Lintukirja

Tässä eräänä päivänä kun selailin kirpparilta (2 eurolla) ostamaani lintukirjaa Euroopan linnut Eurooppa Pohjois-Afrikka ja Lähi-Itä (kirj. ja kuvittanut Lars Jonsson), tuli mieleeni että voiko havainnollisempaa evoluution todistetta ollakaan.

Sivu sivun perään lintulajeja ja niiden alalajeja joiden levinneisyys ja ulkonäkö menevät päällekkäin keskenään. Ei mitään kuviteltua lajinmukaisuutta vaan liukuvia sarjoja.

Noin yksinkertaista.

20

131

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Epäjumalienkieltäjä

      Luonto ei näytä millään kriteereillä lajeittain luodulta. Mitä paremmin asiaan perehtyy sitä selvempää se on, mutta jo pintapuolinen tutustuminen riittää.

      Ilmeisesti tästä syystä kreationistien tietotaso siitä ihmeellisestä kokonaisuudesta, jota he kutsuvat "luomakunnaksi" on surkea, kuten olemme niin monta kertaa nähneet.

      • ornitologi2

        Juuri päinvastoin! Kreationistien tietotaso luonnosta on huippuluokkaa, mutta siitä huolimatta he uskovat älykkääseen suunnittelijaan eli Jumalaan. Kehoitan tutustumaan Matti Leisolan kirjoihin (mm. Evoluutiouskon ihmemaassa), niin tietotaso ja ymmärrys parenee.


      • johtava asiantuntija

        Lintutiedon professori Lennart Saari on eri mieltä kanssasi.


      • FIksu kreationisti

        "Luonto ei näytä millään kriteereillä lajeittain luodulta. Mitä paremmin asiaan perehtyy sitä selvempää se on, mutta jo pintapuolinen tutustuminen riittää. "

        Pintapuolinen luontoon tutustuminen todellakin osoittaa evoluution silkaksi huuhaaksi. Luomista vastustavia todisteita ei kyllä ole olemassakaan.

        "Ilmeisesti tästä syystä kreationistien tietotaso siitä ihmeellisestä kokonaisuudesta, jota he kutsuvat "luomakunnaksi" on surkea, kuten olemme niin monta kertaa nähneet."

        Heh. Vai että päätti evokki oikein sitten vielä projisoida taas vaihteeksi! Kaikkihan tietävät että asia on juuri päinvastoin. Evoluutio sikisee tietämättömyydestä, ja tietämätöntä massaa on aikalailla pääosa sen äänenkannattajista.

        Ks esim.

        http://keskustelu.suomi24.fi/node/12218165/#comment-67578643

        Mikään aloituksessasi ei myöskään todista kuvittelemasi evoluution puolesta edes himpun vertaa.

        Voisit kuluttaa aikaasi paljon rakentavammin kuin toistuvan tietämättömyytesi esittelemisellä palstalla.


      • ornitologi2 kirjoitti:

        Juuri päinvastoin! Kreationistien tietotaso luonnosta on huippuluokkaa, mutta siitä huolimatta he uskovat älykkääseen suunnittelijaan eli Jumalaan. Kehoitan tutustumaan Matti Leisolan kirjoihin (mm. Evoluutiouskon ihmemaassa), niin tietotaso ja ymmärrys parenee.

        >Kreationistien tietotaso luonnosta on huippuluokkaa, mutta siitä huolimatta he uskovat älykkääseen suunnittelijaan eli Jumalaan

        Sittenhän varmaan luonnontieteiden professuurit, dosentuurit ja tutkijanvirat ovat tulvillaan kreationisteja. Eikö? Sepä kummaa.


      • johtava asiantuntija kirjoitti:

        Lintutiedon professori Lennart Saari on eri mieltä kanssasi.

        Saari on eri mieltä myös suunnilleen kaikkien muiden lintutieteilijöiden kanssa, joten ihmekös tuo.

        Vai on neiti ylentänyt Saaren oikein "lintutiedon professoriksi". Arvaan että tuon ylennyksen yhteydessä kaatuiltiin ja mongerrettiin kielillä.


      • ornitologi2
        RepeRuutikallo kirjoitti:

        Saari on eri mieltä myös suunnilleen kaikkien muiden lintutieteilijöiden kanssa, joten ihmekös tuo.

        Vai on neiti ylentänyt Saaren oikein "lintutiedon professoriksi". Arvaan että tuon ylennyksen yhteydessä kaatuiltiin ja mongerrettiin kielillä.

        Olet näköjään jo tietoinen näistä asioista, joten ei vaikuta enempää informoida. Ja tinkaaminen ei kiinnosta! Vastaat sitten suhtautumisestasi itse, kun sen aika tulee.


