Jos olet uskossa

pinnallista

Tässä on ajattelemisen aihetta jokaiselle kristityksi itseään kutsuvalle.
www.kolumbus.fi/rov.o.peltola/cor/co.
ehkä tunnistat sieltä itsesi ja vaelluksesi ja hätkähdät.

6

62

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pinnallista

      Tässä oikeampi linkki www.kolumbus.fi/rov.o.peltola/ Päivänsana Rosenius

    • kaikkea sitä

      Kuka jaksaa tuollaista itsensä korostamista.

      • pinnallsiata

        Jos luit tekstin ymmärryksellä, et kyllä voi sanoa itsensä korostamisesta mitään.
        eikö se paljasta meille, miten voimme olla täynnä juuri omaa itseämme, ilman todellista Jumalan tuntemista.


    • uskon markkinat

      Missähän kohtaa kristikunnan historiaa sijaitsee se "todellinen Jumalan tuntemus"?

      Miten kaiken alla olevankin jälkeen joku vielä haluaa ja julkeaa itseään korottavasti kertoa olevansa 'kristitty' ikäänkuin sillä olisi jokin korkeampi itseisarvo.

      Samalla kyseessä on ihmiskunnan tasolla pelkä sattumankauppa, joka on sidoksissa siihen mille mantereelle ja millaiseen yhteisöön ihminen sattuu syntymään. Kristitytkin edustavat vain noin 30% ihmiskunnan väestöstä.

      Mitähän lauluja laulaisivat ja mitähän saarnoja saarnaisivat nuo itseriittoiset kristinuskovat jos olisivatkin syntyneet vaikkapa islamilaiseen maahan ja mahdollisesti vieläpä paikalliseen fundamentalistiseen perheeseen / sukuun.

      Näin se sattuma ohjaa uskojakin.

      Koko kristinuskon historia täynnä jakaumia, kiistoja, riitoja oikeaoppisuudesta, vainoa, sortamista, alistamista, ryöstä, omaisuuden tuhoamista, raiskauksia, kiduttamista, verenvuodatusta ja sotia ristiretkineen.

      - http://fr.wikipedia.org/wiki/Fichier:BranchesChristians.png

      - http://www.philvaz.com/apologetics/a106.htm

      Ristiretket: http://fi.wikipedia.org/wiki/Ristiretket

      Noitavainot: http://fi.wikipedia.org/wiki/Noitavainot

      Areiolaisvainot: http://fi.wikipedia.org/wiki/Areiolaisuus

      Kolmikymmenvuotinen sota: http://fi.wikipedia.org/wiki/Kolmikymmenvuotinen_sota

      Uskonnollinen sota: http://fi.wikipedia.org/wiki/Uskonnollinen_sota

      "Menestyksekkäin kristinuskon pääsuuntaus oli hellenistikristillisyys( Helleenit eli kreikkalainen pakanauskonto), josta voidaan katsoa nykyisen kristikunnan periytyneen."

      "Menestyksen avain oli matala kynnys kääntymiseen, sillä se ei juurikaan edellyttänyt juutalaisten säädösten noudattamista vaan kaikki aikaisemmat palvontamuodot saivat vain " kristillisen nimityksen".

      - http://fi.wikipedia.org/wiki/Kristinuskon_historia#Varhaisen_kristinuskon_p.C3.A4.C3.A4suuntaukset

      • pelkistettyä

        Ota Jeesus elämään, Hän on luvannut meille uskonlahjan, Pyhän hengen lahjan.
        Ja ei yksikään sielu voi sanoa, että Jeesus on Herra , paitsi Pyhässä Hengessä.
        Jo sua ei kiinnosta pelastuminen, jos sua ei kiinosta Jeesus, niin et ole vielä tullut siihen Jumalan puhutteluun, joka tarvitaan uskoontuloon. Mutta jos edes vähän haluat tulla tuntemaan Jeesus, niin lopulta otat Hänet vastaan. Jeesus sanoo TULE, jos haluat, ei ole mitään pakkoa, HÄN KYLLÄ RAKASTAA SINUA; usko tai älä HÄN rakastaa sinua, juuri sinua, niinkuin muitakin


    • uskon markkinat

      pelkistettyä:lle

      >> Jo sua ei kiinnosta pelastuminen, jos sua ei kiinosta Jeesus, niin et ole vielä tullut siihen Jumalan puhutteluun, joka tarvitaan uskoontuloon.

      Havaitsen heti aluksi syyllistävän ja syyttävän lähestymistavan, "Jo sua ei kiinnosta pelastuminen, jos sua ei kiinosta Jeesus", joka fundamentalisissa uskonliikkeissä toimii usein myös sittemin pohjana kun rakennetaan uskontojen uhreja ja käytetään jäseniin erilaisia kiristys- ja manipulointiotteita.

      Entä mikä on jonkin ei kristilliseen uskontoon kuuluvan vahva ja varma jumalkokemus josta hänkin on täysin vakuuttunut? Miksi se olisi eri arvoinen kuin omasi?

      Tuo 'puhuttelu' on vain ja ainoastaan oman mielesi tuotosta. Kaikki on pelkän mielen uskon varassa. Edes suurin osa kristityistä ei tunnusta kuvatun kaltaista herätysliikkeille tyypillistä usko-prosessia.

      Mikäli olisit syntynyt islamilaiseen maahan, niin tuskin olisit kertomassa ko. asioita, vaan saarnasi olisi aivan toisenlainen. Pään sisäinen uskosi on siis vain sattumaa ja riippuvaista ympäristöstä johon olet sattunut syntymään.

      Kukaan hautaansa mennyt ei ole palannut kertomaan tuonpuoleisesta.

      Entä ne kaikki 70%:a ihmiskunnasta jotka eivät ole läheltä eikä kaukaa kristittyjä?

      Miksi Jumala leikkii kuurupiiloa suurimmalle osalle ihmiskuntaa ja sitten rankaiseen heidät ikuisella h.elvetin-kidutuksella vain koska eivät osaa uskoa riitaisaan kristinuskoon, joka sekin edustaa vain noin 30%:a ihmiskunnasta?

      Mitä ajateltaisiin ihmisvanhemmista, jotka toimisivat lapsiensa suhteen vastaavalla "rakkaudellisella" tavalla? Millaisin laatusanoin heidän mentaliteettiään ja toimintaansa kuvattaisiin?

      Paiskaako kristityjen rakkaudellinen Jumala heidät ikuiseen helvetintulen kidutuksen? Rakkaus, kuurupiilo, kiristämien ja kidutus...rakkaudellistako?

      >> Ota Jeesus elämään, Hän on luvannut meille uskonlahjan, Pyhän hengen lahjan. Ja ei yksikään sielu voi sanoa, että Jeesus on Herra , paitsi Pyhässä Hengessä.

      Raamattu sanoo itse S.aatanan ja demonien voivan esiintyä valon enekeleinä ja harhauttaen monia.

      Mistä voit edes tietää mikä on aivoissasi tapahtuvan hallusinaatiosi todellinen nimittäjä?

      Muuan aktiivi-helluntalainen kertoi nähneensä / kohdanneensa itse Jumalan, sekä kirkkautensa ja myös nähneensä helvetin.

      Kun kysyin miten hän voi olla varma oliko kyse Jumalasta vai demoneista, sillä demonit kykenevät esiintymään jumalina ja valon enkeleinä, sekä mainitsin Raamatun sanovan ettei ihminen voi nähdä Jumalaa ja säilyä hengissä, niin hän vain hokien vakuutti kokemuksensa olleen Jumalan kohtaaminen. Tosin ei enää halunnut aiheesta keskustella.

      Olisin erityisen huolissani jos alkaisin näkemään ja kokemaan moisia näkyjä ja kohtaamisia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      56
      4556
    2. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      88
      4262
    3. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      71
      3718
    4. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      96
      3647
    5. Mitäs nyt sijoittajat?

      Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no
      Maailman menoa
      117
      2687
    6. Miks tän meidän

      Rakkauden on pitänyt olla näin vaikeaa?
      Ikävä
      35
      2488
    7. Elän vastoin

      Kaikkia arvoja kun en pysy sinusta erossa.
      Ikävä
      37
      2382
    8. muista olla

      VAROVAINEN! m
      Ikävä
      24
      2369
    9. Onneksi on edes yksi kuva

      Susta mitä voin välillä ihastella ja kaipailla sua😔
      Ikävä
      38
      2359
    10. Olisitpa se hellä

      Ja herkkä minkä kuvan sain sinusta irl. Haluaisin että elämässäni olisi sellainen joka arvostaa minua juuri sellaisena k
      Ikävä
      23
      2234
    Aihe