Milloin Herodes eli, ja mitä hän teki?
Kysymys uskovaisille
9
82
Vastaukset
- Onk Raamattu totta
Ihan vaan siksi kyselin, koska hemmo kuitenkin kuoli 4 vuotta ennen ajanlaskun alkua, ja muistaakseni Raamatussa kirjotellaan, että kyseinen juippi olis toiminu melko ikävästi ajanlaskun alkuaikaan, oliko se Matteus joka sellaisia kirjopitteli.
- Yleensä Heeroksen ajatellaan kuolleen -4, mutta jotkut puoltavat -1 vuottakin.
- jeesuksen syntymäajasta, kuten heebosta muutenkaan, ei voida mitään kovin varmasti sanoa. Se tiedetään, ettei hän syntynyt vuonna nolla. Myyttinen Jeesus syntyi joskus ajanlaskun alun tienoilla. Yleensä arvellaan hänen syntyneen muutamaa vuotta ennen.
Sinänsä tuossa ei ole ristiriitaa. Se ei tietenkään todista mitään Jeesuksesta. Pitää muistaa, että tarinat on kuitenkin kirjoitettu paljon myöhemmin ja ajanlasku alkuvuosineen säädetty senkin jälkeen.- Onk Raamattu totta
The_Rat kirjoitti:
- Yleensä Heeroksen ajatellaan kuolleen -4, mutta jotkut puoltavat -1 vuottakin.
- jeesuksen syntymäajasta, kuten heebosta muutenkaan, ei voida mitään kovin varmasti sanoa. Se tiedetään, ettei hän syntynyt vuonna nolla. Myyttinen Jeesus syntyi joskus ajanlaskun alun tienoilla. Yleensä arvellaan hänen syntyneen muutamaa vuotta ennen.
Sinänsä tuossa ei ole ristiriitaa. Se ei tietenkään todista mitään Jeesuksesta. Pitää muistaa, että tarinat on kuitenkin kirjoitettu paljon myöhemmin ja ajanlasku alkuvuosineen säädetty senkin jälkeen.Mutta siitä tolkuttomasta penskojen tappamisesta, kuten ei myöskään verollepanstakaan ei taida olla oikein historiallisia todisteita, muuta kuin ne mitä Raamatusta voi lukea?
- a<zdfgfds
The_Rat kirjoitti:
- Yleensä Heeroksen ajatellaan kuolleen -4, mutta jotkut puoltavat -1 vuottakin.
- jeesuksen syntymäajasta, kuten heebosta muutenkaan, ei voida mitään kovin varmasti sanoa. Se tiedetään, ettei hän syntynyt vuonna nolla. Myyttinen Jeesus syntyi joskus ajanlaskun alun tienoilla. Yleensä arvellaan hänen syntyneen muutamaa vuotta ennen.
Sinänsä tuossa ei ole ristiriitaa. Se ei tietenkään todista mitään Jeesuksesta. Pitää muistaa, että tarinat on kuitenkin kirjoitettu paljon myöhemmin ja ajanlasku alkuvuosineen säädetty senkin jälkeen.Herodes on voinut niukin naukin sinnitellä hengissä Jeesuksen syntymän aikoihin mutta voi olla jo kuollut ja kuopattukin.
Luukas kertoo Jeesuksen syntyneen jonkin aikaa sen jälkeen Augustus antoi käskyn, verollepanosta ja tällöin Publius Quirinius oli Syyrian maaherrana. Quiriniuksesta tuli kuitenkin Syyrian maaherra vasta niin myöhään kuin vuonna 6 jaa.
Molempia tapahtumia ei voida ajoittaa tapahtuneiksi Herodeksen eläessä. - Onk Raamattu totta
a<zdfgfds kirjoitti:
Herodes on voinut niukin naukin sinnitellä hengissä Jeesuksen syntymän aikoihin mutta voi olla jo kuollut ja kuopattukin.
Luukas kertoo Jeesuksen syntyneen jonkin aikaa sen jälkeen Augustus antoi käskyn, verollepanosta ja tällöin Publius Quirinius oli Syyrian maaherrana. Quiriniuksesta tuli kuitenkin Syyrian maaherra vasta niin myöhään kuin vuonna 6 jaa.
Molempia tapahtumia ei voida ajoittaa tapahtuneiksi Herodeksen eläessä.Elikäs uudesta testamentistakin löytyy kovahkoja ristiriitaisuuksia"todellisuudes kanssa", vaikka Raamatun jatkoosastahan ne piti olla karsittu poies. :)
Onk Raamattu totta kirjoitti:
Mutta siitä tolkuttomasta penskojen tappamisesta, kuten ei myöskään verollepanstakaan ei taida olla oikein historiallisia todisteita, muuta kuin ne mitä Raamatusta voi lukea?
Eipä taida olla. Kuten ei kovin monesta muustakaan Raamatun tapahtumasta. Mitä erikoisempia tapahtumia, sitä vähemmän niistä on todisteita jotka eivät pohjaudu Raamattuun...
Johtopäätös: satuahan tuo kirja on.
Raamatun henkilöiden "todistettu" elämä ja heidän kirjoituksensa herättävät kysymyksiä siitä keitä on todella ollut elämässä ja löytyykö heistä kirjallisia todistuksia mistään muista historiankirjoituksista kuin raamatusta.
Jätän nuo ihmeteot omaan arvoonsa jos joku niihin uskoo se on kai hänen oma asiansa vaikka totean, että he ovat harhaanjohdettuja.Niitä Herodeksia oli useampia. Hallitsivat eri aikoina ajanlaskuin alun aikoihin eri osia Palestiinaa.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Herodes- Onk Raamattu totta
"Matteuksen evankeliumissa Herodesta syytetään Betlehemin lastenmurhasta.
»Hän antoi käskyn, että Betlehemissä ja sen lähistöllä oli surmattava kaikki kaksivuotiaat ja sitä nuoremmat pojat, sen ajan perusteella, jonka hän oli tietäjiltä saanut selville.»
(Matt. 2:16)
Evankeliumin mukaan Herodes tapatti Betlehemistä kaikki kaksivuotiaat ja sitä nuoremmat pojat.[56] Tätä tapahtumaa ei mainita Luukkaan evankeliumissa eikä muissakaan historiallisissa lähteissä. Uuden Testamentin tutkija Lars Aejmelaeus pitää Betlehemin lastenmurhaa legendana.[57]"
Mikähän siinä on notta juuri tuo Matteuksen väittämä lapsien murhaepisodi on kuitenkin se, mitä lapsille koulussa opetetaan, vaikka historiallista pohjaa tarinalla ei tunnu olevan. Pakko myöntää, etten edes tiennyt noista vaihtoehtoisista tarinoista (esim Luukkaan tarinoista asian tiimoilta) Jeesuksen syntymästä, muistin vaan sen mitä joskus koulussa (ja pyhäkoulussa) uskontotunneilla on "opetettu", tosin muistan lapsena myöskin luulleeni, että miehillä on yksi kylkiluu vähemmään, koulusta opittua "tietoa" tuokin. Kävin ala-asteen 70 luvulla. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal1254783Veli Sofia teki urosmehiläisen työn
Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa73443Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no1283231Hjallis Harkimon, 72, Jasmine-rakas, 37, paljastaa suhteen alusta: "Vähän..."
Liikemies, kansanedustaja Hjallis Harkimo ja tuottaja-juontaja Jasmine Pajari ovat pariskunta. He asuvat yhdessä Sipooss272679Unisex-vessat
Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu812403Jutta Larm, 52, haluaa kumota tämän piintyneen ikämyytin
Oletko samaa mieltä? Jutta Larm on 52-vuotias ja tehnyt pitkän uran yrittäjänä. Hän haluaa kumota tämän piintyneen ikämy181793Henri Alen tilittää yllättäen Vappu Pimiän uudesta MasterChef -pestistä: "Vaikka hän ei..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Hän liittyi uudella MasterChef Suomi -kaudella arvovaltaiseen tuomaristoo91414Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista
Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh1201283Minkä kouluarvosanan 4-10 annat Beck-leffoille?
Vähiin käy ennen kuin loppuu... Beck-elokuvia on tullut tv:stä jopa 2-3 viikossa. Nyt leffojen esitystiheys on muuttunut101249Jäit kiinni siitä
että katselet minua. Käänsin pääni, minäkin etsin sinua, ja meidän katseemme kohtasivat. Eikä se haittaa - molemmat ky41188