Ei ole järkeä puuttua Ukrainan tilanteeseen.

Ei kuulu Suomen asioihin ollenkaan. Tyhmä edes antaa mitään mielipiteitäkään presidentiltä.

Mutta toisaalta jostain syystä pidän Putinin persoonasta, ja tiedän joitain venäläisiä kai, ainakin puhuvat sujuvaa venäjää suomenkielen lisäksi, joku tyttö ja eräs isäntä.

Itse en puhu venäjää yhtään, suomenkielellä on joskus hauskoja keskusteluja asioista.

Olisikohan hauska joku venäläinen tyttökaveri?
574
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Ei ole järkeä puuttua ei niin, mutta minkäs teet kun presidentti Niinistö on salaa liittänyt koko presidenttitoimikautensa ajan asevoimiamme NATOon ja nyt Niinistö onkin lirissä, että miten vastaa huutoonsa vieläpä kun hänen mielestään NATOssa ei voi olla vapaamatkustajana.

Äänestä

Suomettunutta juttua... tottakai pitää puuttua. Ja pidetään erillään ihmiset ja valtio. Valtio johtajineen voi olla paska, mutta sen kansalaiset ok.

Venäjän valtio rikkoo parhaillaan kaikkia kansainvälisiä sopimuksia miehittämälä Ukrainaa. Tuomioja ilmoitti eilen asian suorin sanoin.

Äänestä
  • Jos näet kadulla kaksi seuruetta tappelevan keskenään, kyllä se on fiksumpaa katsoa eri suuntaan ja jatkaa muina miehinä matkaa, kuin alkaa neuvomaan ja opastamaan. Verta saa nenästään jos pyytää.

    Eikä suomen kannanotolla mitään toivottavaa merkitystä kuitenkaan olisi.
    Meillä on omat ongelmamme, keskitytään vain niiden hoitamiseen. Kuitenkaan emme voi koko maailmaa pelastaa.

    Äänestä

Nyt ainakin Tuomiojan pitäisi olla rohkea.

Jos presidentti Niinistö ei osaa muodostaa selkeää, järkevää, Suomen edut turvaavaa, puolueetonta kantaa Ukrainan tilanteeseen vaan tyylinsä mukaisesti a) mongertaa epäselvää b) vetäytyy vastuusta toisten (USAn, NATOn, EUn) seläntaakse c) ajaa USAn ja NATOn kantaa niin Tuomiojan pitää olla isänmaallinen ja ottaa ohjat ja johto käsiinsä.

Äänestä

Olen ehdottomasti samaa mieltä, jos ei ole mitään rakentavaa esitystä, niin turvat kiinni vaan.

Venäjä on suomen tärkein kauppakumppani ja lisäksi muutoinkin suhteet on pidettävä kunnossa itäänkin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


typerääpuuttuatuohon kirjoitti:

Ei kuulu Suomen asioihin ollenkaan. Tyhmä edes antaa mitään mielipiteitäkään presidentiltä.

Mutta toisaalta jostain syystä pidän Putinin persoonasta, ja tiedän joitain venäläisiä kai, ainakin puhuvat sujuvaa venäjää suomenkielen lisäksi, joku tyttö ja eräs isäntä.

Itse en puhu venäjää yhtään, suomenkielellä on joskus hauskoja keskusteluja asioista.

Olisikohan hauska joku venäläinen tyttökaveri?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu