kultahammasihme Marko

gold finger

Telkkarissa Tuppurainen haastatteli Selkomaata, joka ilmoitti pitävänsä kultapaikkojen ilmestymistä Jumalan ihmeinä. Minun käsitykseeni sopisi paremmin luuhampaat.

25

368

    Vastaukset 25

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tässä nähdään taas, mistä lähteestä Selkomaan opit ovat peräisin. Helluntaikirkko harjoittaa Suomessa nykyään amerikkalaista helluntailaisuutta ja menestysteologisia voiteluita. Heidän bennyhinninsä ja toddbentleynsä täällä Suomessa on amerikanvoideltu Marko Selkomaa harhaoppeineen.

      • kultani mun

        Ei se mitään harhaa ole jos herra muuttaa hampaat kultaisiksi, Venajällä on paljon helareita kun ihmisillä välkkyy kultaa suussa jo neuvostoliiton aikana huomasin.


      • KaatajapappiSelkomaa

    • Täyttä humpuukia!

      Täyttä humpuukia tuollainen on! Selkomaa on nyt osoittanut viimeinkin, että hän on antikristuksen palveluksessa. Ei ole mitään osuutta Jumalan työssä hänellä, vaikka kuinka saanee julistaa ja hörhöttää helluntaikirkon kokouksissa! Helluntaikirkko on lähtenyt maallistumisen tielle jo silloin kun muuttui kirkkokunnaksi! Kavahtakaa näitä vääriä opettajia!

    • ei hellari

      Näin on! Ei mitään luonnottomia kultahampaita vaan ihan oikeaa hammasluuta ne hampaat ovat silloinkin kun Jumala tekee sellaisen ihmeen. Sekin on voitava todistaa lääkärin todistuksella, että parantuminen hampaistossakin on tapahtunut! Selkomaan oppi on täysin harhaoppista vaikka kulkeekin helluntaikirkoissa puhumassa ja touhuilemassa! Amerikasta ei tule mitään hyvää hengelliselle rintamalle. Kaikki oikea ja puhdas opetus s ja toiminta tulee Isältä Poikansa Jeesuken kautta!

    • gold finger

      Onko tässä todiste Todd Bentleyn yhteydestä? Kovin on kyselty onko Marko ollut Toddin siunauttavana. Todisteita ei ole esitetty.

    • Dingeridoo

      Voitaisiin varmaan kysyä, MILLOIN TELKKARISSA ja MISSÄ OHJELMASSA? Ennen kuin aletaan puhua huhusta totena!

    • Mohikaani_27 ei kirj

      * Vaikka kuinka Selkomaata ylistetään, ja saa tilaa RV-lehden palstoilla, jota lehti hänelle antaa ja näin kannustaa hänen julistustaan. Siitä vaan puuttuu jotain jota on aina ollut Hengen voimaisilla julistajilla.

      * Jo yksistään se "Vire" takin heiluttaminen ja sillä huitominen vie hänet ohi Kristuksen opin, ja yli kirjoitusten, kauas pois Golgatalta. Mutta joka on huomannut, nyky Selkomaat vievätkin evankeliumia poispäin Golgatalta ja ristin läheisyydestä, " iloiseen ja helppoon evankeliumiin, ei heidän kokuksissa enää ole sitä murtavaa ja synnin paljastavaa ja pelstuksen iloa vastaavasti kun saadaan synnit aidosti anteeksi. Taputetaan vaan käsiä, kun osataan antaa makeita lausuntoja , joistakin muka ihmeistä, jotka on yleensä tapahtunut aina jossain muualla, ja hyvä kertoja joka osaa eläytyä sitä esttämään, saa kansan taputtamaan ihastuksissaan, ollaan mukavuus evankeliumin pauloissa, ja menossa kohti yhteisegumeniaa katolisen paavin kirkon ja muiden maailman kirkkojen yhteyteen-

      * Helluntaherätyskin on valinnut asiamihekseen viisaimman angentinsa, Veli-Matti Kärkkäisen johdolla viemään herätystä turmion tielle, eksytys on alkanut voimalla. Ja tuskin sitä kukaan voi pysäyttää, vastustajat teilataan tavalla tai toisella.

      • gold finger

        Astu tarinaan ohjelmassa. Tuli ainakin eilen telkkarista. Löytyy netistä. Asia tulee esille ohjelman loppupuolella.


      • ei hellari

        Eikä mitään voitelua haeta Kanadasta tai Amerikasta kuten Selkomaa on harhaoppisen Benny Hinnin kautta sen muka saanut, vaan se tulee ylhäältä Herraltamme Jeesukselta Kristukselta. Hän kun antaa voitelun, niin se on todella raitista ja puhdasta Jumalan Sanaan pitäytyvää opetusta ja toimintaa! Eräs romani veli sanoi osuvasti, että Selkomaa matkii nykyajan koomikoita ja toimintakin on sen mukaista. Jumalan Henkeä siinä ei ole, vaan Markon omista sielunmaailmoista esiintulevat hallusinaatiomaiset tominnot!

        Ihmetellä täytyy miten kansa menee tuollaiseen touhuiluun mukaan. Vaan niinhän se on, että mitä hullumpi toiminta, niin se uppoaa nykyisin kansaan kuin häkä päähän. Sama ilmiöhän on noissa televisio-ohjelmissa nähtävissä, mitä raisumpi ja hölmömpi ja ja rivompi ohjelma on, niin sitä enemmän lehdet sitä kehuu ja tv katsojaluvut on ihan huipussaan! Tämä ilmiö on nähtävissä erikoisen selvästi nk. hengellisessä ( lue hengettömässä) toiminnassa kuin muutenkin yleismaailmallisesti! Eletään Jeesuksen takaisin tulon aattohetkissä. Kun paholainen ei saa eksyttää uskovia muuten, niin tekeytyy valkeuden enkeliksi, vaikka sisällä on raateleva peto, joka ei laumaa säästä. Johtajien vastuu on todella suuri, kun antavat tälläisten epäraittiiden ilmiöiden pesiytyä nk. hengelliseen toimintaan! Älkää eksykö; Jumala ei salli itseään pilkata...


    • gold finger
      • Dingeridoo

        Oukkei!

        Kiitos linkistäsi! Selventää.


    • gold finger

      http://www.youtube.com/watch?v=LXpxxj1Ni-I

      Kuuntele 23 minuutin kohdalta. Kultahampaat ja taloudellinen menestys ovat Markolle Jumalan ihmeitä. Kultaa ei ollut Jeesuksella eikä apostoleilla. Haginilaiset rikastuvat ja 1/2 maailmasta näkevät nälkää. Siellä iso joukko siskoja ja veljiä rukoilee nälissään joka päiväistä leipää.

      • Yksikään...

        Kyllä on Selkomaa sekaisin kultahampaita ym. höpötyksineen. Miten tällaisia ohjelmia voidaan tehdä vakavalla naamalla. Tv 7 vois tuoda vihdoin esille D Herzogin tilaisuudessa parantuneet ja kultahampaat sekä kultapölyt miksei vieläkään ole näytetty todisteita.


      • kultaa sen ollapitää
        Yksikään... kirjoitti:

        Kyllä on Selkomaa sekaisin kultahampaita ym. höpötyksineen. Miten tällaisia ohjelmia voidaan tehdä vakavalla naamalla. Tv 7 vois tuoda vihdoin esille D Herzogin tilaisuudessa parantuneet ja kultahampaat sekä kultapölyt miksei vieläkään ole näytetty todisteita.

        Mitäpä noista kultahampaista, ajattelin itse kävellä kultakaduilla.


    • tätäkö luterilaisuus

      Miksihän luterilainen kirkko antaa näiden erilaisten puoskarien toimia ja kuulua seurakuntaan?

      On juntusta, jalovaaraa, vesavaaraa, melleriä, koivistoa, ja kaikki ajaa uskovaisista pois riivaajia.

      Olin paikallises luterilaises juntusen ja jalovaaran seurois ja he kertoivat, että paholaisen olemisen ihmisessä haistaa sen hengityksen hajusta.

      • Varmaankin nimimerkki "tätäkö luterilaisuus" kirjoitti kommenttinsa tähän sen vuoksi, että hänen mainitsemansa "puoskarit", ovat olleet hyvin suosittuja erityisesti helluntailaisten keskuudessa.

        Luterilainen kirkko on pyrkinyt rajoittamaan ainakin Pirkko Jalovaaran epäraitista toimintaa. Meller ja Koivisto ovat opillisesti helluntailais-karsimaattisia, ja ainakin Koivisto kuului perustamaansa Nokiamissioon. Mellerkään tuskin on luterilainen.


      • gold finger
        mazdels kirjoitti:

        Varmaankin nimimerkki "tätäkö luterilaisuus" kirjoitti kommenttinsa tähän sen vuoksi, että hänen mainitsemansa "puoskarit", ovat olleet hyvin suosittuja erityisesti helluntailaisten keskuudessa.

        Luterilainen kirkko on pyrkinyt rajoittamaan ainakin Pirkko Jalovaaran epäraitista toimintaa. Meller ja Koivisto ovat opillisesti helluntailais-karsimaattisia, ja ainakin Koivisto kuului perustamaansa Nokiamissioon. Mellerkään tuskin on luterilainen.

        Luterilaisten ongelmat ovat paljon isommat, kuin epäraittiit evankelistat. Mutta Se onkin ihan toinen juttu eikä liity tälle palstalle.


    • ~~tähkäpää~~

      Olempa ihmeisäni, kun luin ensiksi tämän ketjun ja sitten kuuntelin kyseisen Astu tarinaan haastattelun. :)

      Ja mieleeni nousi vain kysymys: MIKSI??

      Miksi ihmiset haluavat mustamaalata miestä, joka haluaa julistaa Jeesusta Kristusta Pelastajana ja Vapahtajana ja kuten huomaan, nämä mm:jat eivät suinkaan ole kaikki ateisteja tai uskosta osattomia, vaan ihan uskonsa tunnustavia ihmisiä?

      Esim. tämä teksti:
      >>>"Kultahampaat ja taloudellinen menestys ovat Markolle Jumalan ihmeitä."

      • Risti-riita.

        Nää on näitä Raamatun ristiriitoja. Ps.72:18. Kiitetty olkoon Herra Jumala, Israelin Jumala, ainoa, joka ihmeitä tekee. Ilm.13:13. Ja se tekee ( peto ) suuria ihmeitä, niin että saa tulenkin taivaasta lankeamaan maahan ihmisten nähden.


      • Nöyryyttä oli sen verran, että luetteli kaikki kampanjat ja hommat joita on ollut tekemässä.

        "Toivonkin, että te arvostelijat toisitte tästä Astu tarinaan haastattelusta edes yhden sellaisen kohdan, missä puhuu Sanan vastaisesti?!"

        Raamattu ei sano sanaakaan "kehällisistä ihmeistä".


      • Noissa kultapaikkajutuissa samoin kuin taannoin esillä olleessa Selkomaan "ihmeitä tekevässä" takkitempussa on kysymys amerikkalaisperäisestä uuskarismaattisuudesta, jossa on epäraittiita piirteitä. Jotkut ovat valitettavasti menneet harhaan tässä Helluntaikirkon hehkuttamassa Selkomaan suosimisessaan. Erityisesti Helluntaikirkon piirissä on näitä henkilöitä, jotka pyrkivät estämään Selkomaan opetuksien arvostelemisen. Helluntaikirkko on propagandallaan saanut myös muita helluntailaisia Selkomaan opetuksien taakse, kuten muutama kirjoittaja tälläkin palstalla.

        Selkomaa voisi todistaa kultapaikat todellisiksi kokouksissaan, ennenkuin antaa mitään lausuntoja tapahtumattomista asioista. Jos ihme on jonkun kohdalla tapahtunut, se tulee kertoa ja todistaa. Sehän vain kirkastaa enemmän Jumalan nimeä ja kaikkivaltiutta. Mutta Jumalan ihmeteoista valehteleminen ei sovi tähän kuvioon millään tavalla. Erityisesti uuskarismaattiset helluntailaiset piirit levittävät valheita Jumalan ihmeteoista.


    • ZZZ:))

      On se vaan ihme kun kultaa on suu täynnä,ala sinäkin uskoon

    • Ilmestyykö

      Timanttihampaita?

    • bää

      kerran tapani suonto sanoi hyvin, että miksi se Jumala kultahippuja vain tiputtelee. tiputtaisi oikein kunnon kultasen tiilikiven, kun kerta kultaa tiputtelee meille.eli sanoma oli se, että ei kullan tiputtelu Jumalasta ole, vaan sielun vihollisesta.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      80
      2137
    2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      368
      1293
    3. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      33
      1224
    4. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      141
      1068
    5. Päälle hautaus?

      Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
      Lieksa
      155
      1005
    6. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      876
    7. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

      Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
      Ikävä
      64
      761
    8. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      45
      747
    9. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      62
      731
    10. Voisit nainen joskus vastata minulle

      Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
      Ikävä
      63
      692
    Aihe