    • xxxx Sivu sivun perään lintulajeja ja niiden alalajeja joiden levinneisyys ja ulkonäkö menevät päällekkäin keskenään. Ei mitään kuviteltua lajinmukaisuutta vaan liukuvia sarjoja. xxxxx

      Kuvauksessasi on kysymys mikroevoluutiosta eli lajinsisäisestä muuntelusta, joka näkyy hyvin selvästi nimenomaan lintujen kohdalla. Esim. kertut ovat hyvin samanlaisia ja niitä on vaikea erottaa ulkonäön perusteella. Kertut ovatkin itse asiassa vain yksi laji, josta on lajinsisäisen muuntelun kautta useita eri alalajeja.
      Tämä todistaa juuri kreationismista eikä evoluutiosta.

      • "Kertut ovatkin itse asiassa vain yksi laji, josta on lajinsisäisen muuntelun kautta useita eri alalajeja."

        Saisiko tähän jonkinlaisen lähdeviitteen? Wikipedian mukaan maailmassa on 21 kerttulajia (olettaen siis että tarkoitit kertuilla sukua Sylvia etkä koko heimoa Sylviidae). Meinaatko että nämä kaikki kuuluvat samaan lajiin?


      • Miten, Jaakob hyvä, selität ns. kehälajit?



      • pakanapina kirjoitti:

        "Kertut ovatkin itse asiassa vain yksi laji, josta on lajinsisäisen muuntelun kautta useita eri alalajeja."

        Saisiko tähän jonkinlaisen lähdeviitteen? Wikipedian mukaan maailmassa on 21 kerttulajia (olettaen siis että tarkoitit kertuilla sukua Sylvia etkä koko heimoa Sylviidae). Meinaatko että nämä kaikki kuuluvat samaan lajiin?

        >Meinaatko että nämä kaikki kuuluvat samaan lajiin?

        Kyllä se meinaa. Jaakobin lajeja ovat myös mm. käärme ja bakteeri.


      • total fail
        RepeRuutikallo kirjoitti:

        >Meinaatko että nämä kaikki kuuluvat samaan lajiin?

        Kyllä se meinaa. Jaakobin lajeja ovat myös mm. käärme ja bakteeri.

        Jaakoppi raukka ei tajuu että bakteerit on yksi kolmesta domeenista arkkien ja aitotumaisten kanssa. Linnut ja käärmeetki ois paljon helpompi niputtaa samaksi lajiksi ku kokonainen domeeni. Kunnon urpo toi Jaakoppi. Kreationistit ei kai osaa ajatella niitä ku ne on niin pieniä.

        http://fi.wikipedia.org/wiki/Kunta_(biologia)#Kolme_domeenia


      • tieteenharrastaja
        ergg1 kirjoitti:

        Miten, Jaakob hyvä, selität ns. kehälajit?

        Selittämällä hän on sen ennenkin tehnyt. Havainnoista viis.


      • tieteenharrastaja kirjoitti:

        Selittämällä hän on sen ennenkin tehnyt. Havainnoista viis.

        En epäile. Haeskelenpa aikaisemmat selityksensä. On menneet nykyisin pastalla vähemmän aikaani viettäessäni minulta ohi.


    • Fiksu kreationisti

      Ei tuo ole evoluutiota, vaan ihan normaalia luomisessa luotua vaihtelua. Tiikerin raidat ovat erilaiset, samaten kuin meidän ihmisten sormenjäljetkin.

      En ymmärtä, miten tällaisesta asiasta voi saada evoluutio todisteen. Eihän tässä ole yksikään lintu muuttunut eri lajiksi.

      • BlackNemo

        Eli kreationismissa lintu on laji. Ja täten kaikki linnut voivat saada poikasia keskenään varpunen variksen kanssa ja pingviini strutsin kanssa, koska yhtä ja samaa lajia kerran on :)


      • Ni.

        Fiksu Kreationisti

        Jotta voisit päteä siitä, mikä on evoluutiota ja mikä ei, sinun pitäisi googlata mitä evoluution tarkoittaa, kun et sitä ainakaan kommenttisi perusteella tiedä. Koska tuo todellakin ON evoluutiota.


    • hahahahaha

      Fiksu kreationisti on kolme vuotiaa tasolla henkisesti...

      • Niin, kunhan vielä vähän kehittyy.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      38
      3662
    2. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      27
      3209
    3. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      65
      2855
    4. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      82
      2677
    5. Miks tän meidän

      Rakkauden on pitänyt olla näin vaikeaa?
      Ikävä
      35
      1748
    6. Mitäs nyt sijoittajat?

      Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no
      Maailman menoa
      80
      1680
    7. Elän vastoin

      Kaikkia arvoja kun en pysy sinusta erossa.
      Ikävä
      28
      1507
    8. muista olla

      VAROVAINEN! m
      Ikävä
      15
      1485
    9. Olisitpa se hellä

      Ja herkkä minkä kuvan sain sinusta irl. Haluaisin että elämässäni olisi sellainen joka arvostaa minua juuri sellaisena k
      Ikävä
      23
      1474
    10. Onneksi on edes yksi kuva

      Susta mitä voin välillä ihastella ja kaipailla sua😔
      Ikävä
      28
      1458
    Aihe