Liittoutumattomuus Suomen Rauhan tae

Parasta maanpuolustusta Suomelle on juuri liittoutumattomuus, sitoutumattomuus, hyvä diplomatia ja mahdollisimman vahva toimeentulo ja perusturva kansalaisille, kunnolliset julkiset palvelut, eli hyvinvointivaltion vahvistaminen.

Ne tuhansien miljardien eurojen vuosimaksut, joita äärioikeisto on nyt hinkumassa valtiolta, veropakolaiseliitin asebisneksiin, tarvitaan edellä mainittuihin, aidon turvallisuuden takeisiin ja tärkeisiin asioihin, joita varten valtio on olemassa.

Jenkkien epädemokraattinen, mielivaltainen, lapsia ja siviilejä murhaava, menneisyyden sotilasliitto, on äärioikeiston sotahullujen rahastuskeksintö, mitään turvaa se ei toisi, päinvastoin, veisi viimeisenkin mahdollisuuden elää rauhassa ja sovussa ison Venäjän vieressä. Suomen kansan suuri enemmistö, vastustaa natoa, sitä tahtoa päättäjien pitää kunnioittaa. EI Natolle Vas.
2268
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

SoiniKatainen on lakkauttamassa kaikki julkiset palvelut, neuvolajärjestelmästä alkaen.

PersuKokoomus on sitomassa äänioikeuden varallisuuteen, eli jos äärioikeisto pääsisi päättämään, vain rikkaat saisivat enää äänestää.

Äänestä

Liittoutumattomuus tarkoittaa venäläisyyttä. No.. Kai venäläisenäkin voi olla ihan kivaa. Tsaarinvalta ja silleen...

Olen monella tapaa vasemmistolainen, mutta syy miksi en ikinä voisi äänestää vasemmistoliittoa tai demareita, on juuri tämä Suomen tarkoituksellinen venäläistäminen. Toinen syy on myös se, että vasemmistoliitolle ja demareille naisten, homojen, lesbojen ja ulkomaalaisten oikeudet ovat tärkeämpiä kuin minun, suomalaisen miehen oikeudet.

Äänestä
  • Äärioikeisto Suomea "venäläistää" , eikä Vasemmisto, joka päinvastoin vaatii Putinia vastuuseen ihmisoikeusrikoksista.

    Venäjää ja Putinia sokeasti ihailleet ja tälläkin palstalla kehuneet PetosjytkyKokoomuslaiset äärioikeistonationalistit, ovat nyt Ukrainan tilanteen aikana kääntäneet kelkkansa ja alkaneet syyttämään Vasemmistoa omista virheistään - porvarit ovat aina raukkamaisia takinkääntäjiä, se oli onneksi tiedossa.

    Äänestä

  • PetosjytkyKokoomus kirjoitti:

    Äärioikeisto Suomea "venäläistää" , eikä Vasemmisto, joka päinvastoin vaatii Putinia vastuuseen ihmisoikeusrikoksista.

    Venäjää ja Putinia sokeasti ihailleet ja tälläkin palstalla kehuneet PetosjytkyKokoomuslaiset äärioikeistonationalistit, ovat nyt Ukrainan tilanteen aikana kääntäneet kelkkansa ja alkaneet syyttämään Vasemmistoa omista virheistään - porvarit ovat aina raukkamaisia takinkääntäjiä, se oli onneksi tiedossa.

    xdrzns

    Äänestä

Jokaisen kannattaa lukea tämä, Arhinmäen mainio ja osuva kirjoitus siitä, mitä äänioikeutta vain rikkaille haluavat, PersuKokoomuslaiset ovat:

http://www.paavoarhinmaki.fi/blogi/2012/suomen-sarah-palin-ja-margaret-thatcher/

Lipevät takinkääntäjäporvarit, jotka tähän saakka ovat vaatineet venäläisille viisumivapautta, ovat myyneet maat ja mannut venäläisille, yritykset kaikki,, olleet rähmällään putinin edessä, ovat nyt yhtäkkiä venäjävastaisia, veropakolaiseliitin asebisneksiä edistääkseen. SoiniKatainen on lierojen liero, porvari kun on.

