Oma vakuutusyhtiö puualan pk-yrittäjille

Näyttäisi siltä, että vakuutusyhtiöt ovat päättäneet luopua yhdessä tuumin puualan yritysten vakuuttamisesta.
Tämä on ajanut ahtaalle monia yrityksiä.

Olisiko mahdotonta yrittäjillä perustaa omaa vakuutusrahastoa, jolloin pääsisitte vakuutusyhtiöiden ikeestä?
6277
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Ei vakuutusyhtiön perustaminen ole mitenkään mahdotonta. Mutta hommassa pitäisi olla liiketaloudellisesti jotain järkeä. Jos siinä olisi, niin varmasti vakiintuneetkin vakuutusyhtiöt antaisivat vakuutuksia.

Eli joku mättää toimialassa... Ettei olisi turhan paljln koijareita matkassa?

Äänestä

Ei kai ne kaikilta sentään ole vakuutuksia irtisanomassa? Liittyykö asiasi tähän sprinklereiden vaatimisjuttuun, joka tämän pari vuotta vanhan uutisen mukaan koskisi 250 puualan yritystä?
http://www.proliitto.fi/fi/media/uutiset/puuala-kipinoi-vakuutusyhtiot-eivat-saa-kiristaa-puuteollisuusyrityksia-sprinkleri-ostoksille.html

Vakuutusalan säännöt ovat kummallisia. Esimerkiksi me emme saa tiilirakenteisen kerrostalon katutasossa olevaan 100 m2 kokoiseen toimistotilaamme normaalia Vesivahinko- ja Palovakuutusta!

Ensin pitäisi kalteroida ikkunat 10 cm välein 12 mm vahvuisilla kaltereilla, laittaa ulko-oviin saranatapit ja särkymätön ulko oven lasitus, mahdollisesti hälytysjärjestelmä jne.

Vakuutusyhtiöt pitävät vesi- ja palovakuutuksensa naimisssa murtovakuutuksen kanssa. Jos emme tee tästä tilasta kalteroitua murtovarmaa bunkkeria, niin silloin emme saa myöskään vesi ja palovakuutusta itsellemme.

Tapiola Vakuutusyhtiö on sen varmentanut, että näin on asiat, ja säännöt heidän vakuutusehdoissaan. Ilman mitään tilavakuutuksia tässä siis vuosi toisensa perästä mennään.

Äänestä

Heh heh - näin lama-aikana ne puualan yritykset on jostakin ihmeen syystä aivan erityisen tulipaloherkkiä.....

Äänestä

>> joka tämän pari vuotta vanhan uutisen mukaan koskisi 250 puualan yritystä?

Uutinen on päivätty 11.2.2014. Se ei siis ole pari vuotta vanha. Uutisessa on linkki tiedotteeseen, joka on niin ikään päivätty 11.2.2014. Linkkitekstissä on virheellisesti vuoden kohdalla "2012", mutta itse tiedotteessa vuosiluku on oikea.

Äänestä

Eikö liene jo korkea aika näyttää tulitikkua. Vai onko EU-direktiivien mukaiset CE serfiointi proskat tehty kalliilla rahalla.

Äänestä

No minkähän takia vakuutusyhtiöt vaativat sprinklereita? Olisiko vaikka, ettei pala koko pska maan tasalle?

Puupajat ym.t ovat erittäin herkkiä syttymään, joten ne ovat erittäin suuri riski vak.yhtiöille.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Alasajo kirjoitti:

Näyttäisi siltä, että vakuutusyhtiöt ovat päättäneet luopua yhdessä tuumin puualan yritysten vakuuttamisesta.
Tämä on ajanut ahtaalle monia yrityksiä.

Olisiko mahdotonta yrittäjillä perustaa omaa vakuutusrahastoa, jolloin pääsisitte vakuutusyhtiöiden ikeestä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu