Onko kellään tietoa missä sijaitsee sytysennakon asteikko ko. laitteessa? En äkkiseltään löytänyt edes mitään lovea hihnapyörältä ja pitäs sytkää säätää kun on todnäk liian myöhäisellä (hyytyy kierroksilla). Katson kärkivälit ja alipainesäätimen toiminnan tietysti samalla. Kun ei ole mitään ohjekirjaa tms. niin ajattelin 0.4 kärkiväliä ja esim. 10 asteen perusennakkoa vai onko jollain tarkempia arvoja tiedossa. En tosin ole varma voiko soveltaa Fiatin arvoja mutta kone on kyllä tuo 767cc ja täysin saman näköinen muutenkin. Kiitos etukäteen jos tietoja löytyy.
Seat 800 (Fiat 600)1966 sytytys
12
2013
Vastaukset
- tuolta
http://www.mediafire.com/download/7dx50b0xjuou6f2/Manual de Taller Fiat 600.pdf
tuolta löytyy Espanjan kielinen käyttis. Sieltä kyllä löytyy sytysennakot, kuin myös mistä sytytsennakon merkit löytyy.Kampuran hihnapyörässä ne on ainakin ennen olleet.- seat800
Kiitos tosi paljon avusta. Selailin opuksen läpi ja suunnilleen jäljillä olin eli 10 astetta ennakkoa ja joku 0.5 kärkiväli. Jotenkin äkkiseltään näytti hihnapyörän merkki olevan epäloogisesti kiinteän merkin oikealla puolella vai pyöriikö kone vastapäivään mutta se selviää. Tuo on kaverin auto ja mä vaan auttelen ja tuollaa oli muutakin hyödyllistä tietoa.
- Voi hohhaijaa
Voi veikkonen,automies ja harrastaja eikä kusiaisen säätöarvoja tai ohjekirjaa mistään...??
Ei millään pahalla,mutta kupla lie yhtä ainutlaatuinen ajopeli ja koska sinulla on netti niin ostat sen ohjekirjan vaikka Ebaysta ,joltain suomenkieliseltä myyntipalstalta,käyt rompetorilta löytämässä moisen tai ihan reilusti Alfamerin verkkokauppaan/myyntipisteeseen ja ostat koko auton korjauskäsikirjan hurjaan parin-kolmenkympin hintaan niin siitä selviää vähän muutakin...meinaan josko jotain pikkuvikaa pukkaisi vaikka nyt tai tulevaisuudessa....- Mistä näitä sikiää?
^ Alfameria mainostava ääliö.
- Eka museointi?
Jostain on aloitettava...
- Termistö Uuno
Kiitos eka museointi. Olin aikanaan niin köpsä (tyhmä) että yhteiskunnan päättäjät
katsoivat minun kouluttamisen olevan hukkaanheitettyä rahaa??
Jostakin syystä innostuin autoista ja se kiinnostus on kantanut näihin päiviin.
Merkillistä kyllä, jos aikanaan kysyi jotain juttua, tosi ammattimies ( naisilta
ei ollut kysyttävää) kertoi avoimesti vastauksen.
Nykyisin nämä hyvin kouluttautuneet, yhteiskunnan eteenpäin viemät TOIVOT
vain (I)lee.. - Moottorimies
Mikä on muuten sytytysjärjestys tässä moottorissa? Silläkin voi olla vaikutusta.
- sitroen.
Sekin selviää siitä kirjasta. Tai kun avaat venttiilikopan ja pyörität moottoria käyntisuuntaan.
Tämä ohje toimii kaikissa moottoreissa.
Jos ei toimi, niin vika on sinussa, ei ohjeessa. - kuukautisside
sitroen. kirjoitti:
Sekin selviää siitä kirjasta. Tai kun avaat venttiilikopan ja pyörität moottoria käyntisuuntaan.
Tämä ohje toimii kaikissa moottoreissa.
Jos ei toimi, niin vika on sinussa, ei ohjeessa.Kakspyttysen moottorin sytytysjärjestys.....hahhaa....sitikkamiehellä ei taida olla kaikki rätit sitikassa.
- kuukautisside
sitroen. kirjoitti:
Sekin selviää siitä kirjasta. Tai kun avaat venttiilikopan ja pyörität moottoria käyntisuuntaan.
Tämä ohje toimii kaikissa moottoreissa.
Jos ei toimi, niin vika on sinussa, ei ohjeessa.Kakspyttysen moottorin sytytysjärjestys.....hahhaa....sitikkamiehellä ei taida olla kaikki rätit sitikassa.
- Moottorimies
kuukautisside kirjoitti:
Kakspyttysen moottorin sytytysjärjestys.....hahhaa....sitikkamiehellä ei taida olla kaikki rätit sitikassa.
Niin onko se järjestys 1-2 vai 2-1?
- 1+7
kuukautisside kirjoitti:
Kakspyttysen moottorin sytytysjärjestys.....hahhaa....sitikkamiehellä ei taida olla kaikki rätit sitikassa.
Mistä tuplaviesti vltturätti on saanut tietoa että 767cc Fiatin moottori olisi 2-pyttyinen? No, typeryytesi ainakin paljastit.
Kyllä siinä neljä sylinteriä on.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3253815Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1283550Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku42240- 1121664
Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181558Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241299Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j136927Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit99880Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta77807- 86751