaamme syvempiä ongelmia omasta takaakin.
Olipa typerä kirjoitus. Ei tunneta yhtään tapausta joissa uskonnoton olisi sekaantunut lapsiin. Jos tiedät toisin niin kerro tästä tapauksesta, kaikki pedofiilit jotka on tuomittu ovat olleet kristittyjä tai muita uskovia.
Agora.
>>>ääriuskonnollisuus ei suvaitse sivistystä, tiedettä, inhimillisyyttä ja moraalia.