Tatuointisi muiden silmin

Tässä erittäin selkeä ja asiallinen kirjoitus, että mitä muut ajattelevat tatuoinnistasi; http://www.iltalehti.fi/fiidifi/2014030318091270_fd.shtml
64875
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 64

Vanhimmat

Mielestäni on melko inhoittavaa, että ihmiset turmelevat ihonsa. Pidän tällaisia tatuoituja ihmisiä jonkinlaisina luusereina. Esim. pikku lapsen äidillä koko käsivarret täyttävä tatuointi on kauhistus.

Äänestä
  • Kauhistus on jo pienikin kiinalainen kirjain tai joku myrkyllisen elikon kuva. Kyse on pitkälti periaatteesta. Kaikki tatuoidut eivät ole narkkareita, mutta kaikki narkkarit ovat tatuoituja. Sama koskee vankilassa lusivia roistoja.
    Tässä kohtaa yleistäminen on sallittua.

    Äänestä

Ihanaa olla puhdasihoinen, se on nykyään harvinaista.

Äänestä

Tässä taas kerran hirvittävän surullinen esimerkki, että millaisia tatuoidut ihmiset ovat http://www.iltalehti.fi/viihde/2014040718194876_vi.shtml

Villein ja hulluin kuvaavat hyvin tätä vain lyhyt aika sitten ystävänsä huumeiden käyttöä rahoittanutta ja kuoleman aiheuttanutta ja nyt itse perässä mennyttä kaunista, mutta ihonsa täysin pilannutta nuorta äitiä.

Tatuointi ei aiheuta kuolemaa, mutta lähes poikkeuksetta jokaisella vastaavalla tapauksella on tatuointeja.

Edellyttääkö tatuointi käyttäytymään kuin mielipuoli ja vetämään kaikkein eniten huumeita? Vähän siltä näyttää.

Äänestä

Tatuoituun naiseen en koskisi edes pitkällä tikulla, hepatiitti tulee lähes aina tatoinnin yhteydessä ym..., kaikki seksikkyys häipyy naisesta heti, kun tatuointi näkyy iholla, naiset edustaa sileää puhtautta ulkonöään, tatuointi pilaa naisen puhtauden ja koskemattomuuden tunteen miehissä heti, se on luontainen sukupuolivietti miehissä, sille ei edes femakot saa mitään.

1Äänestä
  • MINÄ EN KOSKAAN TREFFAISI, ENKÄ KOSISI NAISTA, JOLLA ON TATUOINTEJA !
    EN EES HALUA HEITÄ TAVATA, SAATIKKA SITTEN TUTUSTUA !

    EN KOSKAAN PITÄISI SENLAATUISIA KELVOLLISINA AVIOVAIMOIKSI, ENKÄ LASTENI ÄIDEIKSI , SILLÄ TATUOITU NAINEN ON PÖYRISTYS, JA SUORASTAAN POHJATON KUVOTUS, JOKA EI ENÄÄ OLE NAINEN MISSÄÄN MUODOSSA !!!

    SE VAIN ON NÄIN,- EIKÄ MITENKÄÄN MUUTEN !!!

    1Äänestä

  • HERÄTTÄÄ AIVAN SAMAT TUNTEET, KUIN YLEINEN HUORA !!!

    EN TIEDÄ, MITÄ MUUT AATTELEVAT, MUTTA AINAKIN MINUSSA SE HERÄTTÄÄ SEN MIELIPITEEN !!!

    1Äänestä

huorilla on leimoja.

1Äänestä

Lady Gagan videossa on tämä hyypiö http://i56.tinypic.com/2lwm1w4.jpg

On varmaan mukava käydä asioilla kaupassa, pankissa, vanhempainillassa jne?
Mitä mahtanee tuumia miniäkokelas, kun näkee appiukkonsa ensi kerran?

1Äänestä

Taas kerran varoitetaan ottamasta trenditatuointia, mutta kaikki jotka tatuoinnin ylipäätään ottavat, apinoivat muita. http://www.stara.fi/2014/05/17/ala-koskaan-ota-naita-tatuointeja/

En tiedä mitä äänestäjät ovat ajatelleet, kun äänestivät tämän Suomen historian ääliömäisimmän pellepoliitikon eduskuntaan ja jopa ministeriksi asti? Siitä alkoi Suomen alamäki, kun vielä edellisen hallituksen aikana meni hyvin vaikka koko muu maailma oli laman kourissa.
www.iltalehti.fi/presidentinvaalit/2012010415035352_pd.shtml

Äänestä
  • Tatuoinnista tunnistaa ääliön, trenditatuoinnista vammaiseksi luokiteltavan idiootin.

    1Äänestä

  • ... kirjoitti:

    Tatuoinnista tunnistaa ääliön, trenditatuoinnista vammaiseksi luokiteltavan idiootin.

    Onko jättimäinen jokeri-tatuointi trenditatuointi? ;)

    Äänestä

Hän siis halusi tietää mitä todella haluan. Haluan todella, että jokin päivä saan olla oma itseni, että kaikki se tapahtuu luonnollisesti omasta halustani, omasta aloitteestani, omalla aikataulullani. Kun minut antaa olla, niin ei ole kuin yksi suunta ja se on se.

Äänestä

Tatuoinnit näyttää tosi hyvältä ryyppyisessä ja venyneessä 60v. ihossa!

Äänestä
  • Samoin varmaan nuo venytetyt korvalehdet. Vanhana riippuvat olkapäillä.

    Äänestä

tatskalla saa läskit piiloon.

Äänestä

Olen aina ollut sitä mieltä että miehet ei koristele itseään.

Äänestä
  • Jokereiden lisäksi jalkapallohullu ministeri on kertonut kannattavansa Ruotsin Allsvenskanissa pelaavaa tukholmalaista AIK:ta ja Englannin Valioliigassa pelaavaa lontoolaista Chelseaa.

    AIK:n kannattajaryhmä kuuluu Ruotsin pahamaineisimpiin. Arhinmäellä on pohkeessaan AIK-tatuointi.

    Mikään ei tietenkään kiellä presidenttiehdokkailta tatuointeja, mutta kotimaisen politiikan huipulle nuorella iällä nousseella Arhinmäellä saattaa olla omat syynsä tatuointiensa piilotteluun.

    Arhinmäki ei halunnut kommentoida tatuointiasiaa tiistaina Iltalehdelle.

    "En ole ylpeä"

    Arhinmäki oli mukana perustamassa FC Jokereiden huonon käytöksen ja muutamien nujakointien takia negatiivista julkisuutta saanutta 116% Boys -faniryhmää.

    Arhinmäki on kertonut olleensa paikalla aina, kun jotain tapahtui -  ja aina, kun ei tapahtunut.

    - Olihan siinä muutama ylilyönti porukalla, yleensä kännissä vierasreissulla, Arhinmäki kertoi City-lehden haastattelussa vuonna 2006.

    Aamulehden mukaan Arhinmäki, vasemmistoliiton silloinen nuorisojohtaja, osallistui muiden Jokeri-kannattajien mukana poliiseja provosoiviin huutoihin.

    - Missä on Holsti ja missä on Palo, Steen Steen Christensen, kuului Jokereiden koko Suomea järkyttäneeseen, vuonna 1997 tapahtuneeseen poliisisurmaan viitannut kannatushuuto.

    Arhinmäki on myöhemmin kertonut, ettei hän muista, oliko hän mukana huutelemassa kyseistä kannatushuutoa vai ei.

    Äänestä

Saa nähdä millaisia tatuointeja yliopistoiskun suunnittelijoilla on? Kohta varmaan paljastuu sekin.
Siitä olen varma, että jotain löytyy nahasta. Niin sairaita nuo idiootit ovat.

Äänestä

Aloituksen linkin kysymykseen "Vaikka et muka välitä, mitä ihmiset ajattelevat tatuoinneistasi, salaa mietit, mitä puolisosi perhe ajattelee niistä?" vastaa kohta seitsemän " Tatuointejasi arvostellaan lähes aina ja joka paikassa".

Ihmettelin jokin aika sitten Riitta Väisäsen tyttärellä olleita hirvittävän rumia ja isoja tatuointeja, jotka ovat tehneet kauniista tytöstä totaalisen turnoffin.
Nyt näin erään sukulaiseni, joka oli etelänmatkalla ottanut kulmakarvatatuoinnin. Järkytykseni taisi näkyä päälle, vaikka yritin pitää pokkani.
Mikä ihme saa luulemaan, että tatuidut kulmakarvat ovat millään lailla hienoja? Täysin luonnottomat, pikimustat maalitahrat tuovat mieleen lähinnä Hitlerin viikset kaikessa omituisuudessaan, paitsi että Hitlerillä ne olivat sentään luonnolliset ja omat.
Vielä jos ottaa lentopallosilikonit, niin avot, näky on "täydellinen".

Äänestä
  • Miinuspeukut johtuvat siitä että tuo on mies ja vaatteet päällä nakuselfie sivulla.

    Äänestä

Riitta Väisäsen superkaunis tytär lapioi hevosenpaskaa mallintöiden sijaan. Tuolla vartalolla ja kasvoilla olisi ilman tatuointeja kauniimpi kuin äitinsä ja varma supermalli jossain kansainvälisessä muotitalossa.
http://www.iltasanomat.fi/viihde/art-1422594650214.html?pos=ok-nln


" Äiti ei ole tykännyt. Hän on aina ensin sanonut, että älä ota tatuointia, hulluko olen. Sitten kun hän on nähnyt tatuoinnin, hän on kommentoinut, että näyttää ihan hyvältä."

Mitä muuta äiti voisi sanoa? Uskon ennemmin tuota ennen tatuointia annettua lausetta. Niillä kun meni miljoonien työpaikka, pyörrytetään heti ovelta kun näkevät nuo hirvitykset.

Äänestä

Riitta Väisäsen superkaunis tytär lapioi hevosenpaskaa mallintöiden sijaan. Tuolla vartalolla ja kasvoilla olisi ilman tatuointeja kauniimpi kuin äitinsä ja varma supermalli jossain kansainvälisessä muotitalossa.
http://www.iltasanomat.fi/viihde/art-1422594650214.html?pos=ok-nln


" Äiti ei ole tykännyt. Hän on aina ensin sanonut, että älä ota tatuointia, hulluko olen. Sitten kun hän on nähnyt tatuoinnin, hän on kommentoinut, että näyttää ihan hyvältä."

Mitä muuta äiti voisi sanoa? Uskon ennemmin tuota ennen tatuointia annettua lausetta. Niillä kun meni miljoonien työpaikka, pyörrytetään heti ovelta kun näkevät nuo hirvitykset.

Sitten kun rupsahdus alkaa, niin saa olla kiitollinen jos löytyy edes sitä paskanlapiointia.

Äänestä

Lisää varoittavia esimerkkejä idioottimaisuuksista http://hauskimmat.fi/omituiset-tatuoinnit-katso-kuvasarja/

Sinänsä on ihan sama millainen tatuointi on, vain se merkitsee, että on mennyt sellaisen ottamaan. Tatuoinnit tuovat mieleen sivistymättömän alkuasukkaan, kannibaalin.

Äänestä

Voi olla jopa automaaleja, joita ihmiset lykkäyttävät sisäänsä.
(Faktaa asiasta oli jossakin naistenlehdessä).

Äänestä

" Paljon tatuoidut todennäköisesti arvostelevat sinua, jos sinulla on vain yksi pieni tatuointi. "

Itse pidän jotain hienoa tatuointia hyvänä juttuna jos niitä on se yksi tai kaksi, mutta sellainen kokonaan tatuoitu ihminen on lähinnä naurettavan näköinen. Ja sellaisetko luulee olevansa oikeutettuja arvostelemaan yhtään ketään?

Äänestä

Ota pieni tatuointi ja kohta näytät tältä, kun tatskat ovat mielestäsi kova juttu http://www.viikonloppu.com/?p=172436

Miksiköhän tuosta kysytään, että mitä tekisit jos tuo tulisi pimeällä vastaan? Tietenkin siksi, koska tyyppi on täysin arvaamaton hullu.

Äänestä
  • 4 vuotta olet tätä ketjua yksin pyörittänyt ja lähetellyt viestejäsi hahahahaha on sulla hieno elämän tehtävä 25 pistettä ja 4 pappukaijaa jokaiseta vuodesta yksi.

    Äänestä

  • Hyvin näyttää tulleen asiallisia linkkejä ilman minuakin. Itse asiassa olen saarnannut tatuointeja vastaan paljon kauemman kuin neljä vuotta. Elantoni saan kyllä headhunterina toimimisesta ja siinä työssä näkee oikein hyvin tatuointien ikävät puolet. Kahdesta tasaväkisestä hakijasta paikan saa lähes poikkeuksetta tatuoimaton. Tosin meidän työssämme ei kyllä kovin usein edes törmää tatuoituihin. Me emme haastattele siivoojia.

    Tässä linkki jota olin lisäämässä. Sopii hyvin tähän mustanaamion "arvaamaton hullu" postauksen perään.
    https://www.mtv.fi/uutiset/ulkomaat/artikkeli/nainen-paloitteli-rakastajansa-ja-tarjoili-grilliruokana-naapureille-nyt-uhreja-epaillaan-olevan-lisaa/6907994

    Ps. Harjoittele kirjoittamista, tai käytä oikolukua, ettet vaikuta niin sivistymättömältä. 😂

    1Äänestä

Naisella tatuoinnit tarkoittaa sitä. että nainen on maksullinen nainen.

Myös miehillä tatuoinnit tarkoittavat samaa ja vielä päälle että ovat kriminaaleja.

Kyllä ihmisen iho on kaunein ilman noita rumia tatuointeja.

Äänestä
  • Tatuointi pudottaa kyllä huorankin hintaa.

    Äänestä

Vain vajaaälyinen ihminen sotkee ihonsa tatuoinneilla.

1Äänestä

Mikään tatuointi ei ole kaunis vaaleassa läskissä, vielä vähemmän paksussa vaaleassa läskissä.

Äänestä

Olen aina sanonut lapselleni että jokaisen ihmisen iho on hänen kallein kanvaasi jolle ei saa antaa pilipalitaiteilijoiden piirtää. Ymmärrän sellaisen tatuoinnin jonka tekee joku Kat Von Deen tasoinen tatuoidessaan esim oman lapsen kuvan käsivarteen.

Äänestä

NG:n dokumentissa Morgan Freeman haastatteli runsaasti tatuoitua miestä joka oli tullut järkiinsä ja poistattanut näkyvimmät tatuointinsa ja alkanut elää normaalia aikuisen ihmisen elämää ilman rikoksia, väkivaltaa ja huumeita.

Mies oli kärsinyt helvetin tulet päästäkseen tatuoinneista ja on nyt ensimmäistä kertaa vuosiin aidosti onnellinen.

Muutenkin tämä laumaidiotismi alkaa olla menneen talven hype, kun Seiskan bikinityttökavalkadissa tatuointeja ei ollut juuri kellään, tai ne olivat hyvin pieniä, eikä näkyvissä.
Näkyvimmät oli Britney Spearsilla, vaginan ympärillä. Hänen naamastaan ja olemuksestaan näkyi rankka huumeiden ja viinan kyllästämä elämä. Muut olivat kauniita ja raikkaita häneen verrattuna.

Onneksi tämä alkuasukkaiden merkitsemisvillitys on pian ohi, ettei tarvitse kuunnella viidakon asukkaiden ja slummien kasvattien öykkärimäisimpien puolien kaltaista käytöstä. Tatuoidulla kun on aina pakko puolustella käytöstään joko sillä ettei piittaa kenestäkään paskaakaan tai sitten vain että sen saa piiloon.

Äänestä

Minä en ylimääräistä skeidaa ihooni laita, enkä lävistyksiä yhtään mihinkään. Molemmat outoja tapoja modernissa yhteiskunnassa.

Äänestä
  • Tatuoinnista tulee pakostakin mielikuva, että mitä vastaan tuon täytyy kapinoida. Työmarkkinoilla ei jatkoon, ellei kyse ole yhteiskuntapalvelun kaltaisesta ulkotyöstä, jossa ei näe asiakkaita.

    Äänestä

Tatuoinnit ja lävistykset
Monissa vastauksissa nousi esiin ajatus siitä, että tatuoinnit ja lävistykset tekisivät naisesta epäviehättävän. ”Välitön turnoff”, yksi vastanneista kommentoi. ”Saavat mielenkiinnon katomaan saman tien”, toinen kirjoitti.

Jotkut sulattivat tietynlaiset tatuoinnit, mutta eivät hyväksyneet toisenlaisia. Yhdelle vastaajalle ”varsinkin suuret ja värilliset” tatuoinnit olivat tekijä, joka sammutti mielenkiinnon. Muutama kertoi vetävänsä rajan kasvo- ja kaulatatuointeihin.

”Kaula- ja kasvotatuoinnit ovat äärimmäisen marginaalisen harvoin hyvännäköisiä, eivätkä oikein silloinkaan.”

”Tatuoinnit ovat turnoff harvoja poikkeuksia lukuun ottamatta. Monesti ne ovat vain satunnaisia Thaimaa-tatskoja, jotka herättävät myötähäpeää.”

Iltalehti plus tänään.

Äänestä

Mulla ei sinänsä ole mitään tatuointeja vastaan, mutta ne muuttuvat ajan oloon sinisävyisiksi.

Toisaalta ihmisen on syytä kehittyä läpi elämän. Miksi sitoa itsensä johonkin kuvaan tai kuvioon ja elää sen kanssa loppuelämänsä. Mielestäni sellaiseen sitoutuminen antaa vaikutelman staattisesta minäkuvasta ja maailmankuvasta. Persoonallisuushan on pelkkä prosessi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Blanco kirjoitti:

Tässä erittäin selkeä ja asiallinen kirjoitus, että mitä muut ajattelevat tatuoinnistasi; http://www.iltalehti.fi/fiidifi/2014030318091270_fd.shtml

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu