Tarinanne

Silloin tällöin joillain keskustelupalstoilla kysytään, että miten voi tulla uskoon. Haluaako joku kertoa, että miten olet tullut uskoon?

3

277

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pahimman kautta

      Itse tulin uskoon pahimman koettemuksen kautta. Ja se on varmasti oman lapsen kuolema. Lapseni ei ollut syntynyt vaan vasta alkutaipaleella kohdussani, kun ilmeni että hän oli menehtynyt. Lisäksi jouduin abortoimaan lapsen koska hän ei poistunut luonnollisesti elimistöstäni. Se oli vielä kauheampaa. Suruni oli aivan pohjaton, silloin huusin Jumalaa iltaisin itkiessäni avuksi. Ja hän tuli. Itselläni tuli pakottava tarve alkaa lukemaan Raamattua ja sain sisäisen rauhan lopulta. Uskon näin että Pyhähenki tulee ihmisen sydämeen ja kehoittaa tekemään asioita tullaksemme lähelle Jumalaa ja Jeesusta. Ja Raamatusta olen saanut paljon vastauksia kysymyksiini. Uskonkin että Jumala sallii meille vaikeudet, ikään kuin herätelläkseen meitä. Pahimman tuskan keskellä pyydämme Herraa avuksi ja Hän tulee, kiitos ja ylistys!

    • elämä on hyvää

      Minua on kantanut varhaislapsuudessa koettu / nähty näky, jossa Jeesus tuli minuun ihan konkreettisella tavalla "pudoten päälle". Sitten oli monenlaista elämänvaihetta, kieltämisen kausikin, mutta aikuisuuden kynnyksellä sitten tein oman elämäni ratkaisun, jota en ole katunut. Nyt vanhuuden koittaessa koen, että Hän on johdattanut, ohjannut ja vienyt elämääni aivan mahtavalla tavalla nykypäivään, vaikka aina en ole sitä edes ansainnutkaan. Edelleen hyvällä tiellä ja vajavaisena voin kulkea kohti sitä hetkeä, jolloin tapaan Vapahtajani kasvoista kasvoihin ja voin sitten vaikka kysäistä, olitko se ilmestyjä sinä todella, kuten uskon.

      Olen saanut elää todella yltäkylläisen elämän, saanut nauttia maallisesta hyvyydestäkin ja ja ihania lastenlapsiakin on, joilla elämä tuntuu hyvältä. Minulla on hyvä ammatti, pieni palkka, antoisa työ ja omaisuuttakin sen verran, että ei ole tarvetta syödä köyhiltä. Eläkeikä on jo ylitetty, mutta työni on antoisaa, joten pari vuotta voin vielä tehdä työtä, jossa viihdyn todella hyvin. Olen saanut tukea heikommassa asemassa olevia niin rahallisesti kuin vapaaehtoistoiminnan kautta ja mikä minulle erityisesti kiitoksen aihetta antaa on hyvä terveys ja hyvä parisuhde jo rippikoulussa kohdatun rakkaani kanssa. Kaikki hienoa lahjaa, jota en ole omin teoin ansainnut, vaan saanut lahjaksi.

      Uskonratkaisu ei ollut minkään kriisin tulosta, vaan yhtäkkinäinen ratkaisu, ikäänkuin silmät olisivat auenneet ja nähneet hyvän tien edessä.

    • Kiitos, kun kerroitte tarinanne!

      Usein Jumala todellakin sallii meille vaikeuksia herätelläkseen meitä. Niiden keskellä eläessään on vaikeaa ymmärtää, että miksi niitä joutuu käymään läpi, mutta nekin kääntyvät meidän parhaaksemme, kun pyydämme Häntä avuksi. Yhdessä laulussa sanotaan: ”Pilvilläkin pimeimmillä siunaus on seurassaan”.

      Tässä oli myös toisenlainen uskoontulo. Jumala voi ilman kriisejäkin avata silmät ja ymmärryksen näkemään Hänen hyvän tiensä, jonka Hän on valmistanut meille Jeesuksessa Kristuksessa ja Hänen sovitustyössään.

      Olisi hienoa kuulla vielä lisää uskoontulokertomuksia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      25
      1818
    2. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      126
      841
    3. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      123
      647
    4. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      54
      578
    5. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

      Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      89
      551
    6. Jos selviäisi että kaivattusi

      Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan
      Ikävä
      88
      540
    7. Tosi kiva on

      Joo. Mitä olisit menettänyt jos olisit paljastanut itsesi?
      Ikävä
      65
      531
    8. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      42
      525
    9. Päivän aivopieru Trumpilta

      Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko
      Maailman menoa
      62
      495
    10. Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?

      Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas
      Tanssii tähtien kanssa
      26
      474
    11. Jokin ei täsmää

      Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi
      Ikävä
      267
      470
    12. Toivotko vielä viestiä

      Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.
      Ikävä
      34
      463
    13. Janpen Thai lopettanut, miksiköhän

      Hyvää apetta teki.
      Suomussalmi
      8
      436
    14. Kuka kaipaa T m?

      Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota
      Ikävä
      31
      425
    15. Vaikea on tämän

      Jälkeen suhtautua sinuun ilman ettei muista kirjoituksiasi.
      Ikävä
      58
      422
    16. Kerro muuten miksi

      Estit somessa?
      Ikävä
      41
      416
    17. Miksi jotku naiset on niin tyhmiä

      Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä
      Ikävä
      51
      415
    18. Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?

      Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v
      Tanssii tähtien kanssa
      9
      409
    19. Jätä jo se puolisosi, mun kanssa kilpa-asetelma on tuhoisa.

      Eikä hän tule sitä voittamaan. Myöskään missään vanhassa ei kannata roikkua, koska ei uskalla kohdata muutosta, hyvät as
      Ikävä
      27
      396
    20. S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi

      Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan
      Maailman menoa
      6
      395
    Aihe