Eilen oli Helsingin pörssissä ja kautta länsimaidenkin päällä suuri myyntipaniikki. Osakkeenomistajat myivät Ukrainan kriisin pelästyttäminä osakkeitaan pakokauhun vallassa alihintaan, että saisivat edes jotain takaisin sijoituksistaan, kun maaimansota nyt alkaa. Ja saivathan he, rippeitä.
Pörsseissä oli melkoinen alennusmyynti käynnissä. Pidin omat osakkeeni, nauroin makeasti panikoijille ja ostin parhaita firmoja kun kerran suurella alennuksella tyrkytettiin.
No tänään pörssit ovat normalisoituneet ja hinnat palanneet entiselleen ja sen yli. Tarkkaan valikoidut ostamani osakehelmet olen pitänyt itselläni, ja myynyt valtavan määrän muita pois suurella voitolla. Näin se maailmantalous toimii, ja hyvä niin. Rikastujan kannalta.
Myitte osakkeitanne paniikissa. Kaduttaako?
2
<50
Vastaukset
- Miksi kaduttais?
Ei kaduta enkä usko että ketään muutakaan kaduttaa joka vähänkin ymmärtää politiikan ja putinin päälle.Miehen puhe oli pelkkää soopaa ja taktikointia.Mukamas puhuu rauhasta ja siitä ettei aio vallata krimiä,mutta tämä on pelkkää hämäystä
etkö tätä ole tohvelo tajunnut.Vai uskotko putinia enemmän kuin ihmisiä jotka ovat itse siellä paikan päällä keskellä tilanteita ja raportoivat missä mennään.
Ei putin suinkaan tyhmä ole jos sitä luulit sota intoinen mutta ei suinkaan tyhmä
ja entinen agentti kyllä tietää mistä narusta on hyvä vetää mihinkin aikaan.Saatpa nähdä vielä mikä ylläri pylläri äiti venäjä näyttää maailmalle :)- No panic
Ihmeellistä, miten joku voi olla noin täysin ymmärtämätön siitä, minkä lukee. Et ymmärrä sanojen "osakkeet" ja "Putin" eroa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1383829Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3362964Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt81865Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa51598Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41079- 71934
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38864- 44774
- 65741
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat22708