Äänestä

Niinistön pelko,

se on varmaa, että Niinistö ei uskalla kertoa sitä kansalle, jos Pentagon komentaa NATOn pohjoisen joukkojen ilmavoimia operoimaan Venäjää vastaan Ukrainan ja Krimin takia, koska komento koskee myös Suomen ilmavoimia joiden Hornet-laivueen ylipäällikkö Niinistö on luovuttanut NATOlle.

Äänestä

Ei Suomi tarvitse Natoa.
Suomi on Eu.n jäsen,kun Ukraina taas ei.

Aika painavat syyt tarvitsee Venäjällä olla,että lähtee Eu,n
jäsenmaata miehittämään.

Natokiihkoilijat on vaan nyt löytänyt sopivan syyn suomalaisten
pelottelemisella itäsuunnasta.

Mitään nimiä mainitsematta,Presidentti niinistö ja Sivarikorpraali
Haglund etunenässä,joka on miljoonilla aseita sitä varten hommaamassa.

Kun puhutaan Natosta,kukaan ei puhu siitä,mitä se maksaa.
Ilmaista ei ole,ja meillähän on taantuma,fantastista

Äänestä

Venäjän armeijalta löytyy huumoria.

Siinä Viipurin sotaharjoituksessa Venäjän armeija selvästi leikitteli Niinistön hankkimilla 200 Leopard-NATO-tankeilla harjoitellen niiden torjumista omilla panssarivoimilla ja panssaritorjunnalla sekä niiden ilmapuolustuksella.

Äänestä
  • Ja kun uskottavaa puolustusta ei luoda panssarivaunuilla vaan

    ensisijaisesti ilmavoimilla.mitä Suomella ei koskaan tule olemaan.

    Äänestä

  • waler kirjoitti:

    Ja kun uskottavaa puolustusta ei luoda panssarivaunuilla vaan

    ensisijaisesti ilmavoimilla.mitä Suomella ei koskaan tule olemaan.

    Mutta on meillä viinalaiva pohjanmaa. Kalle kapteeniksi merirosvokravatti kaulassa, niin kyllä vihulaisella puntti tutisee.

    Äänestä

Suomen pelasti aikoinaan neuvostoliittoutumattomuuden aate. Vaikka nl on palasina niin vladimir iljetyz putin halunnee sen kaiken takaisin Suomea myöten. Sikäli jos iletyz alkaisi ennen lopullista luhistumistaan vaaria meiltä jotain niin sitten katsotaan koten uskottava eu on.

Äänestä

Eduskunnan pitäisi jo puuttua: nyt Ukrainan kriisin aikaan Niinistö on kutsunut Suomeen satoja USAn merijalkaväen sotilaita harjoittelemaan Suomessa Utissa, Venäjän rajalla, Lapissa sotaa Venäjää vastaan.

Ensimmäiset tulivat jo tänään.

Äänestä

Suomen paras maanpuolustus on LIITTOUTUMATTOMUUS, hyvä diplomatia, mahdollisimman vahva hyvinvointivaltio, ollut jo 70 Hyvää Rauhanvuotta Venäjän naapurina. Kertoo kaiken tietämisen arvoisen ulkosuhteistamme. EI Natolle ikinä.

http://www.kansanuutiset.fi/uutiset/kotimaa/98416154/stubb-ylelle-isantamaasopimus-vahvistaa-suomen-ja-naton-suhdetta

Kiitos vanhemmille sukupolville, että olette osanneet elää sovussa ulkomaailman kanssa, toivomme saavamme jatkaa samaa Hyvää LIITTOUTUMATTOMUUDEN linjaa jatkossakin. RAUHA = EI Natolle VAS.

Äänestä

Vain äänestämällä voit puolustaa hyvinvointivaltiota, vastustaa veropakolaiseliitin sotilasliittoa ja vaatia työtä, toimeentuloa ja perusturvaa, vahvempia julkisia palveluja, jokaiselle suomalaiselle.
http://vaalikone.yle.fi/eduskuntavaalit2015/vaaligalleria?emer[pn]=&emer[pd]=7&emer[pp]=4&emer[pg]=&emer[par]=18_90&emer[pk]=a_asc&emp=po-asc.pk-a.pg-.pp-.pd-7.pn-&emer[po]=asc#4212
Muista äänestää Vasemmistohallitusta. Siinä ovat Suomen työväestön, tavallisen kansan mahdollisuudet.

Äänestä

No eipä se liittoutumattomuus toiminut kovinkaan hyvin viime vuosisadalla. Neuvostoliitto ei liittoutumattomuudesta piitannut kun se halusi jotain ja sitten oltiinkin käytännössä melkein koko loppuvuosisata YYA-renkinä. Näennäisesti liittoutumattomana toki.

Äänestä

Vaaleissa SAA äänestää Vasemmistoa. Se on ainut mahdollisuus pitää rauha, saada työtä, toimeentuloa ja perusturvaa kansalle. Tämän tajuaa jokainen, äänestäkää.

Äänestä

"Tuhansien miljaardien vuosimaksut " ? Johan nyt on jutut Pietarin ihmisellä
Tuomosia ei kukaan suomalainen puhu,on tuo niin paksua.

Tottakai diplomatia on parasta ulkopolitikkaa. Mutta kuinka se onnistuu Putinin venäjän kanssa ? Sillä hörhölaumat laulava juhlassa´Putinille. " " Anna meille seuraavana Suomi ja Puola " " .Oleppa sitte kaveri tuomosten kanssa,ei onnistu minulta.

Äänestä

Jo 70 vuotta hyvää rauhanaikaa Venäjän naapurissa, kertoo kaiken tietämisen arvoisen. Liittoutumattomuus on Suomen rauhan tae.

Äänestä

Hyvin on meni 2. maailmansodan jälkeen 2000-luvulle jolloin Suomi pysyi liittoutumattomana. Mutta miten siitä eteenpäin? Venäjä on muuttunut valtiona ja sen sotilastoiminnasta on tullut arvaamatonta ja agressiivista:

- Suomea kohtaan Venäjä on aloittanut oman maan sisäisen propagandan kansalaistensa mielipideilmaston muuttamiseksi. Lapsiasiasyytökset, revanssihenkisyytökset.

- Useat tahalliset ilmatilaloukkaukset Suomea kohtaan lähiaikoina. Niitä ei edes yritetty selittää.

- Suuret sotajoukkojen ja -kaluston sijoittamiset lähelle Suomen rajaa lähiaikoina.

- Suuret sotaharjoitukset lähellä Suomen rajaa pohjoisessa ja Karjalassa.

Äänestä

Ne tuhannet miljardit eurot vuosittain, joita äärioikeiston KeputPersutKokoomuslaiset jakavat veroparatiiseihin, on käytettävä jokaisen suomalaisen kunnolliseen toimeentuloon ja perusturvaan, siksi äänestämme Vasemmistoa:

http://www.kansanuutiset.fi/uutiset/kotimaa/3345334/pienen-rahan-spesialisti

Jokainen voi puolustaa itseään ja toisiaan, äänestämällä oikeudenmukaisuutta ja rauhaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


2000€/kkperustuloVAS kirjoitti:

Parasta maanpuolustusta Suomelle on juuri liittoutumattomuus, sitoutumattomuus, hyvä diplomatia ja mahdollisimman vahva toimeentulo ja perusturva kansalaisille, kunnolliset julkiset palvelut, eli hyvinvointivaltion vahvistaminen.

Ne tuhansien miljardien eurojen vuosimaksut, joita äärioikeisto on nyt hinkumassa valtiolta, veropakolaiseliitin asebisneksiin, tarvitaan edellä mainittuihin, aidon turvallisuuden takeisiin ja tärkeisiin asioihin, joita varten valtio on olemassa.

Jenkkien epädemokraattinen, mielivaltainen, lapsia ja siviilejä murhaava, menneisyyden sotilasliitto, on äärioikeiston sotahullujen rahastuskeksintö, mitään turvaa se ei toisi, päinvastoin, veisi viimeisenkin mahdollisuuden elää rauhassa ja sovussa ison Venäjän vieressä. Suomen kansan suuri enemmistö, vastustaa natoa, sitä tahtoa päättäjien pitää kunnioittaa. EI Natolle Vas.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu