Vanhusten ihmisoikeudet!

Kun yhteiskunta siirtyy vanhustenhoidossa pääosin kotihoitoon tarkoittaa se sitä, että ihmiset jäävät heitteille. He kärsivät näkymättömissä, kotona piilossa. Kun vanhus istuu paskojensa päällä vaikkapa 6 tuntia, se haisee vain vanhuksen omaan nenään ja hän siitä kantaa seuraukset.Hänen nälkä ja jano ja muut ikävät olot eivät näy kenellekään. Sairastumista ei kukaan näe, ei terveyden huonontumista ylipäätään.

Näin saadaan pikaisesti eläkkeen saajat harvennettua ja siinä musitisairaat lähtevät ensimmäsinä. Kukapa yksinäisen muistisairaan perään huutelisi hoidon tasosta?
260
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Suomi tulee eliminoimaan hoitamattomuuteen suuren ikaluokan..koska se ei lisaa terveyden huoltoon kaytettya rahamaaraa sita mukaa kun vaesto vanhenee..joten silla ei ole muuta mahdollisuutta kuin eliminointi.

Nyt terveyden hoitoon kukutettu rahamaara on sama /tai pinempi bruttokansantuotteesta 7-9% ja jos suomella olisi aikomusta hoitaa kansa se nostaisi bruttokansan tuottesta kaytettavaa rahamaaraa terveyden hoitoon samassa suhteessa kun vaesto vanhenee eli terveyden hoitoon kaytettava kayra piikkaisi ylospain samalla tavalla kuin ikaryhmat vanhenee...suomi ei tata tee ja se johtaa siihen etta sappikiviin kuollaan kun ei ole tohtoria joka leikkaisi tai vanhainkotiin joudutaan valilevytyran takia kun ei ole kirurgeja leikkaamaan..

Sosialidemokraattinen jaykka julkisjarjestelma ei taivu tilanteiden mukaan..siina ei ole mitaan sellaista jarjestelmaa.....ja taman takia ne jarjestelmat jotka verottavat vahemman ja antavat erotuksella kansan itse ostaa terveyspalvelut..koska sellainen jarjestelma piikkaa automaattisesti ylospain kun kansa sairastaa- he kuluttavat itseensa rahaa... Suomi tulee kuolemaan hoitamattomuuteen......ja senjalkeen SDP - riistoverotus - julkispalvelu jarjestelmaan ei luota kukaan.

Verorahasta osa pitaisi siirtaa pakkosaasto tilille ( ei verotoimistoon- se menee vain virkamies lobbaukseen) josta kukin maksaa oman terveydenhoitonsa...

Valtion hoitaa vain virkamiehet, eli meita hallinnnoivasta suimalais virkamiehistosta on tullut kaiken verovaroin tuotetun palvelun ainoita edunsaajia ja kansa nuolee nappejaan..ja kaiken taman tekee sosiali demojratia joka on virkamiehen puolella ja kansalaisia vastaan-ovat siis sita mielta etta palvelut pitaa tuottaa jilkispalveluna...eli kansa pitaa pitaa byrokratia labyrintissa jossa se kuolee ennen kuin kerkiaa palvelutiskille..se on SDP jarjestelma... Ja muutoksia ei voida tehda kunnes Marxia lukevat SDP laiset on tuhottu......eli kansa menehtyy heidan jaykkaniskaisiin jarjestelmiin-kuolee.

SDP ei poikkea kommunismista- eika suomi venajasta muussa kuin siina etta meilla on yksityisfirmat korjannu talot..mutta jos rakennusfirmat olisi julkisia- me myos naytettaisiin silta mita me olemme maana..SDP julkiskommunismi...jossa mikaan ei toimi paitsi veritoimisto ja riistoverotus

Äänestä

Mikä on se kuuluisa iso ikäluokka.Sodan jälkeen syntyi vähän yli 100 000 lasta.ikäluokan syntymäraja on arvioitu olevan 1948/1949.Näistä ihmisistä on kuollut yli 33 prosenttia.eläkkeelle jäi 72 000. 63vuotiaana.Samalla hetkellä Suomessa oli jo 1,4 milj. eläkeläistä.Kataisenkin lempiaihe oli tämä meidän ikäpolven elälepommi.Nuorempien ei kannata kantaa huolta meidän elättämisestä,hallituksen eräät leikkauspäätökset ajaa, ihmiset niin suuriin rahallisiin vaikeuksiin,itsemurhatilastot,tulee kertomaa totuuden tästä :hyvinvointivaltiosta:

Äänestä

Kommentoi aloitusta


nnnnmmn kirjoitti:

Kun yhteiskunta siirtyy vanhustenhoidossa pääosin kotihoitoon tarkoittaa se sitä, että ihmiset jäävät heitteille. He kärsivät näkymättömissä, kotona piilossa. Kun vanhus istuu paskojensa päällä vaikkapa 6 tuntia, se haisee vain vanhuksen omaan nenään ja hän siitä kantaa seuraukset.Hänen nälkä ja jano ja muut ikävät olot eivät näy kenellekään. Sairastumista ei kukaan näe, ei terveyden huonontumista ylipäätään.

Näin saadaan pikaisesti eläkkeen saajat harvennettua ja siinä musitisairaat lähtevät ensimmäsinä. Kukapa yksinäisen muistisairaan perään huutelisi hoidon tasosta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu