Salainen päiväkirja eläintiloilta -kirjan mukaan eläinten lyöminen ja potkiminen on yleistä. Teoksessa myös kuvaillaan eläinten oireilua ahtaiden elinolojen vuoksi.
Into Kustannuksen kirja perustuu eläintenhoitajaksi opiskelleen Eveliina Lundqvistin päiväkirjamerkintöihin. Hän työskenteli tai vieraili alle vuoden aikana lähes 20 eläintilalla, kuten navetoissa, sikaloissa ja broilerihallissa, eri puolella Suomea. Lundqvist sanoo huomanneensa eläintuotannon perustuvan väkivaltaan.
- Mikäli eläin halutaan tiettyyn paikkaan, hakataan lantakolalla, ja jos se ei siltikään liiku, otetaan avuksi metalliputki. Jos sekään ei auta, käytetään sähköpiiskaa, kirjassa kuvaillaan.
Lundqvist halusi kertoa kokemuksistaan, jotta ihmiset saavat tietää, mitä tuotantotilojen suljettujen ovien takana tapahtuu. Media ei hänen mielestään välitä oikeaa kuvaa, koska tuottajan kanssa sovituista käynneistä syntyy siistittyjä tarinoita.
http://www.karjalainen.fi/uutiset/uutis-alueet/kotimaa/item/44739-uutuuskirja-kuvailee-elaintilojen-arkea-julmaksi
Eläimiä kohdellaan monilla tuotantotiloilla julmasti
4
72
Vastaukset
- jkl2
Lihakarja tiloilla lihakrja kasvatetaan teuraaksi asti ahtaissa karsinoissa joissa kymmenkunta nautaa yhdessä. Kylki kyljessä kiinni.
Paljon ahtaammin ja rajoitetummin elävät kuin turkiseläimet- Höpölöpö
Voi mikä emävale. Lihakarja kasvatetaan erittäin väljästi, jotta eläinten päiväkasvu muodostuisi mahdollisimman suureksi ja ympäristö olisi kaikin tavoin stressitön.
Älkää uskoko kaikkea paskaa, mitä satutte lukemaan. - kauheeta!!
Höpölöpö kirjoitti:
Voi mikä emävale. Lihakarja kasvatetaan erittäin väljästi, jotta eläinten päiväkasvu muodostuisi mahdollisimman suureksi ja ympäristö olisi kaikin tavoin stressitön.
Älkää uskoko kaikkea paskaa, mitä satutte lukemaan.Höh. Ja julminta kaikessa, lopuksi otetaan nirri pois ja tehdään makkaraksi. Ja sitten joku syö sen makkaran!
Eläinten surmaaminen kiellettävä ja lehmille perustettava vanhainkoteja. - bullshit.
Höpölöpö kirjoitti:
Voi mikä emävale. Lihakarja kasvatetaan erittäin väljästi, jotta eläinten päiväkasvu muodostuisi mahdollisimman suureksi ja ympäristö olisi kaikin tavoin stressitön.
Älkää uskoko kaikkea paskaa, mitä satutte lukemaan.Joopa joo... Entäs ns. luomuliha? Oikea luomukasvatus on täysin kiellettyä, kaikki on tarkasti säädetty ja oikeasti luonnomukaisia olosuhteita ei sallita karjankasvatuksessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen
"En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-83603768Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2463066Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi
Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy672513Drone-epäily Uudellamaalla
Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html1791559Kuka lääketeollisuuden lahjoma "professori" on tämän takana
Lääkäri Ari Miettinen on otettu kiinni poliisin toimesta. Ari on avoimesti tuonut esiin lääketeollisuuden bisneksen vast31547Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa
MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har241514Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?
Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään641470Muistatko? Pete Parkkonen kohahdutti intiimillä videolla - Katso se tästä!
Pete Parkkonen sai kohujulkisuutta Kohta sataa -videolla. Nyt Parkkonen voi kohahduttaa Euroviisuissa ainakin silloin, j141065- 611022
- 94978