Helsinki vs Tampere

helsinkii

mielipiteitä ja perusteluja?

9

281

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Popdoa

      Molemmat ovat mukavia kaupunkeja. Tampere vie kuitenkin mielestäni kokonaisuudessaan voiton karvan verran. Helsingin pisteitä laskee hieman tuo itäinen puoli, kun taasen Tampere on aika pitkälti kokonaisuudessaan turvallista seutua.

      Tämä yksinasujan suusta sanottuna. Mikäli minulla olisi lapsia, niin Tampere veisi aivan ehdottomasti voiton.

    • uusstadilainen

      Vastaan fiilispohjalta, että Helsinki.

      Tampereella kävin aikoinaan syntymässä, ja sielläpäin tuli asuttua jonkin aikaa lapsuudessa on edelleen paljon sukua.

      Jotenkin Tampere vain on kovin junttimaisen oloinen paikka, vaikka iso kaupunki onkin. Mielestäni siellä on jossain määrin ikään kuin samaa virettä kuin eteläpohjalaisissa (eli tietynlaista junttimaisuutta). Eteläpohjanmaa on opiskeluajoilta siis tuttua seutua.

      Toisaalta jos pitäisi Stadista nyt jonnekin väkisin lähteä, niin kyllähän Tampere varmasti olisi yksi hyvä vaihtoehto. On siellä ainakin halvempaa kuin Helsingissä.

    • kunnioittakaa vanhaa

      Ainakaan Tampereella ei ole kaikkia vanhoja historiallisia rakennuksia revitty alas, kuten Helsingissä. Helsingissä on vain tehty liikaa lasipömpeleitä. Ei ole kiva kun kun junalla tulee asemalle ja näkyvissä on vain kurjia lasirakennuksia. Täällä Tampereella on säilytetty paljon vanhaa ja uudetkin on mukailtu niin, että eivät hirveästi erotu vanhoista rakennuksista. Viimeksi käydessäni Helsingissä kahden lasirakennuksen välistä näkyi eduskuntatalo. Toivottavasti laittavat siihenkin lasipömpelin. Turhaan se eduskuntatalo näkyy!
      Tampereella remonteerataan 50-luvun asuintalotkin ihan uuteen uskoon. Ulkoa päin ovat entisenlaisia, ehkä maalia pintaan, mutta sisältä ihan kuin uusia. Helsingissä vanhat rakennukset puretaan ja tilalle rakennetaan erittäin rumia rakennuksia. Tuossa on yksi syy, miksi muutin Tampereelle, ainakin silmä lepää. Helsingissä piti monasti olla silmät kiinni.

      • helsinkii

        Toisaalta jos kunnioitat vanhaa, niin Helsingillähän on aika suuri merkitys suomen historiassa toisinkuin tampereella...


      • uusstadilainen

        "Tampereella ei ole kaikkia vanhoja historiallisia rakennuksia revitty alas, kuten Helsingissä. "

        Jaa-a, kyllä mun mielestäni Tampereella on sitä rumaakin aika tavalla, esim. Ratinan alue, jonne on viime vuosina rakennettu paljon Hataanpään valtatien reunamat.

        Kyllähän Helsingin kantakaupungissa vanhaa riittää. Uusia lasi- ja metallipömpeleitä on sitten tietty esim. Kamppi ja Sanomatalo Töölönlahden seutu, jonne nyt tullut useampi laatikkorakennus. En sanoisi niitä rumiksi, mutta myönnettäköön, että eivät mitään silmäähiveleviäkään ole. Pasila, ettenkin Itä-Pasila on sitten monen mielestä yksi karu paikka keskustan kupeessa, mutta itse kyllä tavallaan tykkään siitä. Siellä on oma fiiliksensä, kun koko paikka on rakennettu "kannen päälle", kaikki talot ovat korkeita välissä pieniä puistoplänttejä.


      • uusstadilainen
        uusstadilainen kirjoitti:

        "Tampereella ei ole kaikkia vanhoja historiallisia rakennuksia revitty alas, kuten Helsingissä. "

        Jaa-a, kyllä mun mielestäni Tampereella on sitä rumaakin aika tavalla, esim. Ratinan alue, jonne on viime vuosina rakennettu paljon Hataanpään valtatien reunamat.

        Kyllähän Helsingin kantakaupungissa vanhaa riittää. Uusia lasi- ja metallipömpeleitä on sitten tietty esim. Kamppi ja Sanomatalo Töölönlahden seutu, jonne nyt tullut useampi laatikkorakennus. En sanoisi niitä rumiksi, mutta myönnettäköön, että eivät mitään silmäähiveleviäkään ole. Pasila, ettenkin Itä-Pasila on sitten monen mielestä yksi karu paikka keskustan kupeessa, mutta itse kyllä tavallaan tykkään siitä. Siellä on oma fiiliksensä, kun koko paikka on rakennettu "kannen päälle", kaikki talot ovat korkeita välissä pieniä puistoplänttejä.

        Jätkäsaari on muuten kamala. Tietty se on vielä vaiheessa, mutta aika hirveitä laatikoita sinnekin näkyy tulevan.


    • SetäNeuvoo

      Helsinki

      ykköspaikka vähän joka asiassa Suomessa niin Stockasta indierockkareihin
      papereilla Stadin kouluista suurempi painoarvo työmarkkinoilla
      keskustan alueen puistot meret rakennukset kombinaatio ettei Suomessa missään
      parempi kapakkatarjonta (itsellä oli kantapaikka Manala)
      kulttuurirajonta
      hyvä ja yhteiuskunnan subventoima joukkoliikenne
      voit nähdä paljon enemmän julkkisksia ja solmia itsellesi edullisia tuttavuuksia
      Stadi on gourmetissa Suomen ykkönen

      - asuntojen hinnat niin vuokralla kuin ostettuna aivan liian kalliit
      - kummallakaan yliopistoilla Helsingissä et helpolla saa hyvää kontaktia professoreihin; Tampereella ollaan maanläheisempiä ja neuvotaan omia opiskelijoita enemmän
      - kun otat kävelymatkat julkislle huomioon rullaraput ja siirtymät menee työmathoihin helposti jopa toista tuntia päivässä

      Tampere

      perheen perustamisen kannalta parempi; perheasunto hyvältä alueelta on normikansalaiselle mahdollinen
      rennommpi meininki; pääkaupungin eduista iso osa ilman pääkaupungin joskus esiin tulevaa snobbailua
      yllätys, yllätys; Pohjoismaiden suurin kauppahalli

      - muutamien koulutusalojen ykköspaikka -> vaikka poliisien ja kirjastolaisten on vaikea työllistyä juuri Tampereelle

      muutama pointti

    • H:ki - T:re

      kasvat yhteen - rataa myöten, kuten sateliittikuvista näkee.

    • ap.

      Up

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen jotenkin

      Epävarma ulkonäöstäsi
      Ikävä
      219
      5963
    2. Minun rakkaani.

      Haluaisin käden mitan päähän sinusta. Silleen, että yltäisin koskettamaan, jos siltä tuntuu. Olen tosi huono puhumaan, m
      Ikävä
      26
      3734
    3. Koska näet seuraavan kerran

      Kaivattusi? Onko päivä tiedossa vai sattumasta kiinni?
      Ikävä
      82
      2587
    4. Ootko nainen jotenkin

      itseäs täynnä? Mars laihduttamaan. 🫵🏽 K
      Ikävä
      39
      2111
    5. Hyvästi.....

      En vain enää jaksa.....
      Ikävä
      33
      1892
    6. Hyvää yötä

      Mm❤️
      Ikävä
      45
      1868
    7. Ongelma Ibizalla

      Mistä saada triatleetin jalkaan mahtuva kenkä häitä varten?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      107
      1765
    8. Eelle

      Huomenta,ajattelen sua..
      Ikävä
      21
      1656
    9. Hauskaa nimipäivää rakkaalle!

      On kova ikävä. Rakastan sua ikuisesti ❤️🤗😘
      Ikävä
      27
      1502
    10. Tappajamanne kiinni

      Herätys koko Mikkeli! Nyt tietoa kehiin, että saadaan tämä tappaja kiinni!
      Mikkeli
      33
      1448
    Aihe