Kun kaikkia Ukrainasta tulevia uutisia lukee, niin tulee se vaikutelma, että Putinilta on pallo täysin hukassa. Valtavassa natsismi-hurmiossa hän lähti sotimaan Ukrainaan, mutta nyt rivit näyttävät olevan pahasti sekaisin. Kukaan ei näytä tietävän mistään mitään, ja Krimin niemimaa on täynnä erilaisia aseellisia ryhmiä. Yksi vahingonlaukaus voi käynnistää sellaisen ruletin, että sen jälkiä siivotaan vielä vuosia.
http://www.iltalehti.fi/ukrainan-kriisi/201403020133438_uk.shtml
Positiivinen seikka tässä Ukrainan tilanteessa on venäläisten ehtymätön huumorintaju. Venäläisrassukat uskovat vieläkin niin, että Ukrainasta sotaa pakoon lähtevät pakolaiset menisivät Venäjälle?? Ei kai Venäjälläkään ole enää yhtään niin kovaa kommunistia, joka tämän väitteen uskoisi. Kyllähän jokainen Ukrainasta pakoon lähtevä ihminen pyrkii varmasti länteen. Voihan alueella tosin olla joitakin kompassia tuntemattomia idiootteja, jotka vahingossa pyrkisivät turvaan Venäjälle. Venäläiset ovat huumorimiehiä sotatantereellakin.
http://www.iltalehti.fi/ukrainan-kriisi/2014030218086452_uk.shtml
Venäjä on nyt aloittanut valtavan propakandasodan puolustaakseen Putinin oikeutta aloittaa valloitussota. Moskovan mediatalot suoltavat taas yhtä paksua tuubaa kuin parhaaseen kommunistiaikaan. KGB-Putin turvautuu kaikissa asioissa vanhoihin koettuihin konsteihin, vaikka näin nettiaikana niiden teho voi olla hyvinkin heikko.
http://www.iltalehti.fi/ukrainan-kriisi/2014030218086450_uk.shtml
Tämä Ukrainan sotaretki päättyy Putinin kannalta täydelliseen mahalaskuun, ja sen seurauksena hänet tullaan erottamaan. Toivottavasti seuraaja on normaalilla järjellä varustettu mies, jonka kanssa voidaan kiihkottomasti neuvotella myös Karjalan palauttamisesta.
Putinilta pallo hukassa
27
230
Vastaukset
Hauska lempinimi
Uhdessä Ukrainassa otetussa lehtikuvassa oli hauska banderolli, jossa luki "Putler kaput ". Kuvassa oli Putinin naamataulu, johon oli lisätty tummat Hitlerin viikset. Putinhan ihailee suuresti Hitlerin saavutuksia, joten siinä mielessä kyltti oli oikein onnistunut.
Kaikki eivät Venäjälläkään kannata Putinin sotaretkeä. Tänään ilmestyneessä lehdessä tunnettu historioitsija Andrei Zubov kirjoitti Putinista seuraavasti:
http://www.iltalehti.fi/ukrainan-kriisi/2014030218086560_uk.shtml
Putinin taru on siis lopussa tämän sotaretken jälkeen. Se on ilo-uutinen koko sivistyneelle maailmalle.- gjhytuu6yu
http://fi.wikipedia.org/wiki/Hjalmar_Linder
Tämä Hj Linder oli aikansa tunnetuin homo, vaikka olikin Mannerheimin siskon kanssa naimisissa. Mannerheimin sisko vuorostaan tunnustautui biseksualistiksi jo häissään. Se ei ollut silloin rangaistava teko. Sophien 1899 "lähtiessä homosta avioliitosta" Lontooseen paljasti sukunsa ja Linderin dekadenssin (turmeluksen) olemuksen Nya Pressenille. Sitä ei vain koskaan painettu kansalle.
Linderin luona vieraillessa Mannerheim nukkui samaa sänkyä siskonsa "miehen" kanssa! Siitä kertoo mm. ranskalainen lehtimies Yyer Crancies lehdessään Le Maison 1909.
Ilmari Pimiä, karjalainen kirjailijahomo, kävi Ranskassa 1923 tapaamassa ranskalaisia homorunoilijoita. Hän kertoo siellä olleen Mannerheimin "hyvän tuttavan" Sylvan Nacullion, joka johti 1920- luvulla Ranskan homoliittoa.
Pimiän Ilmarilla on muuten Mannerheimiä ihannoiva alaston kuvaus Kaivopuiston kalliolla runokirjassaan "Nuoret nunoilijat 1924".Sotatila näkyy palstallakin
Venäjän hyökkäys Ukrainaan näkyy jo tälläkin palstalla. Koska Hitleriä ihannoivan Putinin (Putler) tilanne alkaa käydä erittäin tukalaksi, niin Tehtaankadullakin on Karjalan palauttamisen vastustus siirretty osaavampiin käsiin. Enää pelkät alatyyliset ureajutut eivät riitä, vaan nyt on herjaviesteissä sentään asiallisempaa tekstiä.
Lopputulokseen se ei tietenkään mitään vaikuta. Ukrainan valloitusretkestä tulee täydellinen fiasko, jonka seurauksena Putin (Putler) menettää virkansa, ja Venäjä ajautuu taloudelliseen ahdinkoon. Silloin aloitetaan neuvottelut Karjalan palauttamisesta, joten tavoitteemme toteutuu pian.
http://www.iltalehti.fi/ukrainan-kriisi/2014022718079043_uk.shtml
http://www.iltalehti.fi/ukrainan-kriisi/2014030218086960_uk.shtml
http://www.iltalehti.fi/ukrainan-kriisi/2014030218086810_uk.shtml- uffaffaa
Onko tämä kirjoitus tarkoitettu peittämään sitä tosiasiaa, että Putin kanavoi patoutuneet homofantasiansa armeijansa varustautumiseen ja hyökkäyksiin viattomia valtioita vastaan? Toisaalta ymmärrettävää tässä valossa nuo Putinin nuorisojoukot ja sotilaiden ihannointi. Putin todellakin on linjansa valinnut nuorten sotilaidensa parissa.
Putler kertoo vanhoja vitsejä
Hitleriä suuresti ihannoiva Ukrainan valloitussodan aloittanut Putin (Putler) on alkanut kertoilla taas vanhoja venäläisiä vitsejä, jotka ovat aina erittäin naurettavia. Nytkin tämä armoton huuliveikko kertoi, että Venäjä on hyökkäystoimenpiteillään estänyt sekasorron Ukrainassa. HAH-HAH-HAH-HAAAAAAAAAAAAAA !!!!!!!!!!
Kun Venäjä hyökkäsi vuonna 1956 Budapestiin ja vuonna 1968 Prahaan, niin tällä iänikuisella venäläisvitsillä oli vielä hieman naurettavuutta, mutta vuonna 2014 Ukrainassa tälle jutulle ei enää naura kukaan. Taitaa itse Putlerkin epäillä omaa huumorintajuaan, koska hänelläkin on aina niin tiukka ilme.
http://www.iltalehti.fi/ukrainan-kriisi/2014030218087476_uk.shtml- karjalan poikia,,
Nyt saumakohta "evakkopojalle" "se avarakatseiselle " ym lähteä mielenosoitukseen tehtaankadulle vaatimaan karjalaa takaisin.
Nyt jos hukkaatte tämän historiallisen tilaisuuden niin tämä
mahdollisuus ei meidän elinaikanamme toistu. Toimikaa!Asiallinen toimintaohje
Annoit meille evakoille ihan asiallisen toimintaohjeen. Minullakin on sellainen kutina, että kohta on sopiva ajankohta aloittaa neuvottelut Karjalan palauttamisesta. Täytyy vielä hetki odottaa, että epäonnistuneeseen Ukrainaseikkailuun kyrpiintyneet venäläiset heittävät Hitleriä ihannoivan presidenttinsä, Putinin (Putlerin), yli laidan. Sen jälkeen on oikea aika aloittaa Karjala-keskustelut. Suuret kiitokset hyvästä vihjeestä.- Se Avarakatseinen
Kitos kannatuksesta ja kannustuksesta minunkin puolesta.
Mutta nähdäkseni tämä ei ole vielä Karjalan palautuksen "saumakohta".
Venäjää johtavilla R Y S S I L L Ä ja Putinilla (Putlerilla) on nyt kova kiire ja paine tuon aloittamansa Ukrainan-Hölmöilynsä tähden.
Pitää odottaa vielä Valko-Venäjän Lukasenkan sotkeutuminen luistimiinsa ja kaatuminen. Puolallakin saattaa olla raja-epäselvyyksiä?
Sitten voimmekin Japanin kanssa yhdessä ryhtyä kovistelemaan entisiä kommunisteja sekä Kurilien että Karjalan oikeasta omistuksesta. - RUSSIA_KAPUTT_24
NAZI-PUTIN IST KAPUTT
A.M 24
Putler tuli ulos kaapista
Putler (entinen Putin) tuli vihdoin ulos kaapista ja kertoi, että Hitler on aina ollut hänen ihanteensa. Tunnustuksella ei ole suurta uutisarvoa, sillä onhan asia näkynyt koko ajan hänen toimistaan.
http://www.iltalehti.fi/ukrainan-kriisi/2014030318090012_uk.shtml- Ei hukassa...
Presidentti Putin teki sen, mikä oli pakko tehdä. Kyse on pelkästään Krimistä ja siellä sijaitsevasta tukikohdasta, muusta Venäjä ei ole kiinnostunut.
Kaikki tarpeellinen on nyt tehty ja nyt voidaan alkaa neuvotella asioista. - 68u78u4
Aikaisemmin Välittäjä_LKV väitti kusevansa laiturilla vastatuuleen ja jos maistui huulilla suolaiselta, niin ei lähtenyt. Meni perämoottorin konehuoneeseen takaisin tekemään itsetyydytystä
- Urpolandia
Väärin.
Putin on taitava poliitikko ja hoitaa homman taas kerran kotiin,teidän yllätykseksi.
Mitenkäs sitte suu pannaan?
Se on nähkääs niin ettei siihen pestiin mikä Putinilla on kelpaakaan mitkään Haloset,Ahtisaaret sun muut.
Putinilla on Kekkosen meininki.Hän tietää milloin toimitaan ja milloin ei ja mihin suuntaan,päinvastoinkun nykysuomen politiikot.
Täällä kun kumarretaan EU:hun niin samaan aikaan pyllistetään toiseen suuntaan.
Viimeisimmän tiedon mukaan Eestissäkin ollaan viisaampia Venäjän suhteen kun täällä "urpolassa". - huiuhoi9uohiuhioouhu
Tuleeko sulta EmakkoPoika pitkään persepanon jälkeen ruikkusilavaa? Ethän pikkupoikiin ala sitä levittämään?
Putler unelmoi maailmanvallasta
Nyt venäläiset ovat sitten itse oikein lehtien palstoilla kehuskelleet sitä, että Putler (entinen Putin) unelmoi maailmanvallasta. Enkä Putler on liikaa lukenut Hitlerin uroteoista ja katsellut liian monta kertaa Chaplinin Diktaattori-elokuvaa. Putlerin ajatukset eivät ole enää tältä planeetalta, kuten Angela Märkel totesi soittaessaan asiasta Obamalle.
Venäjä näyttää nykyisin olevan vahvin fasistipesäke koko maailmassa. Olen tästä monta kertaa varoittanut, mutta aina minua on pidetty vain höyrypäänä. Nyt venäläiset itsekin myöntävät minun olleen oikeassa.
Olen minä kauan puhunut Venäjän romahtamisestakin, joka tahtuu ......
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2014030318090884_ul.shtml
http://www.iltalehti.fi/ukrainan-kriisi/2014030318091076_uk.shtml
http://www.iltalehti.fi/ukrainan-kriisi/2014030318091133_uk.shtmlPutler puhuu puutaheinää
Tässä on taas asiantuntijan todiste siitä, että Hitleriä suuresti ihaileva kostonhaluinen Putler (entinen Putin) puhuu aina puutaheinää. Kuinka kauan Venäjän kannattaa sietää tällaista pelleä presidenttinä?
http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-1288662695200.html
http://www.iltalehti.fi/ukrainan-kriisi/201403070150100_uk.shtmlSäälittävä Putler
Putler (entinen Putin) törttöilee jatkuvasti ja juttelee Krimin asioista täysin sekavia. Suu vaahdossa hän puhuu Kiovan äärinationalisteista, vaikka sellaisista ei ole näkynyt jälkeäkään. Äärinationalisteja kyllä nykyisinkin Euroopasta löytyy, mutta ne kaikki (Putlerin Natshi-nuoret) asustavat Venäjällä ja ovat Putlerin (entinen Putin) erityissuojeluksessa.
Jotenkin tämä Hitleriä ihaileva fasisti-Putler (entinen Putin) herättää säälintunteita, koska hän puhuu sellaista asiaa, jota yksikään länsimaalainen sivistynyt ihminen ei usko. Venäjällä joku pysähtyneisyyden ajan ymmärtämätön ihminen saattaa häneen uskoakin, mutta sielläkin sivistyneistö nauraa Putlerin (entinen Putin) törttöilyille.
http://www.iltalehti.fi/ukrainan-kriisi/2014030918109408_uk.shtmlVenäjän talous sukeltaa
Venäjän eliitti ymmärtää sen, että Ukrainan tilenteen vaikutukset maan talouteen voivat olla arvaamattomat, mutta kukaan ei uskalla sanoa asiaa Hitleriä ihailevalle Putlerille (entinen Putin), koska se voisi vaarantaa terveyden. Kohta Venäjän talous on niin kuralla, että Putler (entinen Putin) saa kenkää, ja sitten saadaan Karjala takaisin.
http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-1288664203536.htmlPutler lisää sensuuria
Hitleriä suunnattomasti ihaileva Putler (entinen Putin) on niin epävarma vallastaan, että hän lisää asteittain sensuuria, jotta kriittiset mielipiteen eivät tulisi julki. Äärinationalistisen Putlerin (entinen Putin) johtama Venäjä vaipuu yhä kovempaan diktatuuriin, joten entisen Neuvostoliiton taso ei ole enää kaukana. Tavallisen köyhän venäläisen on ihan turha haaveilla demokratiasta.
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2014031318122402_ul.shtmlKrimillä katosi pallo
Hitleriä jumaloivan Putlerin (entinen Putin) pallo on kadonnut Krimillä sekavissa oloissa, mutta Putlerilla (entinen Putin) ei ole mitään hätää. Moskovassa kootaan jo uutta pelijoukkuetta, joten Putler (entinen Putin) pääsee jatkamaan peliä uudella pelivälineellä kotikaupungissaan. Käsitykseni mukaan Moskovassakin Putlerilta (entinen Putin) pääsee pallo karkuun, joten voittoa ei sielläkään tule.
http://www.aamulehti.fi/Ulkomaat/1194884618095/artikkeli/kymmenia tuhansia kaduilla moskovassa putinia vaadittiin vetajaan joukot pois krimilta.htmlEpämääräiset taustajoukot
Hitleriä jumaloivalla äärinationalistisella Putlerilla (entinen Putin) on hieman epämääräiset ja irti todellisuudesta olevat taustajoukot, joiden ohjeita hän tahdottomana noudattaa. Omasta vallastaan hurmioitunut Putler (entinen Putin) kuvittelee ihan tosissaan tulevansa maailmanvaltiaaksi, ja siksi hän ei enää ymmärrä tosiasioita. Juuri näinhän Hitlerkin aikoinaan kuvitteli.
http://www.kauppalehti.fi/etusivu/putinin oma rasputin puhuttaa ruotsissa/201403658935Putler vain sattumapresidentti?
Kannattaa lukea oikein ajatuksen kanssa Suomen parhaan Venäjä-asiantuntijan, Pekka Sutelan, käsitys Hitleriä jumaloivasta äärinationalistisesta Putlerista (entinen Putin). Sutela luonnehtii Vladimir Putinia "sattumapresidentiksi", jonka asemalle ei ole "oikein mitään järkiperäistä syytä".
Taidatkos sen selkeämmin sanoa?
http://www.kauppalehti.fi/etusivu/tutkija neuvoo venaja-strategiat uusiksi/201403659371- Itsekseen???
Älä nyt viitsi koko ajan keskustella itseksesi ohi palstan aiheen. Koeta kasvaa aikuiseksi.
Itsekseen??? kirjoitti:
Älä nyt viitsi koko ajan keskustella itseksesi ohi palstan aiheen. Koeta kasvaa aikuiseksi.
En keskustele itsekseni
En minä koskaan keskustele itsekseni, vaan pyrin toimimaan niin järjestelmällisesti, että lisään aina uudet tapahtumat sopivan aihepiirin avattuun ketjuun. Mielestäni keskustelupalsta pysyy silloin paremmassa järjestyksessä, kun jokaisesta pienestä risahduksesta ei aina avata uutta suunnilleen samanlaista ketjua. Olen jo 1960-luvulla kasvanut aikuiseksi, ja siksi kirjoittelenkin tänne näin kurinalaisesti ja kaikkia ylläpidon kirjoitusohjeita noudattaen.
Sotilaallinen vaihtoehto enää jäljellä
Hitleriksi itseään luulevan Putlerin (entinen Putin) sairaus on edennyt jo siihen pisteeseen, ettei häntä voida enää puheella tavoittaa. Jos hänen kanssaan aiotaan "neuvotella", niin sotilaallinen vaihtoehto on ainoa mahdollisuus. Kolmas maailmansota on siten jo ovella.
Länsimaiden tulee jo kiireesti ryhdistäytyä, ettei Fasisti-Putler pääse varkain aloittamaan kolmatta maailmansotaa. Putlerin sairaus on jo sillä tasolla, ettei hän ymmärrä muuta kuin riittävää sotilaallista pakotetta.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288671327231.html
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2014032918167135_uu.shtmlPrahan mies ryhdistäytyi
Tshekkoslovakialaiset muistavat vielä hyvin, millaiselta Neuvostoliiton sotilaallinen hyökkäys Prahaan tuntui vuonna 1968. Siksi onkin ymmärrettävää, että maan presidentti haluaisi panna nyt sotahullulle Putlerille kampoihin. Kaikkien muidenkin länsimaiden olisi nyt aika ryhdistäytyä, jos kolmas maailmansota aiotaan välttää.
http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-1288674427705.htmlSylttytehdas taas käynnissä?
Ilkka Kanervan mukaan ruzzi-Putler on jo epäsuorasti myöntänyt olevansa vastuussa Ukrainan levottomuuksista. Tämä tunnustus on hyvä alku kohti Karjalan palauttamista. Pitääkin ottaa oikein ryyppy sen kunniaksi!
http://www.iltalehti.fi/ukrainan-kriisi/2014050218259566_uk.shtml
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset
Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi724989Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal1164699- 804183
Olisipa saanut sinuun
Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak1014097Veli Sofia teki urosmehiläisen työn
Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa33288Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no1223104- 352838
- 282777
- 402753
- 372752