Miten Suomen liittäminen Venäjään tullaan toteuttamaan. Millä sotilaallisella suunnitelmalla Venäjä toteuttaa Suomen valtauksen.
Miten Venäjä valloittaa Suomen
Suomi Venäjään
57483
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 57
Vanhimmat
Totta. Skandinaviassa on vielä Natoon kuulumattomia alueita joihin Venäjä haluaa hyökätä. Ukrainan Krimin opetus on se että ensin astutaan Ruotsin ja Suomen maaperille huonosti suojeltuihin Gotlantiin ja Ahvenanmaalle. Sitten alkaa vaatimusten esittäminen. Siinä ei ole Nattoon kuulumattomilla Ruotsilla ja Suomella muuta vaihtoehtoa kuin kuunnella kiltisti miten Venäjä käskee toimimaan.
Kalingradin laivasto lämmittelee parhaillaan moottoreita.
"Siinä ei ole Nattoon kuulumattomilla Ruotsilla ja Suomella muuta vaihtoehtoa kuin kuunnella kiltisti miten Venäjä käskee toimimaan."
Aina on vaihtoehtoja. Jo Talvisota sen opetti.
Mitä vaihtoehtoja talvisota opetti.
1nen asia mitä venäjä tarvi suomesta Suomi ei kuulunnu neuvostoliittoon joten täällä ei ole mitään sotilastukikohtaa plus mitä venäjä täältä saa ei mitään ehkä ison pellon tulevaisuudessa ku liitytää natoon niin ensimmäinen vetypommi tulee ruotsii ja suomeen väliii....
https://www.youtube.com/watch?v=5-971beSyOU
Kovastipa olet sotainen? Näinä päivinä stallarin ego on paisunut niin suureksi, että mellkein halkeaa! Arki saapuu kohta!
Kehno visio.
Gotlannin miehitys ei edistäisi Ruotsin, eikä Ahvenanmaan miehitys Suomen miehitystä. Molemmissa väestöpohja on vähäinen ja merkitys maan kokonaiskuvalle pieni. Saaret olisivat myös helppo, eristetty pommituskohde, valloittajalle vaikea huoltaa, omistajalleen liittolaisineen helppo maali, jonka pommittamisessa ei omia tappioita juuri tulisi.
Tykkivenediplomtia toimi Japania vastaan 1800-luvulla, mutta ei enää.
Suomi ei kuulunut Neuvostoliittoon joten siksi Venäjä hyökkäsi.
"Tykkivenediplomtia toimi Japania vastaan 1800-luvulla, mutta ei enää"
Kerropa se Putinille!
Totta, venäjä valloittaa Suomen silloin , kun se haluaa. Ei Suomen resurssit riitä vastarintaan. Miehittämiseen ei syitä tarvita. Me suomalaiset ollaan liian sinisilmäisiä ja luottavaisia .
Venäläiset eivät ole muuttuneet, eivät ainakaan johtajat. Miksi rajalla on niin vahva aseellinen varustus ? Ei ne huvikseen siellä ole.
Nyt kun venäläisiä on Suomessa , niin sekin vaikuttaa asiaan.
Kautta aikojen on itärajaa siirrelty, miksi ei nyt. Suomen päättäjille vaan terveiset. Itäinen karhu ei nuku.
Ole hiljaa Juntti ja kuuntele viisaampaasi. Nyt on vuosi 2014 ja meillä ei niitä ydinaseita ole toisin kuin punakoneella. Se on kuuöe niin että kun sieltä miehet tulevat tänne me olemme täälä kiltisti nöyristelemässä ettei meidän maata raiskata. Ärsyttää lukea tollasia Juntti uho puheita "kyllä myö voitetaha ku rynkky selkähän ja jäähernekeitollaha kurkustaha alas ni hyvä tullee" joo joo ota pää pois perseestäs ja herää todellisuutees.
Täytyy mies vaihtua siihen, että löytyy se viisaampi!
Tuollainen usko voiman oikeutukseen on todella vanhanaikaista!
Talvosota opetti että ei ole muita vaihtoehtoja kuin sota tai Nato jossa ei sodita.
Punikki on punapersepaviaani. Punikki vastustaa natoa. Punikki on vaikeasti kehitysvammainen.
Mihin Venäjä on pudottanut vetypommin kun maa on liittynyt Natoon. Oletko päästä sairas?
ei valloita mitenkään..
Finnish Military Power Guardian of the North Finnish Defence Force Finland Army
http://www.youtube.com/watch?v=-8SUlX44IMc
Mitään vetypommeja ei ole tullut mihinkään väliin naton takia, ainoastaan venäjäintoilijoiden korvien välisen pururadan väliin. Päästään on pehmeä Natovastustaja.
Vanhanaikaista ja itseään jalkaanampumista. Nyt kaikki tietää mikä Venäjä tulee aina olemaan. Tyhmien johtajien johtama roistovaltio.
Venäjä valloittaa Suomen siirtämällä ison kasan joukkoja rajalle. Sitten pari strategista pommittajaa (Tu-95 tai tu-160) käy pyörimässä Helsingin yllä ja Venäjä ärähtää. Arcadianmäellä menee tämän jälkeen löysät housuun ja siellä rustataan ystävyyssopimus, ja Suomesta tulee Venäjän autonominen maakunta parilla isolla tukikohdalla.
Bensan ja kirkkaiden hinta halpenee.
"Venäjä valloittaa Suomen siirtämällä ison kasan joukkoja rajalle. Sitten pari strategista pommittajaa (Tu-95 tai tu-160) käy pyörimässä Helsingin yllä "
Jotka it-ohjukset tai Hornetit tiputtaa.Jonka jälkeen Putin vetäytyy takaisin esinahkaansa:-)
kaksinkertaisella äänennopeudella lentävä ja 15 kilometrissä kiitävä vehje koukkaa suomenlahdelta ja käy kääntymässä Helsingin yllä?
Yritä nyt pahvi herätä. Ainoa joka suunnilleen ylettyy sinne eli Buk M1:kin on Venäläisvalmisteinen. Kai ne nyt oman vehkeensä tutkan pystyy tukkimaan. ja kun hornetti on ilmassa niin olis parikin pommittajaa pystynyt käymään tiputtamassa lastin.
Pommikone ei lennä kaksinkertaisella äänennopeudella ja Suomella OLI JO 1980-luvulla IT-ohjuksia, jotka yksivät tuota korkeammalle!
Nyt löytyy jo parempiakin! Sinun Tupolevisi päätyvät Messuhalliin sotasaalisnäyttelyyn:-D
taktinen ydinkärki riittä arkadianmäellä ja intissä ei keretä ees kissa sanoa ku kävellä sini valko punaisen lipun alla
Siinä on tarkkispoja ratkaisu kaikkeen epämieluisaan: ydinpommi?
Sanos pahvi, että miksei Krimiä tai Kiovaa ole pommitettu ydinpommeilla? Et arvaa? Kerronko?
SIKSI, että ydinase on tavattoman epäkäytännöllinen ase! Se tuhoaan kohteen asumattomaksi sadoiksi vuosiksi ja tuhoaa tehokkaasti käyttäjänsä maineen!
Lisäksi riski sodan leviämisestä ydinsodaksi on suunnaton! Todellisuudessa ei Venäjä ole mitenkään immuuni ydinsodalle eikä Putin ole yhtä tyhmä kuin tarkkispoika!
hmmm onko trolli tuttu käsitys just menit siihen ;P
Ei se mikään trolli ole vaan rehellinen mielipide. Kestä se.
Rakas tarkkis yritäs nyt vähän keventää tunnelma toi minun kommentti fawkesguy 5.3.2014 02:51 oli trollaus sulle, muta what ever. Toi koko valloitus juttu on vaa niin naurettava asia että sitä ei voi otta tosissaan. Kuten venäjän pressa totes että niiden ydin/vety aseet ainoastaas suojakilpi... ei hyökkäyskalusto... ja muutenki venäjän ja suomen rajan kohalla venäjällä on niin paljon kalustoa ku koko europalla on venäjän rajalla.
Ja todellaki ajattelen että putinin sana pitää kuten tähänki mennessä jote no hätä.
Unohdit kertoa vielä, että yleensä tuulee lännestä itään päin. Tuskin he radioaktiivista paskaa Pietariin haluavat.
Miksi Venäjä vallottaisi Suomen? Ukrainan kriisi liittyy Naton/EU:n ja niiden vastavoiman väliseen kamppailuun hegemoniasta.
Venäjällä ei ole syytä hyökätä Suomeen, ellei Suomi uhkaa sitä. Suomen nykyinen aseistuskaan ei sovellu kovin tehokkaalle/ulottuvalle hyökkäykselle (kannattaa kuitenkin huomioida Suomen aikeet ostaa Hornet-yhteensopivia risteilyohjuksia Yhdysvalloista). Ukrainan kriisin avulla käydään mediasotaa, jolla pyritään käännyttämään viimeisetkin eurooppalaiset valtiot Nato-jäsenyyden kannalle. Lisäksi tällä sidotaan huomio/voimavaroja Lähi-Idän tapahtumista.
Jos Venäjä "hyökkäisi" Suomeen, voisi se jo pelkällä kaasu/öljykaupan pysäyttämisellä romahduttaa Suomen. Mikäli käytännön sotatoimiin päädyttäisiin, ei tarvitsisi kuin muutaman taktisen iskun strategisiin kohteisiin maassamme, peli voisi olla ohi jo päivässä.
P.S. Ei Nato-jäsenyys Suomea auta millään lailla. Olisi parempi pitää hyvät suhteet sekä länteen, että itään, sitoutumatta mihinkään liittoumiin kenenkään kanssa. Se vain taitaa olla mahdotonta.
"Miksi Venäjä vallottaisi Suomen?"
Miksi se sitten valloitti suvereenin maan niemialueen?
"Ukrainan kriisi liittyy Naton/EU:n ja niiden vastavoiman väliseen kamppailuun hegemoniasta."
Ei liity. Nato/EU ei ole edes paikalla. Ja miksi asia liittyy Ukrainaan, mutta ei Suomeen?
"Venäjällä ei ole syytä hyökätä Suomeen, ellei Suomi uhkaa sitä. "
Niin? Ukrainako uhkasi? Olet epälooginen?
"Suomen nykyinen aseistuskaan ei sovellu kovin tehokkaalle/ulottuvalle hyökkäykselle (kannattaa kuitenkin huomioida Suomen aikeet ostaa Hornet-yhteensopivia risteilyohjuksia Yhdysvalloista)."
Ne on jo ostettu. Entä sitten?
"Mikäli käytännön sotatoimiin päädyttäisiin, ei tarvitsisi kuin muutaman taktisen iskun strategisiin kohteisiin maassamme, peli voisi olla ohi jo päivässä."
Älä ihmeessä? Tämä sama maa, joka resusi vuosia Tshetseeniassa?
"Ei Nato-jäsenyys Suomea auta millään lailla. "
On se auttanut Baltian maita.
"Olisi parempi pitää hyvät suhteet sekä länteen, että itään, sitoutumatta mihinkään liittoumiin kenenkään kanssa."
Ihmeellistä! Olet edennyt vanhasta YYA-liturgiasta niin pitkääle, että pelkät idänsuhteet ei enää riitä. Hieno kirjoitus:-D
"Ukrainan kriisin avulla käydään mediasotaa, jolla pyritään käännyttämään viimeisetkin eurooppalaiset valtiot Nato-jäsenyyden kannalle. Lisäksi tällä sidotaan huomio/voimavaroja Lähi-Idän tapahtumista."
Eli Ukrainan miehityksestä ei kannata puhua ettei huomio kääntyisi pois Syyriasta? Taidat olla piilohumoristi:-D
LIsäys https://www.youtube.com/watch?v=5-971beSyOU
Tarkkispoikaa ilahduttaa aina toisten maiden Quislingit. Toki itse sellainen myös toiset tunnistaa!
Koko tämän viestiketjun otsikko on täysin rusofobinen. Jos Venäjällä olisi tarvetta ollut, se olisi sen tehnyt jo.
Kannattaisi käyttää tervettä järkeä ja olla provosoimatta turhaan niitä kansalaisia jotka eivät ole niin kiinnostuneita todellisista tapahtumista.
Tonttu! Keskustelupalstalla lännessä voi keskustella aivan mistä hyvänsä! Tiedätkö maan, jossa ei voi! Tai missä mielenosoituksiin pääsee valtion työajalla tukemaan presidenttiä ja vastamielenosoituksessa tulee poliisin pahoinpitelemäksi?
Sellaista maata sinä kantoinesi edustat! Koetapa nyt provosoitua:-D
Mitä mitä. Etkö ole koskaan kuullut että Venäjä on hyökännyt Suomeen ja murhannut 100 000 Suomalaista.
Mistä näitä pöpipäitä sikiää. Kaikilla Natovastustajilla on päässä vikaa. Ei aivot toimi niinkuin ihmisellä kuuluisi toimia.
Vastaus "Tarkkis unelmoi" Et varmasti huomanut että kysymyksessä ei ollut keskustelun rajoittamisesta, kuten yrität syystä tai toisesta (en viitsi tarkentaa syytä) väittää. Vaan kysymyksessä oli sen laadullinen sisältö.
Eikö mielestäsi täällä lännessä voi keskustella laadukkaasti? No itse asiassa esität vastauksen jo esittämässäsi kysymyksessä. Onnea!
Kedskusteliossa otetaan väliin kantaa myös kärjekkäästi
Kysyt, että eikö mielestäsi täällä lännessä voi keskustella laadukkaasti? Valitettavasti vastaus on ei! Alkuun sitä yritin, mutta pian havaitsin, ettei se täällä ole mahdollista, koska osa keskustelijoita viljelee suoranaisia törkeyksiä tai rivouksia. En pidä edes itseäni keskitason kirjoittajana tuossa sarjassa!
Oheisena malliksi vastauksista, joita olen itse saanut viimeisen2 vkon aikana:-)
Arvoisa tyhjänpuhuja.
""Tuoko oli se paras 'todistus', minkä keksit? Olipa vallan järisyttävä todiste:-) ""
Et sinä viistopää ole nyt vain ansainnut yhtään järisyttävämpää todistetta yhtään mistään.:-))))
Koita sinä viistopää nyt ihan itse ensin ansaita oma arvostuksesi,ettei sinua nyt vain pidetä tämän palstan suurimpana pellenä,niin kuin nyt ainakin on tapahtunut sinun kohdallasi.:-))))
Sontakallo ja pissapää taas haaveilee olemattomia!
Viistopääpöhvelikös se taas siellä alkoi parkumaan omaa surkeuttaan.
Mutta älä välitä viistopääpöhveli.Sinähän olet nyt jo pienen pieni osa tuota niuvanniemen mielenterveyshenkilöstön tutkimustulosta.:-))))))))))
Sinun kanssasihan viistopää eri keskusteluissa pärjää aina erittäin hyvin ja selviytyy aina voittajana kun on vain aina täysin eri mieltä kuin sinä olet jonkin asian suhteen.:-))))))))
Voi voi sinua onnetonta viistopääpöhveliä.
Sinähän vajoat nyt ihan koko ajan vain entistä enemmän ja syvemmälle vain omaan pas... eiku ulosteeseesi.:-))))
Mutta älä sure viistopää,sinua tullaan kyllä aivan varmasti "kurmuuttamaan2 myös tulevaisuudessakin.Lupaan sen.:-)))))))))
Valitettavan hyvät esimerkit! Kertonevat paljon kirjoittajistaa, joila on omituinen argimentointi.
omitakeinen argimenttia esitetään puniikki
http://www.demari.fi/politiikka/uutiset/20231-soinin-yhteistyokumppani-ihailee-putinia-johtajana
Ei sitä tuu tapahtuu!!!!!!!!!
Sittenhän voimme lakkauttaa armeijan. Hyvin oivallettu.
oon samaa mietä ku niiivarmaa
Venäjä valloittaa Suomen samalla tavalla kuin ennen talvi ja jatkosotaakin sillä erotuksella, että nyt ne joutuu tappelemaan 22 muuta EU maata vastaan !!!
Venäjä voi tehdä sen vapaasti käveleskellen itärajan yli. Natovastustajat eivät Venäjäinnossaan ala taistelemaan Venäjää vastaan.
Venäjähörhöillä on liian suuri rooli Suomen puolustuksessa joka on olematon ja epäuskottava.
Vain Nato on uskottava puolustus.
Ostakaa tai lainatkaa Antti Kauranteen kirja PUNAINEN PORVOO.
Siinä kerrotaan miten moderni Venäjän armeija hyökkää Suomeeen.
Pölvästiä vastustaa natoa. Miten venäjä liittää naton itseensä.
Koskas tämä nyt on tapahtumassa tämä Venäjän Suomen valloitus?
Minkälainen direktiivipläjäys tulee verrattuna Eurostoliiton vastaavaan? Palataanko vuosien 1809-1917 autonomiaan vai mitkä ovat kaavailut Suomen hallintojärjestelyiksi? Tottahan UPI:n CIA-Tiltut tämän ovat selvittäneet? Kertokaa!!!
Ensin tarvittaisiiin jokin syy. Onko sellaista?
Venäläisvähemmistö Suomessa on pieni, vapaasta tahdostaan tänne asettunut, tavallisesti työtä tekemään, eikä se ole erityisen sorrettukaan millään mittapuulla.
Historiasta saa kaivaa aika pitkältä taaksepäin perustetta Suomen ja Venäjän yhteenkuuluvuudelle. Entisillä Neuvostoliiton mailla tilanne on muistissa 23 vuoden takaa.
Toisaalta pitää muistaa, että vaikka Venäjällä kansalaisten enemmistö ei näkisi Suomea minkäänlaisena ongelmana, vaan erittäin sympaattisena naapurin ostos- ja turismikohteena, yksittäinen vallanpitäjä voi ei-kansanvaltaisessa järjestelmässä pian lietsoa valkoisen mustaksi. Pelinappulat kansainvälisessä politiikassa ovat kuitenkin johtajilla, ei kansoilla itsellään.
Se tapahtuu siten kuin on kuvattu sivulla 34
http://www.puolustusvoimat.fi/wcm/1da21d804868e06a9246ba5c6ba8100e/StratL2_47w.pdf?MOD=AJPERES
Raportissahan lukee hyökkäyksen ensimerkeistä seuraavaa: "Ensimmäisessä vaiheessa ilmavoimat, sotilastiedustelu GRU:n erikoisjoukot ja tiedustelupalvelujen (FSB ja SVR) taistelujoukot suorittavat iskuja vihollisen tärkeimpien kohteiden valloittamiseksi tai tuhoamiseksi ja vihollisen sotilaallisen ja poliittisen johdon eliminoimiseksi. Tämän jälkeen liikehtimiskykyiset joukot murskaavat ja tuhoavat armeijan ja rintamailmavoimien taistelukoneiden ja merivoimien avulla vihollisen asevoimat ja ottavat haltuunsa näiltä vallatut alueet. Tämän jälkeen maavoimien alayksiköitä ja sisäministeriön joukkoja – mieluummin taistelukokemusta omaavia joukkoja – tuodaan sotatoimialueelle. Niidentehtävänä on ottaa tärkeimmät kohteet haltuunsa ja suorittaa ”puhdistustoimia” alueella. Sen jälkeen ne, yhdessä paikallisen väestön venäjämielisistä muodostetun miliisin avulla, ottavat haltuunsa koko vallatun alueen ja varmistavat kansallismielisten henkilöiden eliminoimisen ja joidenkin väestön osien karkottamisen joiltakin alueilta. On korostettava,ettei paikallisia viranomaisia tarvita erikoisoperaatiossa muuten kuin siinä tapauksessa, että ne ovat hyödyllisiä sotilaallisen alueellisen kontrollin tukena"
Vanhentunutta tietoa...
Jopa puolustusvoimissa on höperöä porukkas
Suomi saattaisikin toimia noin. Venäjä ei.
Ehkä se tapahtuu samalla periaatteella kun syyskuun iskut. Laitetaan sotaharjotusta mukaan ja siitä se alkaa?
Venäjä ei valtaa mitenkään Suomea kun se usko kerralla viime sodisssa
Suomella ja Venäjällä on hyvät suhteet. Venäjä ottaa haltuun vain alueet joihin Nato muuten tunkeutuisi sitä uhkaamaan?
Miksi Natotiltut pelkäävät ja Vollottavat edelleen Suomessa. Lähtekää jonnekin Natomaahan turvaan.
Putin on niihin luvannut olla hyökkäämättä.
Siinähän unelmoitte. Mitäs jos käyttäisitte tuota teidän superioriteettia joskus jonkun hyvän keksimiseen?